Ak chcete záhradkárčiť viac ekologicky, prípadne vlastníme záhradu bez priameho prístupu v vode, môžete využiť dažďovú vodu alebo vodu zo studne.

dazdovavoda2018


Zalievanie záhrady dažďovou vodou je iba jeden zo spôsobov, ako zachytenú vodu využiť. Môžete v nej napríklad aj prať, sprchovať sa, či splachovať ňou toaletu. Je to ekologické, finančne efektívne a navyše, budete mať z toho skvelý pocit.


ODCHYT DAŽĎOVEJ VODY


Najjednoduchším spôsobom, ako si urobiť zásoby dažďovej vody, je jej zachytávanie priamo z odkvapu. Dajte však pozor na typ strešnej krytiny. Dažďová voda, ktorá steká po plechovej streche alebo klasických hlinených šindľoch je vhodná na polievanie aj iné využitie.


Ak však máte na streche asfaltové šindle, prípadne máte plechovú krytinu natretú farbou, môžu sa do vody dostať nežiadúce toxické látky. Takáto dažďová voda nie je vhodná pre ďalšie využitie, hlavne nie na zalievanie.


Ak máte pre tieto účely nevhodný typ strechy, môžete vodu zbierať do plastového suda alebo podzemnej nádoby. Plastové sudy sú ľahké a veľmi jednoduché na montáž a údržbu. Sú zakryté, teda nepotrebujú filtre na hrubé nečistoty a nemnožia sa v nich komáre. Voda z nich je vhodná na polievanie záhrad. Ak však chcete využívať vodu aj v domácnosti, zaobstarajte si podzemnú nádobu. Tá už však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy a aj viac údržby.


VHODNÝ TYP ČERPADLA


Najbežnejší spôsob využitia dažďovej vody či vody studne je polievanie záhrady. Na čerpanie vody zo suda postačí kohútik na plnenie krhiel. V prípade väčšej záhrady, či polievania trávnika je efektívnejšie zaobstarať si jednoduché čerpadlo určené pre zavesenie na sud a hadicu.
Ak čerpáte vodu zo studne, potrebujete silnejšie čerpadlo. Zvoliť môžete napríklad tlakové čerpadlo, ktoré ponoríte do studne. Podľa hĺbky studne a dĺžky hadice na povrchu vypočítate, aké silné čerpadlo potrebujete.


Ak potrebujete čerpať vodu zo studne, no zároveň aj zo suda s dažďovou vodou, skvelou voľbou je povrchové čerpadlo. Je ľahké a dobre sa prenáša z miesta na miesto. Má zabudovaný filter, teda neprepustí hrubé nečistoty. Pre ešte väčšie pohodlie zvoľte čerpadlo s hydrokontrolou, ktoré ľahko napojíte aj na automatické zavlažovanie. Po skončení čerpania sa čerpadlo samo vypne.


Takéto čerpadlo môžete využiť aj na sprchovanie sa dažďovom vodou v záhradnej sprche. Zaujímavou vychytávkou je multifunkčná sprchou, ktorú môžete využívať na sprchovanie napríklad pred vstupom do bazéna a takisto na polievanie záhrady.

 

Zdroj a foto: Hornbach

Pin It