Hmyz môže byť vtieravý, škodlivý alebo mimoriadne prospešný. Užitočným druhom hmyzu by ste mali v záhrade vytvoriť čo najlepšie podmienky. Ako na to?

 

hmyzi hotel uvod


Hmyzí domček alebo hotel pre hmyz, pod týmito názvami dnes nájdete nielen pekný a štýlový záhradný doplnok, ale predovšetkým užitočného pomocníka v boji s obávanými škodcami. Ak zvažujete prechod na ekologické záhradníčenie, zožeňte si ešte pred začiatkom sezóny hmyzí hotel.
Už aj na našom trhu nájdete rôzne typy a veľkosti útočísk alebo domčekov pre užitočný hmyz. Menšie v tvare vtáčej búdky, stredne veľké alebo väčšie s typickými strieškami pre rozľahlé záhrady a ovocné sady. Vybrať si dokonca môžete aj z dizajnovo netradičných riešení, ktoré vyniknú a poslúžia v moderných záhradách.


Okrem dobre zásobených záhradníctiev a hobby marketov nájdete túto hodnotnú pomôcku aj v ponuke mnohých domácich alebo zahraničných internetových obchodníkov. Ak patríte k zručnejším milovníkom záhrady, môžete si hmyzí hotel vytvoriť aj vlastnými rukami. Nie je to zložíte a nemusíte sa púšťať do náročnejších prevedení. Na internete dnes už nájdete aj veľmi podrobné návody ako na to.


VÝPLŇOVÝ MATERIÁL


Najčastejšie má domček pre užitočný hmyz podobu rámu z tvrdšieho dreva (niekedy aj plastu alebo betónu) a vnútorného priestoru, ktorý je vyplnený rozmanitým prírodným materiálom. Drevom, trstinou, tenšími konárikmi, dutými stonkami bambusu alebo pohánkovca, šiškami ihličnanov, machom, papierom, slamou, kúskami hlinených črepníkov alebo perforovanými tehlami či tvárnicami. Čím je mix materiálov rôznorodejší, tým je väčšia šanca, že prilákate viac druhov užitočného hmyzu. Počítajte však s tým, že materiál budete musieť priebežne dopĺňať, inak nebude hmyzí hotel plniť svoj účel.


Drevo, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou býva posiate množstvom rôzne veľkých otvorov, často až do priemeru 5cm. Hlboké môžu byť až do 10 cm. Presne takto to užitočný hmyz potrebuje pre svoju existenciu, rozmnožovanie a ochranu.


Veľakrát je zmes tohto aj na pohľad zaujímavého materiálu prekrytá králičím pletivom, ktoré zabráni jeho vypadávaniu a vyzobávaniu vtákmi. Dôležitá je aj strieška, ktorá zabezpečí ochranu pred dažďom.

 

hmyz06


UMIESTNENIE A OBYVATELIA


Hmyzí hotel je aj celkom pekným záhradným doplnkom, preto môže mať vyhradené viac viditeľné miesto. Hoci tento pomocník môže byť umiestnený napríklad na plote, stene domu a záhradného domčeka, osvedčilo sa umiestnenie na chránenom, teplejšom a slnečnom mieste, v blízkosti kvetinových záhonov, úžitkových hriadok aj ovocných krov. Vhodná je aj blízkosť vodného prvku a pôdy. Hmyzí hotel dokonca môže byť súčasťou vyvýšeného záhona alebo kvetinových múrikov.


Hmyzie hotely intenzívne lákajú viacero druhov užitočného hmyzu. Ten pomôže s opeľovaním kvetov a predovšetkým s ochranou proti chorobám a škodcom. K prospešným druhom hmyzu – k častým obyvateľom týchto miest patria ucholaky, zlatoočká, lienky, divo žijúce včely, osy a ďalšie druhy.

 

Napísal: Daniel Košťál

foto: autor

Pin It