Počas horúcich letných dní nie je nič lepšie, ako si užiť záhradný bazén alebo kúpacie jazierko. Ak ich nemáte oceníte aj praktickú záhradnú sprchu.

 

zahradnasprcha

 

Záhradné sprchy sú stálicou najmä tradičných záhrad. V poslednej dobe sa ich obľuba opäť vracia a nechýbajú ani v moderne štylizovanom záhradnom priestore, kde sú často súčasne zaujímavým dizajnovým prvkom. Čoraz viac ich vídať aj na menších dvoroch či v átriách alebo na väčších terasách. Záhradné sprchy poskytujú veľmi príjemné osvieženie bez nutnosti opúšťania exteriéru, prakticky kedykoľvek.


Prednosti záhradnej sprchy môže vyskúšať aj ten, kto práci v záhrade príliš neholduje. Množstvo zábavy vhodne zvolená sprcha sprostredkuje aj deťom, bez toho aby museli mať drahý bazén náročný na spotrebu vody a energie. Sú ideálnym riešením, ako sa vonku osviežiť a pritom netreba nič zložito inštalovať.


Ako si vybrať vhodnú záhradnú sprchu?


Najskôr si premyslite, čo od sprchy očakávate. Ak sa chcete počas letných dní, v dobe dovolenky alebo víkendu príjemne osviežiť, postačia vám bežné záhradné sprchy, ktorých je na trhu niekoľko typov. Vyznačujú sa stabilitou (majú zapichovací hrot alebo trojnožku), jednoduchým skladaním a možnosťou nastavenia výšky. Jednoducho ich do záhrady podľa vlastného zváženia umiestnite, môžete si dokonca nastaviť podobu vodného prúdu (príjemné osvieženie poskytne aj vodná hmla) a nemusíte sa o ne viac starať. Regulačný a uzatvárací ventil zaisťuje reguláciu a nastavenie požadovaného prietoku vody. V exteriéri môžu zostať počas celej sezóny, na jeseň ich očistíte a uskladníte na suchom mieste.


Pre chladnejšie obdobia


Pokiaľ si chcete vonkajšiu sprchu dopriať aj v chladnejšom počasí (apríl až október), oplatí sa vám investovať do spŕch so solárnym či automatickým vyhrievaním, kde budete môcť striedať teplú a studenú vodu. Tento alternatívny ohrev vody so sebou neprináša žiadne finančné náklady. Samonosná konštrukcia sprchy slúži zároveň ako zberný zásobník vody a solárny kolektor, ktorý pôsobením slnečných lúčov vodu ohrieva. Teplotu vody si určíte sami vďaka pákovému kohútiku s reguláciou prívodu teplej alebo studenej vody.


Ide o ekologický spôsob, ako získať teplú úžitkovú vodu bez vynaloženia finančných prostriedkov na jej ohrev. Ideálne je umiestnenie takejto sprchy v takej časti záhrady, kam slnko svieti najväčšiu časť dňa a zároveň bude chránená pred vetrom - napríklad umiestnenie na slnečnom mieste pred živým plotom alebo múrikom. Tým znížite dobu potrebnú na ohrev vody.


Jednoduchý, elegantný vzhľad týchto spŕch umožní veľmi dobre ich začleniť do tradičného aj moderne riešeného exteriéru.


K inštalácii záhradnej sprchy treba len vonkajší vodovodný kohútik, hadicu a správnu spojku, ktorou prepojíte hadicu so sprchou. Celé je to veľmi jednoduché. Dobre však zvážte, kam sprchu umiestnite. Vždy by mal byť blízko odtok vody, aby sa tráva či terasa nezavodňovala. Ideálna je intímnejšia zóna záhrady, najlepšie na slnečnom mieste, ale nič sa nestane, ak záhradnú sprchu umiestnite aj do príjemného tieňa pod strom.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Gardena/Husqvarna, Heureka

Pin It