Hoci ste trávnik pred zimou zazimovali, na jar sa mu budete musieť opäť venovať, aby ste z neho počas leta mali maximálne potešenie.

 

travnikjar2019

 

Trávnik obľubuje ľahkú, hlinitú pôdu, priame slnko, dobre rozloženú zálievku a pravidelné kosenie. Aby sa na jar správne prebudil, je dôležité všetky úkony naplánovať na správny čas. Čas investovaný do pravidelného kosenia, hnojenia, prevzdušňovania a zalievania sa vám však vráti aj s úrokom.


Čo nerastie, musí preč


To, čo ste na trávniku nechali pred zimou, tam nájdete aj po roztopení snehu. Minuloročné lístie, polámané vetvičky zo stromov, odumreté časti trávnatého porastu i prípadné huby zhrabte oceľovými hrabľami. Obdobie vysokej vlhkosti, prípadne nesprávne hnojenie trávnika, praje machu. Ak napadol aj váš trávnik, na jar ho môžete zlikvidovať chemickým prípravkom proti machu alebo posypať trávnym pieskom a odstrániť hrabľami.


Trávnik potrebuje dýchať


Aby sa trávnik po zime prebudil do plnej krásy, potrebuje tzv. vertikutáciu, teda pravidelné prevzdušňovanie. Odumreté steblá vytvárajú v trávnatom poraste trávnu plsť, ktorá bráni prísunu vzduchu a prenikaniu vlahy a živín do pôdy. Takúto plsť najlepšie odstránite prerezávacími vertikutačnými hrabľami a elektrickým alebo benzínovým vertikutátorom. Pred samotnou vertikutáciou trávnik najskôr upravte kosačkou na výšku 3 až 4 cm. Optimálna hĺbka vertikutácie, pri ktorej vertikutačné nože trávnu mačinu narežú a zároveň porast nepoškodia je 2-4 mm. Pre obnovu/zahustenie trávnika nasypte do vzniknutých otvorov rovnakú trávnatú zmes, akú ste použili pri zakladaní trávnika alebo špeciálnu trávnu zmes určenú na obnovu trávnika. Tá poškodené miesta zaplní, ale zároveň do pôdy prepúšťa vzduch, vodu a živiny.


Nezľaknite sa, ak trávnik bude po tejto revitalizácii vyzerať horšie ako pred ňou. Invazívny zásah v predvegetačnom období ho nepoškodí. Naopak. Keď sa obdobie rastu začne, tráva bude na poškodenie reagovať zvýšeným rastom nových a zdravých trávnych výhonkov.


Upravujte, vypĺňajte a koste


Ak chcete aby záhrada vyzerala ušľachtilejšie a neskôr sa jednoduchšie kosila, nezabudnite na okraje. Úhľadný okraj trávnika vytvoríte s pomocou rýľa alebo dobrou motorovou frézou. Počas vegetačného obdobia zastrihávajte okraje nožnicami. Holé plochy zničené hubami obnovte pomocou vyzretých sadeníc travín a sádzača cibuľovín. Sadenice umiestnite na holé miesta a dôkladne ich zašliapnite, aby sa korienky prepojili so zeminou. Hneď ako sa stabilizujú, začnú sa rozrastať do okolia a výsledkom bude celistvý trávnik.

 

Kosenie

Keď sa teplota ovzdušia stabilne zvýši nad 10-15 °C, môžete začať kosiť. Aby ste trávniku neublížili, na prvé kosenie po zime použite vretenovú alebo elektrickú kosačku s dokonalo nabrúsenými nožmi.

 

Produkty, ktoré pomôžu oživiť trávnik po zime

 

vretenova kosacka tt300s


Vretenová kosačka TT 300 S od WOLF-Garten s piatimi dotýkajúcimi sa nožmi, rôznymi nastaveniami výšky a hmotnosťou len 7 kg.

 

vertikutator VA 346E

 

Vertikutátor VA 346 E od WOLF-Garten, ktorý ľahko odhrabe mach aj prevzdušní pôdu.

 

rycie vidly

 

Rycie vidly AG-E od WOLF-Garten s protišmykovým plastovým poťahom.

 

Zdroj: MTD

Ilustračné foto: MTD, Shutterstock.com

 

PR

Pin It