Ako docieliť, aby bol skleník užitočnou súčasťou a zároveň ozdobou exteriéru či rozšírením obytnej časti domu? Aké riešenia sú trendové?

 

klenot zahrady


O štýlových skleníkoch sme hovorili s Beátou Budayovou zo spoločnosti Migrepa spol. s r.o., ktorá ponúka svoje produkty na web stránke www.klenotzahrady.sk.

 

beata budayova v

 

Kedysi boli skleníky alebo fóliovníky bežnou súčasťou záhrad. Postupne sa však začali vytrácať. Prečo by v záhrade nemal chýbať skleník?


V súčasnosti silnie etický postoj ľudí a odmietanie resp. obmedzovanie chemikálií, ktoré sú často zastúpené v zelenine a ovocí. Odráža sa to v rastúcom dopyte po ekologickej zelenine a ovocí, v znížení množstva spotrebovaných pesticídov a tiež v ochrane životného prostredia pred agresívnymi chemickými látkami. Ľudia chcú žiť zdravšie, znižovať nielen množstvo odpadu, ale aj objem skonzumovaného a chemicky ošetreného ovocia a zeleniny. A práve skleník je na ceste k tomuto cieľu skvelým pomocníkom.


Existuje veľa dôvodov, prečo si do záhrady umiestniť skleník. Poslúži pri pestovaní zeleniny, byliniek alebo okrasných rastlín a tiež na realizovanie pestovateľských záľub. V prvom rade je však nevyhnutnosťou na docielenie potravinovej bezpečnosti, pretože sami najlepšie vieme, čo si v skleníku dopestujeme a za akých podmienok.


Záhradníctvo má už dávno povesť, že pomáha zlepšovať zdravie mysle i tela. Skleník zároveň umožňuje predĺžiť bežné vegetačné obdobie, pričom môže niekoľkokrát do roka zaujímavo zmeniť svoju podobu. Na jar ho zaplnia stovky malých kvetináčov a debničiek s vysiatymi semienkami. Neskôr v ňom zasa môže dozrievať zelenina, napríklad papriky, paradajky, uhorky. V zime je napríklad bezpečným útočiskom zimujúcich rastlín, ktoré pochádzajú z oblasti Stredomoria.

 

Niektorí ľudia pokladajú skleník alebo fóliovník z plastu za ekologickú záťaž. Takýto skleník vo svojej záhrade odmietajú. Ako je to v tomto prípade?


Viktoriánsky skleník, ktorý je vyrobený modernou technológiou a z kvalitných materiálov nepredstavuje pre záhradu žiadnu záťaž. Nevzhľadné skleníky alebo fóliovníky, ktoré sú vyrobené z plastov síce dostatočne plnia svoj účel, ale pre záhradu sú obvykle architektonickou „katastrofou“. V pekných záhradách je takéto niečo, samozrejme, neprípustné. Viktoriánsky skleník je naopak užitočným a zároveň vizuálne príťažlivým prvkom záhrady, architektonicky ju dokonca vyzdvihne. Takýto skleník neprekáža ani v malej záhrade, je dobré ho vnímať aj ako nevšedné pokračovanie obytného interiéru. Skleník síce väčšinou zvykne stáť v záhrade samostatne alebo takisto môže priliehať k stene domu.

 

Skleníky sú bežne vyrábané z rôznych materiálov a môžu mať aj rozličné podoby. Ako je to v prípade vašich skleníkov?


Konštrukcia nášho skleníka pozostáva z hliníkového profilu, ktorý je potiahnutý práškovou farbou RAL. Skleníky sa štandardne dodávajú so 4 mm kaleným (tvrdeným bezpečnostným sklom). Toto sklo je 6x silnejšie ako bežne sklo, vyznačuje sa odolnosťou proti opotrebovaniu a poveternostným podmienkam. Charakterizuje ho aj vysoký koeficient prestupu tepla. Oceniteľné je aj to, že možnosť rozbitia skla je prakticky minimálne. Skrutky sú zhotovené z nehrdzavejúcej ocele. Odtok dažďovej vody je zabezpečený plastovým žľabom s priemerom 32mm. Každá súčiastka je vyrobená v Belgicku. Skleníky sú zabalené na euro palete a dlhšie častí do krabíc.

 

Využitie skleníkov je viac menej známe. Aké ďalšie možnosti pribudli?


Kedysi boli skleníky primárne určené na pestovanie zeleniny. Moderný skleník ale nemusí slúžiť len na pestovanie zeleniny, ovocia alebo okrasných rastlín. Môže byť veľmi príjemným a netradičným miestom pre relax alebo realizovanie záľub. Nové mestské podmienky a ľudská fantázia prispeli k zaujímavého rozšíreniu škály možností využitia.


Skleník sa môže stať miestom pre konanie priateľských vínnych a firemných večierkov, priestorom pre detské hry, dokáže byť kreatívnym kútikom, netradičným záhradným štúdiom, prístreškom pre rôzne aktivity, domácim pracoviskom alebo napríklad aj ako prekrytím bazéna v záhrade. Možností je naozaj veľa. Viktoriánsky skleník poslúži ako miestnosť, ktorá sa dá využívať celoročne. Keď sú vonku mínusové teploty, vnútro skleníka je naopak počas slnečného dňa veľmi príjemným prostredím. Prevzdušnený priestor plný svetla vás spoľahlivo ochráni pred vrtochmi počasia a zároveň bezprostredne spojí s prírodou a zeleňou záhrady. O využití skleníka napokon najlepšie rozhodne jeho budúci majiteľ, vždy najmä podľa svojej fantázie, záujmov a požiadaviek.

 

viktsklennik1

 

Kúpa skleníka je prirodzene spojená s množstvom otáznikov. Pritom môže byť jednoduchšia než by sa zdalo. Ako odporúčate postupovať?

 

Zlatým pravidlom je všetko si správne a dôkladne naplánovať. Odporúčam najskôr si ozrejmiť to, akú veľkosť budete potrebovať pre všetky očakávané aktivity, a tiež prihliadať na to, že plochu skleníka budete pravdepodobne chcieť časom zdvojnásobiť. Keď totiž zistite, čo všetko umožňuje skleník, vaše záhradnícke plány budú odrazu odvážnejšie a na to budete potrebovať určitý priestor.

 

Nerozhodným záujemcom o vybudovanie skleníka môže pomôcť praktický konfigurátor. Ako funguje táto služba?


Náš dodávateľ, výrobca skleníkov, poskytuje všetky potrebné technické a obchodné informácie, a ponúka nám okrem iného aj 3D konfigurátor. Umožní to získať veľmi presný pohľad na to, ako bude konkrétny skleník vyzerať. Zákazník si môže pomocou konfigurátora naplánovať, kde a koľko chce mať posuvných dverí, lamelových či strešných okien, môže zmeniť farbu rámu, osadiť skleník na múrik, alebo len voľne ho postaviť na zem.

 

Na akom mieste v záhrade odporúčate skleník umiestniť?


Skleník má poskytovať rastlinám spoľahlivý úkryt a preto treba myslieť na to, že správnym umiestnením im môžeme zabezpečiť dostatok slnečného žiarenia a tepla aj počas zimných mesiacov. Od novembra do februára totiž počet slnečných hodín klesá a aj poloha Slnka je iná ako na jar a v lete.


Skleník, ktorý má priliehať k domu odporúčame budovať na južnej, juhovýchodnej strane existujúcej budovy, aby bolo zabezpečené prirodzené svetlo po celý deň. Dobrým riešením je tiež východná orientácia, rastliny ocenia prvé slnečné lúče. Severnú stranu odporúčam zvoliť iba v tom prípade, keď neexistuje iná možnosť, kde skleník na pozemku postaviť. Potom je ale treba dôkladne porozmýšľať čo v skleníku budete pestovať. Našťastie je veľa rastlín, ktorým vyhovuje aj menšia intenzita svetla.


Samotne stojace skleníky odporúčam situovať čo najďalej od stromov a budov, pretože môžu na ne vrhať tieň. Aj keď v lete poskytuje strom určitú ochranu, šok spôsobený pražiacim slnkom možno napraviť najmä vhodnou ventiláciou. Okrem produktivity je dôležitým aspektom aj praktickosť. Netreba zabúdať na blízkosť zdroja vody k skleníku alebo jeho priame začlenenie čo je asi najlepšie riešenie. Vhodná je tiež možnosť uloženia nevyhnutného záhradného zariadenia, kvetináčov a substrátov vo vnútri alebo neďaleko od skleníka.

 

Aké skleníky v súčasnosti nájdeme vo vašej ponuke?


Rozlišujeme akciové (hotové) modely a zákazkové modely. Na akciové modely sa čaká maximálne 5 týždňov, kým na zákazkové 25 týždňov. Skleník, ktorý je zakúpený u nás sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou a montážou, ktorú zvládne aj samotný zákazník spôsobom „DIY“ – do it yourself (urob si sám). K skleníku je priložený kompletný manuál k montáži ako postupovať krok za krokom aj video návod na DVD. Čas montáže skleníka trvá len relatívne krátky čas, nedochádza k stavebnému neporiadku a k žiadnym obmedzeniam v záhrade, k potrebe použitia ťažkej mechanizácie a ani k miešaniu veľkého množstva betónu či účasti „veselého“ murárskeho tímu. Ak ide o väčší skleník alebo oranžériu zabezpečujeme aj montáž.

 

viktsklennik2

 

Kde môžu záujemcovia skleníky z vašej ponuky vidieť?


Zatiaľ máme vystavený jeden skleník v Šamoríne, ktorý si môže záujemca prísť pozrieť po predchádzajúcej dohode. Pri kúpe skleníka treba vždy počítať s hore uvedenou dodacou lehotou. Kupujúci záväzne objednáva skleník s vopred dohodnutou zálohovou platbou.

 

Kde ste sa k nápadu ponúkať skleníky inšpirovali?


Ako každý rodič, aj my ako rodičia, chceme dať deťom len to najzdravšie, najlepšie a preto sme začali hľadať riešenie, čím by sme mohli predĺžiť obdobie vlastnej a hlavne zdravej domácej zeleniny a ovocia. Klasický fóliovník či polykarbonátový skleník by nebolo zlé riešenie, avšak výzor týchto stavieb nie je práve najestetickejší.

 

Zaujali a očarili vás výrobky od belgického výrobcu Janssens AluSystem. Prečo práve táto značka?


Janssens AluSystem so 75 rokmi skúseností je jedným z popredných výrobcov zimných záhrad a skleníkov v Európe. V roku 2020 zaznamenali silný a stály rast predaja, na lokálne ako aj na exportné trhy. Ich export okrem Európy siaha až za oceán, do Ameriky a v budúcnosti sa budú ďalej zameriavať na inovácie a na maximalizáciu svojich exportných príležitostí. Pri výrobe skleníka sa zameriavajú na kontrolu kvality a krátke dodacie lehoty. Profily ešte predtým, ako sa začnú rezať a vŕtať dvakrát fyzicky skontrolujú, posúdia ich kvalitu a bezchybnosť. Ponúkajú aj množstvo možností na dokončenie skleníka. Okrem tácky na sadenie a políc ponúkame automatické otváranie strechy, lamelové okná, okná v stenách a tieniaci systém.

 

 

Pripravil: dk
Foto: Migrepa spol. s r.o./ www.klenotzahrady.sk

 

Pin It