Jeseň je mimoriadne náročným obdobím. Aspoň pokiaľ máte záhradu. Viete na čo všetko treba myslieť, kým udrú prvé silné mrazy?

fukar listia bvl 36 240 karcher


Obnova trávnika je hlavnou činnosťou záhradkára v jeseni. Súčasťou starostlivosti o trávnik v jesennom období je aj pravidelné odstraňovanie napadaného lístia. Jeho pravidelné odstraňovanie z trávnika zabráni vzniku plesní, ktoré ho môže poškodiť a na jar si nájdete miesto trávi len prázdne miesta.


Zhromažďujúce sa mokré listy predstavujú aj možné nebezpečenstvo, najmä, ak ich necháte ležať na terase alebo iných miestach, kde je dlažba, pretože vytvoria klzký koberec. Preto by ste mali listy upratať, ideálne počas suchších dní, zo všetkých ciest. Vhodnými pomocníkmi, sú hrable na lístie, fukáre či vysávače lístia. Aký je medzi nimi rozdiel? Hrable sú poháňané ľudskou silou, fukáre lístia a vysávače poháňa elektrina alebo batériový pohon. Fukáre slúžia len na fúkanie, vysávač zas len na vysávanie. Existujú aj vysávače s fukárom, tie majú funkciu spätného pohybu, preto ich viete použiť aj ako vysávač aj ako fukár, v závislosti od konkrétnej potreby.


“Batériová verzia zjednoduší prácu, jednoducho vyfúka, vysaje a poseká aj mokrý zelený odpad a to všetko rýchlosťou až 240km/h. Plusom je, že nemusíte riešiť kábel a ľahko odstránite lístie aj z chodníka či príjazdovej cesty,“ hovorí Gabriel Tkáč zo spoločnosti Kärcher.


Ovocné stromy


Počas jesene sa nezabudnite postarať ani o ovocné stromy a kríky a to kým príde prvý mráz. Z ovocných stromov odstráňte mumifikované plody, aby sa z nich na jar neuvoľňovali choroboplodné zárodky, a nepoškodili nové výhonky a kvety. Rovnako zo stromov odstráňte suché, choré a poškodené konáre, teraz budete ešte dobre vidieť o ktoré ide. Kmene ošetrite vápenným mliekom.


Súčasťou mnohých záhrad sú aj bylinky, z ktorých niektoré prečkajú zimu v záhrade bez ťažkostí, o iné sa treba radšej postarať. Bylinky, ako je napríklad mäta, medovka, šalvia či dúška materina, zvládnu zimu bez problémov. Viac starostí budete mať s teplomilnými bylinkami alebo s takými, ktoré pestujete vo vegetačných nádobách. Iste viete, že čím menej substrátu obklopuje koreňový bal, tým sú rastliny náchylnejšie na vymrznutie či preschnutie. Bylinky v nádobách preto treba špeciálne kontrolovať a chrániť. Aby zimu prečkali bez ujmy, substrát by nemal úplne preschnúť. Zároveň treba nádoby obaliť (pokiaľ ide o bežne mrazuvzdorné bylinky), alebo radšej preniesť do svetlej a chladnej miestnosti, kde ale nehrozia mínusové teploty. Ďalšou možnosťou je zakopať kvetináče do pareniska či skleníka.

 


Jazierka


Ak máte v záhrade aj záhradné jazierko, včas ho zazimujte. Najdôležitejšou úlohou na jeseň je ustrážiť, prípadne čo najviac zlepšiť, kvalitu vody. Dá sa to aj tak, že zabránite padaniu lístia na vodnú hladinu natiahnutím siete. Voda s vysokým obsahom nitritov, nitrátov, fosfátov a živín je veľmi nebezpečná čo sa odrazí na zdraví rýb. V zime sa ryby v nekvalitnej vode trápia z čoho pramenia ich choroby, ktoré sa naplno prejavia najmä v jarných mesiacoch. Vodu by ste preto mali čo najviac vyčistiť od rias, kalu a zabrániť prísunu iných organických látok. Netreba však zabudnúť, že ak jazierko nemá hĺbku aspoň 80 cm je potrebné, najmä exotickejšie druhy rýb na zimu vytiahnuť. To isté platí aj o teplomilných rastlinách.


Vodné prvky spolu s čerpadlami a filtrami z jazierka vyberte ešte pred príchodom zimy a odložte k ostatnému záhradnému náradiu. Pamätajte však, že ak ryby v jazierku ostanú aj v zime a počas mrazov, potrebujú dýchať. Je preto potrebné zabezpečiť, aby jazierko nezamrzlo po celom obvode. Praktickým riešením, je plavák z polystyrénu a malým čerpadlom, ktoré na povrch neustále pumpuje teplejšiu vodu z dna jazierka. Takto sa vytvorí kruh, ktorý v zime nezamrzne ani počas silných mrazov a môžu tak prebiehať výmenné procesy medzi vodou a vzduchom.


Zdroj a foto: Kärcher

 

Pin It