Jarné a letné mesiace sú pre majiteľov záhrad mimoriadne náročné. Na jeseň sa množstvo času potrebného pre záhradu znižuje. Než však definitívne dorazí zima a začne zaslúžený relax, treba sa postarať o niekoľko dôležitých činností. K tomu môže pomôcť aj vhodne vybrané náradie.

 

cesac ovocia

 

BEZPROBLÉMOVÁ VÝSADBA. Pokiaľ máte ešte dostatok energie a chcete sa pustiť do poslednej tohtoročnej výsadby, smelo do toho. Jeseň je napríklad ideálnym obdobím na výsadbu kvetinových cibúľ a hľúz. Cibuľky je potrebné vysádzať do presne určenej hĺbky, ktorá sa obvykle rovná dvoj alebo trojnásobku ich výšky. Práci si výrazne uľahčíte, ak použijete špeciálny vysadzovať cibuľovín. S jeho pomocou jednoducho vytvoríte dostatočne hlboký výsadbový priestor, zeminou, ktorá vo vysadzovači zostane potom už len jednoducho každú cibulu či hľuzu prikryjete.

 

HROMADIACE SA LÍSTIE. K jesennej záhrade patrí obvykle napadané lístie. Niekedy je ho ohromné množstvo a nie všade môže zostať. Na jeho zhrabávanie je ideálne použiť širšie hrable. Také, ktoré budú mať väčší záber. Zvládnete s nimi urobiť viac práce a za nepomerne kratší čas. Niektoré trendové hrable v sebe ukrývajú aj rôzne praktické vychytávky. Je to napríklad možnosť rozdeliť hrable na dve časti, vďaka čomu bude lístie možné jednoduchšie nabrať. A ešte jedna dobrá rada. Ak chcete aby vám lístie neupchalo odkvapové rúry na dome či záhradnom domčeku, vyčistite ich s pomocou čističa na odkvapy, následne ich zakryte sieťkou, aby nedošlo k opätovnému zaneseniu. Ušetríte si tým pomerne špinavú a namáhavú prácu.

 

VHODNÁ DĽŽKA. Výber záhradného náradia je dôležitou záležitosťou. Správny výber vás môže ochrániť pred bolestí chrbtice, zaťažovania kĺbov a prepínania síl. Dôležité je, aby lopaty, hrable, rýle, a všetky ďalšie nástroje mali správnu dĺžku a nemuseli ste s nimi pracovať v neprirodzených polohách. Ideálne je používanie náradia s nastaviteľnou násadou, ktorú si môžete prispôsobiť svojej telesnej výške. Na násady je často možné použiť rôzne koncové nástroje a tak v konečnom dôsledku toto náradie šetrí aj miesto.

 

VÝHODY MODERNÉHO NÁRADIA. Okrem dĺžky násady by ste mali dať pozor taktiež na ďalšie faktory. Komfort pri práci závisí napríklad aj od vytvarovania nástrojov a rukovätí, alebo od materiálu, z ktorého je dané náradie vyrobené. V súčasnosti už dožíva klasické náradie s drevenými násadami, kde si neraz bolo potrebné dávať pozor na nepríjemné zadretia. Moderné náradie je vyrábané z pevných, na dotyk príjemných a nekĺzavých materiálov. Nástroje sú výborne chránené pred koróziou, násady spĺňajú ergonomické požiadavky – sú vytvarované tak, aby sa s nimi príjemne pracovalo. Práca s moderným náradím je skôr zážitkom ako záťažou.

 

OBERANIE S PEVNÝM ZÁKLADOM. Pohľad na zozberané ovocie z vlastných stromov je mimoriadne príjemný, samotný zber avšak už príjemný nebýva. Okrem náročnej práce ide neraz aj o bezpečnosť. Oberať ovocie z rebríkov je rizikom a je to aj nepohodlné. Praktické sú pri tejto potrebnej činnosti česače ovocia. Ide o pomôcky, kde na konci pevnej násady je pripevnené plátené vrecúško, do ktorého sa oberané plody zachytávajú. Praktické náradie dostanete kúpiť v rôznych variantoch, umožňuje oberať priamo zo zeme, teda nie je potrebné používať rebrík. Pri kúpe česačov ovocia zohľadnite dĺžku rukoväte, ideálne je uprednostniť rukoväte teleskopické, aby ste dosiahli aj na ovocie vysoko v korune stromu.

 

Zdroj a foto: Gardena, redakcia

Pin It