kosackaRobotická kosačka je vynikajúci pomocník do každej záhrady. Či už máte kosenie trávnika radi alebo nie, robotická kosačka ušetrí kopec času. Musíte si však vybrať tú správnu.


Väčšinou pri výbere poradí predajca, no vždy je lepšie ísť do predajne už pripravený. Pri hľadaní optimálneho riešenia sa vás bude predajca pýtať tri základné otázky: frekvencia kosenia, ďalej veľkosť záhrady a jej členitosť. Tieto faktory totiž určujú prostredie, v ktorom bude kosačka pracovať a tým aj požiadavky na jej výkon. Je prirodzené, že v členitej a rozľahlej záhrade vám slabší model stačiť nebude, nech už je značka akákoľvek.

 

Koľko bude pracovať

 

Pri záhrade do 500 m2, by mal stačiť aj ten najzákladnejší model robotickej kosačky, za predpokladu, že bude pracovať nepretržite 24 hodín a 7 dní v týždni. Úskalím však môže byť situácia, kedy sa spustí zavlažovanie a kosačka kosiť nemôže, čím stratí čas a nemusí tak stihnúť pokosiť celú záhradu. Ak máte o niečo väčšiu plochu siahnite po vyššom modeli. „Možnosťou je aj zníženie frekvencie kosenia, no myslite na to, že do nekonečna sa to nedá,“ upozorňuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. „Ak znížite frekvenciu kosenia, kosačka síce zvládne pokosiť väčšiu plochu, no rátajte s tým, že výsledky nemusia byť tak výrazné ako keď kosí robotická kosačka tie isté miesta denne,“ dodáva T. Nevečeřal. Modely sú väčšinou určené do 500m2, 800m2, 1800 m2, 2200 m2, 3200 m2 a 6000 m2.

 

Záhrada na svahu

 

Ak máte kopcovitú záhradu, so základnými modelmi si v takto náročných podmienkach nevystačíte. Tie kvalitnejšie síce zvládnu svahy so sklonom až 25%, no pri strmších svahoch budete potrebovať model na väčšie plochy, z ktorých niektoré zvládnu sklon až do 45%. Vďaka funkcii Timer ich budete môcť používať aj na menšie plochy. Táto funkcia totiž umožňuje prispôsobenie dĺžky kosenia veľkosti záhrady.

 

Analýza vlastností

 

Ak máte jasno v rozlohe a viete zhruba ako výkonný model budete potrebovať, je čas pozrieť sa na vlastnosti. Prácu robotickej kosačky skvalitňujú ostré nože a nastaviteľnosť výšky kosenia. Tú nastavíte manuálne ale, na niektorých modeloch môžete aj elektronicky. Nesmierne dôležitá je bezpečnosť systému kosiaceho zariadenia pri prevádzke. Ideálne sú voľne otočné nože podobné žiletkám, ktoré okrem bezpečnosti zaručia aj dokonalý strih trávnika. Rovnako si zistite hlučnosť robotickej kosačky, väčšinou by to malo byť do 65 dB.

 

Zabezpečenie

 

Najlepším spôsobom ochrany je PIN kód, ktorý zabezpečí, že aj keď vám kosačku odcudzia, zlodej s ňou nespraví nič. Dôležitým parametrom je aj výdrž batérie. Pri porovnávaní jednotlivých modelov si zistite, akým typom batérie je kosačka vybavená, za aký čas sa batéria úplne nabije a ako dlho vydrží nabitá. Niektoré robotické kosačky sú ovládateľné prostredníctvom GPS aj SMS. To je už ale záležitosť skôr pohodlia, ako funkčnosti kosačky. Pomocou GPS však niektoré modely zvládnu lepšie zamerať a rozplánovať kosenie.Veľmi dôležitý je pohyb kosenia robotickej kosačky. Niektoré kosia v pravidelnom vzorci, no vždy je lepšie, ak robotická kosačka kosí zdanlivo náhodne v rôznych smeroch. Kosením v zdanlivo nepravidelnom vzorci pohybu, docieli robot vytvorenie hladšieho povrchu, ktorý vyzerá ako koberec a to po celej ploche vašej záhrady. Za 20 rokov robotických kosačiek na trhu bolo preukázané, že sa jedná o najspoľahlivejší spôsob pokrytia celej trávnatej plochy bez toho, aby na ploche zostala nepokosená tráva.

 

Nenechajte sa zmiasť

 

Pri výbere rôzni výrobcovia udávajú vo svoj prospech rôzne vlastnosti, ktoré na prvý pohľad možno ovplyvňujú vlastnosť kosačky no v konečnom dôsledku neprispievajú k lepšiemu efektu kosenia. Málo významná je napríklad rýchlosť, ktorou sa kosačka pohybuje. Tá vždy závisí od modelu a je logické, že robotické kosačky pre menšie záhrady budú pomalšie, lebo operujú na menšej ploche. „Ak budete porovnávať rôzne robotické kosačky, vždy porovnávajte modely z jednej kategórie,“ vysvetľuje Jakub Kircher, odborník značky Gardena. „Je jasné, že o triedu lepšia kosačka bude mať lepšie vlastnosti ako základný model, uzatvára J. Kircher. Výrobcovia udávajú rôzne parametre, no asi najvhodnejší pre porovnanie je veľkosť pracovnej plochy. Tá je totiž rovnaká a pekne uvidíte, ako sa s ňou rôzne značky robotických kosačiek popasujú.

 

Zdroj a ilustračné foto: Husqvarna/Gardena

Pin It