Pokiaľ si chcete kúpiť sekeru, nemusí to byť tak jednoduché ako očakávate. Existuje totiž veľké množstvo rôznych druhov sekier a každá sa hodí na niečo iné.
Podľa použitia rozoznávame štyri základné druhy sekier:
• Kempingové
• Štiepacie
• Tesárske
• Univerzálne
Kempingová sekera je malá sekera, ktorú oceníte pri turistike a kempovaní. Môžete si ju jednoducho pripevniť k batohu alebo opasku. Hmotnosť tejto sekery sa pohybuje medzi 300 - 700 g, dĺžka poriska 30 - 40 cm.
Štiepacia sekera je malá a ľahká sekera na triesky a malé polienka. Máva hmotnosť okolo 1 kg a dĺžku poriska od 45 cm. Stredné štiepacie sekery na stredné polená a silnejšie kusy palivového dreva vážia okolo 1,5 – 2,5 kg a porisko máva dĺžku 50 – 70 cm. Veľké dvojručné štiepacie sekery na veľké polená vážia až 2,6 kg a porisko meria 92 cm. Najväčšia štiepacia sekera – káľač máva hmotnosť až 4,5 kg s dĺžkou poriska okolo 80 - 90 cm. Uhol ostria potom majú štiepacie sekery 35°.
Tesárska sekera je špeciálne navrhnutá pre tesárov a stavebníkov. V hlave sekery býva tvarovaný oblúk pre možnosť držania sekery bezprostredne nad ostrím, čo umožní maximálne presnú prácu. Hmotnosť cca 1 kg a dĺžka poriska okolo 50 cm. Uhol ostria býva 30°.
Univerzálna sekera je vhodná pre domáce použitie pri tesárskych a stavebných prácach. Jej hmotnosť sa pohybuje okolo 0,6 kg a dĺžka poriska 35 až 45 cm. Väčšie univerzálne sekery nájdu uplatnenie pri odvetvovaní, rúbaní menších stromčekov a výrubu krovín. Ich hmotnosť je od 1 do 2 kg a dĺžka poriska okolo 60 až 70 cm. Uhol ostria býva 30°.
Akú sekeru na štiepanie dreva?
Na prípravu triesok a štiepanie malých polienok sa hodia ľahké štiepacie sekery. Pre štiepanie polien, prípadne odsekávanie väčších vetiev zo zrúbaných stromov je vhodnejšie použiť stredné štiepacie sekery. Na veľké polená z tvrdého dreva si vezmite ťažké štiepacie sekery alebo káľače.
Ľahké štiepacie sekery sú ľahké a obratné, s tenkým, dobre nabrúseným ostrím. Sú ideálne na prípravu triesok na zakúrenie, prípadne štiepanie menších polienok. Pretože k tomuto štiepaniu nie je potrebné vynaložiť veľa sily, je dobré, pokiaľ sekera má krátke porisko. Ruka je tak bližšie hlave sekery a práca je presnejšia.
Sekery na štiepanie polien patrí veľkosťou do strednej kategórie sekier. Vyznačujú sa klinovitým tvarom čepele, aby ľahko prenikali do dreva a jednoducho ho rozštiepali. Je možné ich použiť i na odsekávanie väčších vetiev z porúbaných stromov. Násada je dlhšia než u malých sekier, obvyklá dĺžka je 50 – 60 cm.
Sekery na veľké polená sú dvojručné ťažké sekery. Pokiaľ vám ani tieto na rozpolenie najväčších a najhúževnatejších polien nestačia, pomôže nám akási „klinová sekera s plochou hlavou“ - často označovaná ako káľač. Ide o ťažké sekery, vážiace až niekoľko kilogramov na štiepanie veľkých polien z tvrdého dreva.
Klasickú drevenú alebo modernú plastovú sekeru?
Sekera s dreveným poriskom. Hlava tejto sekery býva najčastejšie z kovanej oceli (kvalitné typy z kalenej a brúsenej švédskej oceli) a porisko z jaseňového, bukového alebo orechového dreva. Spoj hlavy a poriska sa však môže časom uvoľniť, prípadne sa u lacnejších typov pod hlavou porisko otĺka.
Sekera s poriskom z plastu. Hlava sekery býva najčastejšie z uhlíkovej oceli a porisko z polyamidu vystuženého sklenenými vláknami. Bývajú perfektne vyvážené, takmer nezničiteľné porisko nekĺže, hlava je nasadená v rozšírenej objímke a nemôže vypadnúť.
Priaznivci klasických sekier nájdu na trhu sekery na porisku z jaseňového, bukového alebo orechového dreva. Veľmi kvalitný biely orech (hickory) sa používa pre skvelé vlastnosti tiež na výrobu golfových pálok. Hlava sekery môže byť vyrobená z kalenej, ručne kovanej a brúsenej oceli známych severských značiek. Spoj hlavy sekery a poriska býva zaistený dreveným, u kvalitných typov ešte ďalším oceľovým klinkom. Sú náročnejšie na údržbu, sekery nie je vhodné skladovať v teple, pretože hrozí zoschnutiu rukoväte, pred uskladnením je potrebné ostrie zbaviť nečistôt a vlhkosti a aplikovať mazivo, aby nedochádzalo k hrdzaveniu.
Moderné riešenie poskytuje perfektne vyvážená sekera s nekĺzavým poriskom z “kozmického“ materiálu a dokonalejším profilom hlavy sekery, ktorý posiluje úder a bráni zovretiu sekery i v najhúževnatejšom polene. Prakticky nezničiteľné ultraľahké porisko z vystuženého polyamidu s protišmykovým povrchom rukoväte, ktorá výborne padne do ruky, býva pri niektorých typoch ešte opatrená chráničom z nerezovej oceli, ktorá ho chráni proti nárazom a predlžuje jeho životnosť. Hlava sekery je vyrobená z vysoko odolnej uhlíkovej oceli, plocha ostria s optimálnou uhlovou geometriou je pokrytá špeciálne teflonovou vrstvou, ktorá znižuje trenie a pomáha k jednoduchému preniknutiu do dreva.
Pripravil: dk
Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač, redakcia
Ilustračné foto: Fiskars