lavicka uvodLavička by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Dokonca ani v tej malej. Padne vhod pri doobedňajšej káve, poobedňajšej sieste s knihou v ruke, alebo pri večernom posedení s priateľmi. Lavička je užitočná, zároveň môže byť aj dekoratívnym prvkom. To za predpokladu, že je správne vybraná.


Vybrať si môžete z niekoľkých alternatív. Elegantné sú lavičky kovové, ktoré opäť prichádzajú do módy. Hodia sa do mestského aj vidieckeho prostredia. Navodzujú romantickú náladu slnečného južného Francúzska, pôsobia harmonicky a nie sú rušivé. Ak sa má na nich pohodlne sedieť, mali by byť doplnené o mäkké sedáky, prípadne operadlo. Kovové lavičky jednoduchšieho dizajnu vyniknú v záhrade s kvitnúcimi ružami či rozmanitými kvitnúcimi trvalkami. Netreba sa pritom obávať ani lavičiek s výraznejšou farebnosťou. Farbu lavičky môžete zladiť napríklad s farbou kvetov obľúbeného kultivaru ruží, alebo použitých doplnkov.

 

lavicka1

 

Príjemné drevo

 

Romantickú atmosféru zvýraznia v záhradách aj drevené lavičky. Môžu byť zhotovené  z dreva tropických drevín – obľúbený je teak alebo z dreva odolnejších domácich drevín (smrek, borovica, agát). Drevo je však v porovnaní s kovom podstatne náročnejšie na údržbu a to si treba uvedomiť už pri kúpe. Ak chcete, aby drevená lavička pôsobila reprezentatívne, budete musieť zabezpečiť jej priebežné ošetrovanie a aj správne uskladnenie počas zimy. Vonku by tieto lavičky počas najchladnejších dní roka zostať nemali. Drahšie, ale trváce lavičky z teaku natierať môžete aj nemusíte, získajú však časom charakteristický striebristý nádych.

 

Drevené lavičky sa najviac hodia do vidieckeho prostredia, pekne pôsobia ak sú zakomponované priamo v priestore záhrady, medzi kvetinovými záhonmi, pri jazierkach, alebo pod starými stromami, pri altánoch a záhradných domčekoch. Trendom sú farebné lavičky, napríklad biele, sivo biele, alebo aj červené alebo modré. Rozhodne sa výraznej farebnosti neobávajte, samozrejme netreba to príliš preháňať. Farebných lavičiek by nikdy nemalo byť v záhrade veľa. Stačiť bude jedna, maximálne dve ak ide o väčšiu záhradu.

 

lavicka2

 

Kameň aj plast

 

Lavičky môžu byť aj kameninové, tieto sa hodia do prírodného typu záhrad. Obvykle sa vyznačujú vyššou hmotnosťou, preto je manipulácia s nimi zložitejšia. Časom však môžu získať zaujímavú patinu a tým sa ich hodnota zvyšuje. Kamenné lavičky by mali mať v záhrade stabilné miesto. Praktické, pokiaľ ide o údržbu, ľahké a jednoducho manipulovateľné sú plastové lavičky. Najlepšie sa hodia do moderných mestských záhrad, v záhradách vidieckych pôsobia rušivo. Plastové lavičky môžu mať rôznu podobu aj farebnosť, dĺžku a charakter operadla. 

 

lavicka3

 

Platí to všeobecne o lavičkách. Vybrať si môžete lavičky s operadlami, aj bez nich, s pohodlnými a rôzne širokými opierkami na ruky, dokonca aj s praktickým úložným priestorom (drevené). Operadlo lavičiek môže byť hranaté, alebo v tvare polkruhu. Zaujímavé a v poslednej dobe viac žiadané sú lavičky, ktoré sa umiestňujú okolo stromov.

 

lavicka5

 

Lavička sa vojde aj na malú plochu, vyhradiť sa jej vyplatí stabilné miesto. Už v minulosti sa lavičky umiestňovali na priedomia, k stenám domov, k plotom a múrom, pod stromy, na terasy a pred živé ploty. Vždy tak, aby boli zo zadnej strany chránené. Toto pravidlo môžete uplatniť aj v súčasnosti. Vyhnúť sa však nemusíte ani lavičke voľne stojacej v priestore, môže to byť zaujímavý prvok formálne riešenej záhradnej kompozície.

 

lavicka4

 

Lavičku si vždy nainštalujte v záhrade či na dvore tam, kde sa najlepšie cítite a máte zaujímavý výhľad či už na záhradu, na jazierko, zaujímavé detaily, alebo do krajiny a okolia. Zároveň by toto miesto malo byť dostatočne chránené od neželaných pohľadov. Dôležité je, aby sa lavička stala príjemným a vyhľadávaným miestom a to celoročne. Záhradná lavička môže byť umiestnená na slnečnom aj polotienistom mieste, každé z nich má prirodzene svoje špecifiká. Dajte si však pozor na umiestnenie lavičky pod drevinami, krami a stromami s množstvom dužinatých a na jeseň opadávajúcich plodov. Tieto by  mohli lavičku znečisťovať a tie vždy je kompletné vyčistenie jednoduché.

 

lavicka6

 

Ako vyberať

 

Výberu záhradnej lavičky venujte dostatok pozornosti. Predpokladá sa, že lavička vám bude slúžiť viacero rokov, nie len jednu sezónu. V prvom rade zvážte, koľko osôb na nej bude sedávať. Vybrať si môžete rôzne dĺžky lavičiek. Nevyplatí sa kupovať príliš malé lavičky, výhodnejšie sú aspoň dvojmiestne. Za kúpou sa môžete vybrať do špecializovanej predajne, do hobby marketu či záhradníctva, ale aj si vybrať v osvedčenom internetovom obchode.

 

lavicka7

 

Vždy si treba lavičku v predajni vyskúšať, sadnúť si na ňu a zhodnotiť či vám vyhovuje výška, šírka aj sklon operadla. Ak nie, bude lepšie obzrieť sa po inej alternatíve. Ideálne je zladiť lavičku s ostatným záhradným nábytkom, minimálne by mala byť s ním materiálovo zhodná. Najširšia ponuka lavičiek je v ponuke počas jarných mesiacov, v dobe kedy končí sezóna zasa môžete uskutočniť cenovo výhodnejšiu kúpu.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It