Na tvarovanie a orezávanie živých plotov môžete použiť mechanické, elektrické alebo benzínové nožnice. Aké uprednostniť?

 

zivyplot2019

 

Mnohí milovníci záhrad nedajú dopustiť na kvalitné mechanické nožnice. Ďalší si ošetrovanie živých plotov týmto tradičným spôsobom nevedia predstaviť. Faktom je, že použitie mechanických nožníc môže byť veľmi namáhavé a zdĺhavé, hoci výsledok bude najdokonalejší. Perfektne naostrené mechanické nožnice na živý plot je tak či onak vždy vhodné mať po ruke. Poslúžia na detailnejšie dotvarovanie a na ďalšie skôr drobnejšie zásahy do živých plotov.


Akumulátorové riešenie


Na tvarovanie bežných živých plotov sa azda najviac hodia elektrické nožnice. K ich prednostiam patrí napríklad to, že sú jednoducho ovládateľné a ľahšie. Pracovať s nimi preto môžu bez obáv aj ženy. Tieto nožnice môže poháňať napájanie zo siete 220 V alebo akumulátor. Akumulátorové nožnice vás zbavia nutnosti neustále ťahať za sebou elektrický kábel, dajú sa použiť po nabití prakticky hocikde. Nie je potrebné mať k dispozícii ani elektrickú prípojku. Elektrické nožnice sú navyše oproti motorovým tichšie a ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu.


Výber nožníc na živé ploty je dnes už veľký. V ponuke nájdete aj zriadenia určené pre tvarovanie menších, stredne veľkých alebo naopak väčších živých plotov. Na tvarovanie živých plotov na horšie dostupných miestach sa zasa hodia praktické teleskopické plotostrihy, ich ponuka je takisto širšia. Práca s nimi je bezpečná a to hlavne preto, že nie je nutné použiť rebrík.


Motorové nožnice


V prípade výberu motorových nožníc na živé ploty zvážte najmä výkon motora. Je to veľmi dôležitý ale aj podceňovaný parameter. Na menšie a mladšie živé ploty vám postačí motor s výkonom cca 400 W, staršie a silne drevnatené živé ploty potrebujú motory s vyšším výkonom.


Vo všeobecnosti platí, že čím je živý plot pevnejší, tým je potrebná väčšia dĺžka rezu. Pri úprave vyššieho živého plota je praktické vyberať si nožnice s dlhšou reznou časťou. Minimálna dĺžka lišty, ktorú by ste mali zvoliť na menšie živé ploty je asi 46 cm.


Vyberajte si aj podľa sily vetvičiek, ktoré majú nožnice strihať. Rozostup nožov je hodnota, ktorá stanoví maximálny priemer vetvičky. V ideálnom prípade je vhodný rozostup nožov zhodný alebo väčší ako je priemer vetvičiek živého plota.


Plotostrihy, ktoré sú dnes v predaji sa líšia aj podľa účelu použitia. Záleží či budete živý plot len mierne upravovať alebo precíznejšie tvarovať. V druhom prípade napríklad oceníte obojstranný plotostrih s naklápacou zadnou rukoväťou a dĺžkou do asi 200 mm. Vo všeobecnosti platí, že čím je lišta nožníc dlhšia, tým rovnejší bude strih.


Aké doplnky zvoliť?


Dôležitá pri práci s nožnicami na živý plot je bezpečnosť. Elektrické ako aj motorové zariadenia sú obvykle vybavené bezpečnostnou brzdou. Tá v prípade prekročenia určitého momentu nožnice vypne. Niektoré nožnice majú zasa otočné nastaviteľné rukoväte pre lepšiu ovládateľnosť.


Pripravil: dk
Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač

Ilustračné foto: Gardena/Husqvarna

Pin It