svetlo uvodV posledných rokoch je kladený na záhradné osvetlenie vyšší dôraz. Svietidlá v okolí príjazdových ciest a vchodov sú už viac menej štandardom, pozornosť sa čoraz viac sústreďuje na pridanú hodnotu osvetlenie a jeho využitie na dotvorenie príjemnej atmosféry.

 

Vďaka premyslene inštalovanému záhradnému osvetlenie môže získať vaša záhrada úplne nový vzhľad a to v každom ročnom období. Na trhu je v súčasnosti množstvo typov svietidiel a osvetľovacích systémov, ktoré sú určené pre záhradné priestory. Jedným z nich je aj 12V systém Garden Lights 1. Montáž tohto systému je jednoduchá, pripomína skladanie stavebnice. Jednotlivé dielce sa rýchlo spájajú pomocou konektorov. Výhodou tohto systému je nízke prevádzkové napätie, vďaka ktorému nemusia byť káble umiestnené hlboko pod povrchom pôdy. Systém Garden Lights umožní osvetliť záhradu funkčne a zároveň zážitkovo.

 

svetlo2

 

Výber záhradného osvetlenia

 

Pri výbere špecifickejšieho záhradného osvetlenia si treba uvedomiť, že vidieť bude večer hlavne to, na čo dopadá svetlo. Dôkladne si preto zvážte čo všetko chcete v záhrade osvetliť. Pre osvetlenie príjazdových ciest, ciest a chodníkov v záhrade sa hodia stojacie svietidlá, ktoré sú schopné osvetliť priestor pod sebou. Pre osvetlenie okolia domu a vchodu sa uplatnia najlepšie nástenné svietidlá. Najviac sa však možno vyhrať v záhrade so svetelnými reflektormi a spotmi, ktoré sú aktuálnym hitom. Dajú s nimi dajú robiť až zázraky. Svetelné reflektory sú ideálne pre zvýraznenie stromov, solitérov, plastík, okrasných tráv, bambusov aj skupín krov.

 

svetlo3

 

Montáž osvetlenia

 

Záhradné svietidlá značky Garden Lights sa vyznačujú jednoduchým montážnym systémom Plug & Play, ktorý umožňuje rýchlu a bezpečnú inštaláciu. Dá sa dokonca vykonať svojpomocne, nie je potrebné volať žiadneho odborníka. Okrem výberu samotného osvetlenia je potrebné vybrať aj transformátor a prepojovacie káble. Svietidlá aj ich príslušenstvá sú navzájom kompatibilné, vďaka čomu môžete osvetlenia podľa potreby kedykoľvek rozšírovať.

 

Výber káblov a transformátora

 

Pre základnú inštaláciu a montáž je vhodné použiť káble SPT-3. V prípade zakúpenia a inštalácie ďalších svietidiel vám SPT-3 káble ponúkajú možnosť ďalšieho rozšírenia záhradného systému. Potrebná veľkosť transformátora (21W, 60W a 150W) je daná súčtom Wattov všetkých pripojených svietidiel. Potrebné množstvo káblov a rozbočovačov je závislé od počtu a rozmiestnenia svietidiel. Pre montáž hlavného vedenia sú vhodné káble SPT-3, pre transformátory od 21W do 60W káble s označením SPT-1W. Káble možno viesť po povrchu, vhodnejšia je však ich inštalácia pod povrchom pôdy. Zamedzí sa tak ich možnému mechanickému poškodeniu záhradným náradím alebo aj domácimi miláčikmi.

 

svetlo4

 

Riadenie prevádzky a údržba osvetlenia

 

Prevádzku celého osvetlenia záhrady môžete ovládať súmrakovým spínačom, ktorý si nastavíte tak, aby sa záhrada po zotmení sama rozžiarila a svietila po nastavenú dobu. Ak chcete zachovať funkčnosť záhradných svietidiel čo najdlhšie, je potrebné sa o ne náležite starať. Priebežne treba utierať sklá reflektorov, pretože nečistota ktorá sa na nich uchytí, znižuje ich svietivosť. Nerezové časti svietidiel je občas vhodné ošetrovať prípravkami na nerez, pre udržanie lesku. Pri montáži svietidiel je vhodné aj premazanie všetkých skrutiek, čo neskôr uľahčí prípadnú demontáž svietidiel alebo výmenu svetelného zdroja.

 

svetlo5

 

Zjednodušený návod v skratke

 

Na pripojenie osvetlenia je vždy potrebná vhodná elektrická zásuvka. Do nej zapojíte transformátor. Ten môže byť umiestnený vo vnútri, napríklad v záhradnom domčeku, garáži alebo priamo vonku. Zapojiť sa dá do vhodnej vonkajšej zásuvky, napríklad do záhradných zásuvkových stĺpikov. Ak nie sú vonkajšie zásuvky už ovládané, je možné osvetlenie ovládať pomocou diaľkového ovládača alebo súmrakového spínača s časovačom, ktorý sa zapája do systému za transformátor. Samotné káble a rozbočovače rozmiestnite podľa toho, ako budú svetlá rozmiestnené v záhrade. Všetko je potrebné starostlivo pospájať a dotiahnuť, aby sa zachovala aj dostatočná odolnosť voči vode. Finálnou fázou je inštalácia a pripojenie samotných svietidiel. Nakoniec treba uskutočniť posledné estetické úpravy. Káble umiestnite pod trávnik, do pôdy či pod mulčovaciu kôru.

 

svetlo7

 

TIPY PRE ZÁŽITKOVÉ OSVETLENIE ZÁHRADY

 

Listnaté a ihličnaté stromy
Listnaté stromy je vždy dobré osvetľovať zospodu. Zvýrazní sa tak kmeň stromu, jeho kôra, zároveň aj jednotlivé konáre. Svetlo nádherne prestúpi korunou. Ak chcete zvýrazniť iba korunu stromu, použite zapichovacie reflektory, ktoré budú na strom svietiť zboku. Zboku je vhodné nasvietiť aj urastenejšie ihličnany. Pri stromoch, ktoré majú striebornú farbu (strieborný smrek), vynikne ich farba oveľa viac vtedy, ak použijete svetelný zdroj so studenou bielou farbou svetla. Takto osvetlený strom pôsobí takmer rozprávkovo.

 

Jazierko, potôčik a vodopád

Pre osvetlenie jazierok, potôčikov a vodopádov použite výlučne podvodné reflektory. Krásu a tajuplnosť záhradného potôčika zvýrazníte napríklad svietidlami imitujúcimi kamene, ktoré svojím vzhľadom nerušia okolité prostredie. Neobvyklým prvkov, zároveň atraktívnym osvetlením jazierok aj bazénov sú svietiace plávajúce gule, ktoré večer vyzerajú ako by po hladine plával Mesiac.

 

Okolie bazéna
Pre orientačné osvetlenie v okolí bazéna môžete použiť zápustné svietidlá, ideálne tie, ktoré sú vhodné pre umiestnenie do drevenej terasy. Nezabudnite, že zápustné svietidlá priestor neosvetľujú, iba vymedzujú. Pokiaľ chcete priestor pri bazéne priamo osvietiť, použite stojacie svietidlá alebo svietiace objekty v podobe kociek, gulí alebo kvetináčov.

 

Terasa
Osvetlenie terasy by malo byť funkčné a dekoratívne zároveň. Terasa je miesto, kde trávime so svojimi priateľmi a rodinou počas letných večerov najviac času. Je vhodné ju osvietiť nástennými svietidlami umiestnenými na fasáde domu. Nástenné svietidlá sa vyrábajú v neprebernom množstve dizajnov - nástenné reflektory, svietidlá svietiace dole aj hore, tradičné lucerny a pod. Ak je vaša terasa zastrešená, môžete uvažovať aj o závesnom svietidle alebo trendových LED pásikoch. Priestor terasy možno vyznačiť zápustnými svietidlami. Pozor však na príliš silné svetelné zdroje, pri ktorých môže dôjsť k nežiaducemu oslneniu. Na terasu sa tiež hodí rôzne svietiace objekty, ktoré priestor oživia a sú stredobodom pozornosti každej návštevy. Vybrané svietiace kocky možno použiť aj ako sedací nábytok. Ak túžite po decentnom osvetlení stola, ponúkajú sa rôzne akumulátorové svietidlá, ktoré cez deň nabijete a večer si vychutnáte posedenie pri ich tlmenom svetle.

 

Malé kríky, trvalky a solitéry
Kríky a rastliny menšieho vzrastu aj solitéry v záhrade najlepšie osvetlíte malými LED spotmi. Vyrábajú sa v rôznych dizajnoch. Majú malý vyžarovací uhol, preto zvýraznia iba rastliny, ktoré zvýrazniť naozaj chcete. Môžete ich použiť aj do vegetačných nádob na terase a balkóne.

 

Okrasné trávy
Rôzne okrasné trávy je najlepšie osvetliť zapichovacími alebo zápustnými záhradnými reflektormi. Rastliny sa vo večerných hodinách zmenia na nepoznanie.

 

Párty osvetlenie
Dekoratívne a párty osvetlenia slúžia na doladenie sviatočnej atmosféry pri narodeninových oslavách, svadbách, rôznych posedeniach s priateľmi a pod. Medzi párty osvetlenie patria vonkajšie svietiace LED reťaze s farebnými žiarovkami a malými lampióny, ktoré môžete zavesiť na stromy alebo pergoly. Milovníci hudby ocenia akumulátorové svietidlá s bluetooth reproduktorom pre prehrávanie hudby priamo z inteligentného telefónu, tabletu a počítača. Medzi párty osvetlenie sa zaraďujú aj svietiace objekty, v ktorých môžete počas oslavy vymeniť obyčajnú žiarovku za farebnú.

 

Tapetovanie tieňom
Tapetovanie tieňom je spôsob osvetlenia holej steny domu alebo garáže, kedy na stene vzniknú atraktívne obrazce, vďaka osvieteniu rastlín pred touto stenou. Prírodná tapeta vám vznikne, ak budete na stenu svietiť záhradnými reflektormi. V takom prípade sa na stene objavia tiene všetkých rastlín, ktoré prídu svetlu do cesty. Táto prírodná tapeta sa bude s každým ročným obdobím zaujímavo meniť.

 

Kristýna Holasová, LED-ZAHRADA.cz

Foto: LED-ZAHRADA.cz

Pin It