Trávniky sú obľúbenou súčasťou mnohých záhrad. V plnej nádhere sa ukážu vtedy, ak budú pravidelne kosené. Poradíme vám, na čo pri kúpe kosačky najviac prihliadať.

 

kosacka2019

 

Veľkosť kosenej plochy je parametrom číslo jedna. Ak máte záhradku s veľkosťou desiatok metrov štvorcových, postačí vám menšia elektrická kosačka. Akonáhle ide o záhradu s plochou viac ako 600 m2, pravdepodobne bude lepšie poobzerať sa v kategórii benzínových kosačiek. Od zhruba 1500 m² už bude lepšie uvažovať aj o zaobstaraní malého traktora či ridera. Väčšie pozemky niektorí majitelia upravujú rôznymi spôsobmi. Časť plochy kosia nakrátko, napríklad vretenovou či robotickou kosačkou a na ďalších častiach pozemku nechávajú trávu vyššiu, kde nachádza využitie lištová alebo bubnová kosačka.


Určitým vodítkom pri výbere môže byť odporúčaná šírka záberu noža kosačky. Čím je záber širší, tým rýchlejšie plochu pokosíte, ale súčasne to znamená, že je kosačka väčšia, ťažšia, a potrebuje preto výkonnejší motor. Menšie kosačky sa zase ľahšie ovládajú a je možné s nimi kosiť presnejšie, napríklad okolo záhonov či rôznych záhradných solitérov.

• do 250 m² stačí šírka záberu zhruba 30 cm
• do 500 m² šírka záberu do zhruba 45 cm
• do 1000 m² šírka záberu do zhruba 50 cm
• nad 1000 m² šírka záberu nad 50 cm

Pohon kosačiek, ktoré sú v predaji na trhu môže byť trojaký - benzínový motor, elektrika a ručný pohon.


Typy kosačiek


Rotačné kosačky kosia trávu rotujúcimi nožmi. Sú vhodné na kosenie trávy na výšku zhruba tri až päť centimetrov, možné je avšak kosiť aj vyššiu trávu, nie však výrazne prerastenú, pretože potom je už potrebné mať dostatočne výkonný motor.

Najčastejšie zbierajú trávu do koša, ale niektoré modely ponúkajú aj mulčovanie či vyhadzovanie bokom či zadom. Pre menšie záhrady stačia elektrické kosačky, ktoré sú tiež pomerne malé, skladné a ľahké, väčšie potom skôr benzínové. Najlacnejšie elektrické môžete kúpiť už zhruba od 50 €, slušné benzínové zhruba od 170 €, kosačky pre náročných sa ale pohybujú nad 500 €.

Bubnová (či disková) kosačka funguje na rovnakom princípe ako rotačná. Nože tejto kosačky bývajú uložené v bubne či disku. Vpredu a po stranách nie je kosiaci priestor zakrytý, aby tráva pri sekaní stála a mohla byť podťatá, takže je možné kosiť aj vyrastenejšiu trávu. Pri používaní je teda potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, pretože od kosačky môžu vyletovať napríklad kamienky.
Najčastejšie ide o robustné stroje s hmotnosťou okolo 50 kg a viac a vyšším výkonom motora, ktoré si poradia aj s menšími krovinami. Súčasťou môže byť špeciálny kryt, ktorý zloží posekanú trávu do riadkov, takže je možné ju napríklad usušiť. Tieto kosačky možno kúpiť aj za menej ako 700 €.


Vretenová kosačka steblá trávy nekosí, ale strihá pohybom vretenového noža, ktorý trávu odstrihne o protiostrie. Rez je tak čistý a končeky trávy nežltnú. Používa sa na tie najkvalitnejšie trávniky - napríklad na golfový green. Trávu je s nimi však potrebné kosiť často, akonáhle prerastie, vretenovou kosačkou (zvlášť tou ručnou) ju už nepokosíte. Ručné verzie sú cenovo dostupné - možno ich kúpiť už zhruba od 35 €, motorové potom za menej ako 350 €, ale tie lepšie aj za 700 či 1000 €.


Medzi menej obvyklé typy patria kosačky robotické, sú vysoko perspektívne a lištové.


Základné parametre


Hmotnosť kosačiek sa pohybuje zhruba od desiatich kilogramov u najjednoduchších ručných vretenových kosačiek a viac ako 70 kilogramov pri motorových vretenových kosačkách. Zhruba 50 kilogramov a viac majú tiež bubnové a lištové kosačky. Benzínové kosačky sa so svojou hmotnosťou spravidla pohybujú v rozmedzí 20 - 30 kilogramov, elektrické približne o desať kilogramov menej. Robotické kosačky mávajú od 10 do 20 kilogramov.


U kosačiek s pojazdom, teda s kolieskami poháňanými motorom, si vyskúšajte jednoduchosť a rozsah nastavenia jeho rýchlosti - zvyčajne od 3 km/hod. U benzínových kosačiek býva pomerne často, pri elektrických je skôr výnimočný. Vyššia rýchlosť (môže byť aj cez 5 km/hod.) Síce skráti dobu kosenia, ale ak je tráva vyššia, je potrebné spomaliť, aby nože stíhali trávu spracovať. Obvykle je možné nastaviť niekoľko rýchlostí, ale existujú aj kosačky s takzvaným variátorom, kde sa rýchlosť nastavuje pootočením rukoväte presne podľa potreby. U väčších plôch je pojazd takmer povinnosťou rovnako ako u mierne svahovitého terénu. Pojazd môže poháňať predné aj zadné kolieska. Výhodnejší je však pohon tých predných, pretože sa kosačka jednoduchšie ovláda. Pritlačením rukoväte stačí predné kolieska zdvihnúť a tým je možné zatočiť či cúvnuť, bez toho aby bolo nutné pojazd vypnúť.


Motor elektrickej kosačky je pomerne tichý a máva výkon medzi 1 a 3 kW. Benzínové kosačky majú zvyčajne motor s výkonom aspoň 3 - 4 konských síl (HP), avšak prerastená tráva by už mohla byť nad sily takejto kosačky. Lepšie je preto siahnuť po výkone aspoň 4,5 HP, čo už vystačí aj na pojazd, ktorý možno v prípade nedostatku výkonu aj vypnúť. Najkvalitnejšie kosačky majú značkové štvortaktné motory s dobrým pomerom výkonu, spotreby a životnosti. Pri motore je dôležitá aj jeho hlučnosť - tá sa už vojde aj pod 93 dB, ale sú aj kosačky s hlasitosťou až ku 100 dB. Majitelia väčších pozemkov, ktorí kosia v kuse aj niekoľko hodín, potom ocenia obmedzenie vibrácií motora. To sa u najlacnejších kosačiek prenáša až do rukoväte, a zvyšuje tak únavu.


Výrobcovia kosačiek využívajú pre konštrukciu šasi najčastejšie tri materiály. Najlacnejšie sú ABS plasty, vďaka ktorým je kosačka ľahšia, avšak za cenu kratšej životnosti. Využívajú sa najviac pre elektrické kosačky. Kovové šasi ponúka výrazne väčšiu robustnosť a využíva sa u základných benzínových kosačiek. Tie najlepšie spoliehajú na rôzne zliatiny, ktoré snúbia výhody pevnosti a výdrž s nízkou hmotnosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu.


Zberný kôš


Dôležitá je i veľkosť a prevedenie zberného koša, ak ním kosačka disponuje. Čím väčší kôš, tým viac trávy pokosíte - koše mávajú objem okolo 50 litrov, u väčších kosačiek aj 75 litrov. Plný kôš je ale treba ručne vysypať a väčší kôš znamená aj väčšiu hmotnosť nazbieranej trávy. Je tiež dôležité, aby kosačka dokázala kôš správne plniť. Renomovaní výrobcovia dbajú na to, aby nôž mohol trávu nasekať na menšie kúsky a dokázal jej dať dostatočnú rýchlosť, aby rovnomerne a úplne dokázala zaplniť zberný kôš a aby sa pri tom na obsluhu zbytočne neprášilo. U niektorých lacnejších kosačiek sa s vyššou či vlhkejšou trávou rýchlo upcháva vstupný otvor, a kôš sa preto úplne nezaplní.


Veľkosť koliesok ovplyvňuje manévrovateľnosť a priechodnosť kosačky. Väčšie kolieska zvládnu rôzne nerovnosti a ľahšie sa s nimi manipuluje. Určite by mali mať kolieska guľôčkové ložiská, aby vydržali dlhšie ako jednu, dve sezóny.


Funkcie


Rozloha kosenej plochy a typ udržiavaného trávnika sú dôležité nielen pre výber typu kosačky, ale aj pre jej ďalšie funkcie. Okrem šírky záberu a voľby pohonu je preto vhodné zvážiť, ktoré z funkcií využijete.
Benzínové kosačky sú dnes štvortaktné, takže odpadá problém s miešaním benzínu s olejom. Majú tiež automatický sýtič, takže k naštartovaniu stačí zatiahnuť za lanko, prípadne u vyšších modelov stlačiť tlačidlo, ak sú vybavené elektrickým štartovaním.


Nastavenie výšky kosenia je možné vykonávať buď samostatným posunom u koliesok, ale štandardom sa stáva centrálne nastavenie výšky kosenia jedným tiahlom pre celý podvozok. Zvážte rozsah nastavenia - elektrické kosačky mávajú kratšie rozmedzie (spravidla od 20 do 70 mm), benzínové môžu dosahovať až do desiatich centimetrov.


Prínosná je aj funkcia mulčovania, kedy sa z kosačky zloží kôš a uzavrie sa vyhadzovanie, kosačka potom trávu rozseká na menšie kúsky a tie nechá na trávniku. Mulčovať sa odporúča pri každom treťom kosení, pretože mulč trávnik jednak zvlhčí, ale pôsobí tiež ako prírodné hnojivo. Pri častejšom mulčovaní ale hrozí, že trávnik začne hniť. Niekedy je výhodné použiť aj bočné vyhadzovanie (ak ho kosačka má). Posekanú trávu je potom ale nutné zožať. Avšak za slnečných dní pokosená tráva rýchlo uschne a práca s ňou je menej namáhavá ako častá manipulácia s plným košom čerstvo pokosenej trávy. Niektoré kosačky ponúkajú všetky tri možnosti, takže sa môžete ľahko rozhodnúť, ktorú zvolíte.

Všetky kosačky umožňujú nastavenie rukovätí podľa výšky postavy. Určite sa oplatí skúsiť si ovládanie, teda štartovanie, ovládanie výkonu a jazdy, nastavenie výšky kosenia, ale aj jednoduchosť nasadenia a vybratia koša na pokosenú trávu. 

 

Pripravil: dk

Zdroj: Heureka – nákupný radca a porovnávač
Ilustračné foto: Gardena/Husqvarna

Pin It