aku naradieBez hluku, emisií a s podstatne väčším komfortom. Tak by sa dali stručne zhrnúť výhody, vďaka ktorým sa stále viac do pozornosti dostávajú akumulátoroví záhradní pomocníci.


Zariadenia poháňané elektrickou energiou namiesto benzínových motorov si najskôr našli cestu do verejných miest, kde je tichšia údržba mimoriadne dôležitá – išlo napríklad o nemocnice či zoologické záhrady. S tým, ako sa rozširuje ponuka týchto strojov, si ich zaobstaráva čím ďalej tým viac majiteľov súkromných záhrad. Aktuálne prichádza aj k rozšíreniu ponuky pre hobby užívateľov. V ponuke sú napríklad reťazové píly, fúkače, vyžínače, krovinorezy alebo plotostrihy.

 

SUSEDIA VÁM POĎAKUJÚ

 

Na práci so strojom napájaným batériou je najviac oceniteľná absencia výfukových plynov a nepríjemných vibrácií. Elektrické motory sú takmer nepočuteľné, čo je nielenže príjemné, ale môže to zachrániť aj vzťahy so susedmi. Nie každému je dlhotrvajúci hukot záhradných zariadení počas víkendov príjemný. V praxi je hladina hluku u strojov s batériovým pohonom až o 13 dB(A) nižšia v porovnaní s benzínovými strojmi. A to je výrazný rozdiel.

 

INŠPIRÁCIA V MODELÁRSTVE

 

Prekážkou pre rozšírenie akumulátorových strojov býval nízky výkon elektromotorov a krátka výdrž akumulátorov. Inováciá technológií však postupne umožnila vyvinúť „akustroje“ s obdobným výkonom ako majú tie benzínové.

 

Pre niekoho môže byť stále mylné, že elektrický motor týchto zariadení je malý. Pritom točivý moment, ktorý je u motorov podobne dôležitý ako jeho výkon, je u akumulátorových strojov často vyšší než u mnohých strojov s benzínovým pohonom. Ako sa to podarilo? „Dosiahli sme to štúdiom motorov pre letecké modelárstvo. Tieto malé a ľahké motory majú veľmi vysokú účinnosť, vynikajúci výkon a rýchlu akceleráciu z nízkych otáčok,“ vysvetľuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna.

 

INVESTÍCIA SA VYPLATÍ

 

Obstarávacia cena zariadenia s akumulátorom a nabíjačkou je síce vyššia než u motorových ekvivalentov, ale súčasne prakticky konečná. Náklady na dobíjanie sú minimálne, nie je potrebné kupovať benzín ani toľko investovať do servisu a náhradných dielov.

 

Ďalšie úspory je možné dosiahnuť vtedy, ak sa používa jedna nabíjačka a jeden či dva akumulátory pre niekoľko zariadení. Tým sa aj obstarávacia cena samotného zariadenia výrazne zníži. Nie je problém rýchlo vymeniť rovnakú batériu medzi vyžínačom, fúkačom či reťazovou pílou a plynule pokračovať v práci. Pri porovnaní s prevádzkou benzínových zariadení teda je možné z dlhodobého hľadiska aj ušetriť. Oveľa viac však treba oceniť tichú a pohodlnú prácu v záhrade, ktorá navyše v takejto podobe nezaťažuje životné prostredie.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Husqvarna, redakcia

Pin It