Počas oberačiek ovocia, pri prerezávaní stromov, čistení striech záhradných domčekov alebo odkvapových žľabov využijete kvalitný rebrík. Čo je dôležité pri jeho výbere?
V minulosti bol súčasťou takmer každej záhrady drevený rebrík. Jedno alebo aj dvojdielny. V súčasnosti je už týchto rebríkov čoraz menej, nahrádzajú ich veľmi rýchlo najmä hliníkové, ktoré sa vyznačujú obrovskou rozmanitosťou. Drevené rebríky sú však naďalej súčasťou najmä vidieckych záhrad, kde sú niekedy zároveň aj štýlovou dekoráciou.
Výhody a nevýhody
Pravdepodobne najväčšou nevýhodou rebríkov z dreva je ich vyššia hmotnosť. Často tiež horšia možnosť manipulácie s nimi a nižšia stabilita a aj to, že môžu podliehať vplyvu vlhkosti, ak nie sú správne ošetrené a vhodne uskladnené. Drevené rebríky tiež nemajú také možnosti a funkcie aké dnes ponúkajú napríklad moderné hliníkové rebríky. Okrem toho majú drevené rebríky obmedzenú nosnosť, ktorú je vždy vhodné pred prácou vyskúšať postupným zaťažovaním jednotlivých stupňov. Stupne by sa nemali pri záťaži prehýbať ani vypadávať.
Hliníkové rebríky sú oproti dreveným ľahšie, jednoducho sa s nimi manipuluje, sú dostatočne odolné, majú vyššiu nosnosť – sú preto pri správnom používaní bezpečnejšie. Môžete ich skladovať bez obáv aj vonku, čo pri drevených nie je možné. Oceniteľná je jednoduchosť ich čistenia, udržiavania a skladovania.
Zároveň tieto rebríky ponúkajú svojim užívateľom rôzne zaujímavé možnosti. Zadovážiť si pre potreby svojej záhrady môžete jedno, dvoj alebo trojdielny variant. Mnohé hliníkové rebríky tiež mávajú výsuvný mechanizmus, čo vám umožní využiť ho v rôznych výškach podľa potreby. O bezpečnosť sa pri týchto rebríkoch starajú aj protišmykové nohy z umelej hmoty, prípadne s koncovým zapichovaním do pôdy, súčasťou sú aj špeciálne ochranné popruhy.
Pri výbere
Pri výbere rebríka zvážte v prvom rade účel, na ktorý ho plánujete využívať. Je dôležité mať jasno v tom, či chcete rebrík opierať napríklad o stenu alebo o stromy, či bude pre vás pohodlnejšie stáť na širších alebo užších stupňoch. Potrebné je tiež poznať približnú výšku na ktorú by ste z rebríka chceli dosahovať.
Ozrejmite si tiež niekoľko dôležitých výrazov používaných v súvislosti s rebríkmi a na tie pri kúpe prihliadajte alebo sa na ne popýtajte. Ide napríklad o opornú výšku čo je maximálna výška, do ktorej smiete na rebríku vyliezť. Pracovná výška je tá, v ktorej sa pracuje vo výške tela. Výškový dosah je zasa výška, do ktorej pohodlne dosiahnete z opornej výšky. Je to 1,5- 2 m nad opornou výškou.
Ak napríklad potrebujete prerezávať koruny stromov vo výške 3 m, mali by ste si zaobstarať rebrík vysoký aspoň 2,5m. Ideálne na takéto prípady sú výsuvné rebríky. S ich pomocou jednoducho dosiahnete aj na vrcholy stromov.
Myslite aj na niektoré praktické súčasti rebríkov, pri práci vám pomôžu. Pri oberaní ovocia napríklad využijete háky, na ktoré si zavesíte košík na ovocie.
Pri práci s rebríkmi je najviac dôležitá bezpečnosť použitia. Aj z toho dôvodu je vhodné nakupovať rebríky u osvedčených obchodníkov a ideálne aj výrobky známych a preverených výrobcov.
Pripravil: dk
Ilustračné foto: Pixabay.com