Mnohé z rastlín, ktoré pestujeme v črepníkoch a na záhonoch sú počas zimy viac ohrozované. Ako ich ochrániť pred poškodením?

materialy zazimovanie

 

Rizikové pre citlivejšie a novo vysadené druhy rastlín sú mrazivé dní, ale aj striedanie nižších a vyšších teplôt, vietor, silné zimné slnko a hromadiaca sa vlhkosť v blízkosti koreňov. Ak ich včas na zimné mesiace pripravíte, prežijú bež väčšej ujmy a na jar sa opäť ukážu v plnej kráse. 

Pripraviť rastliny na najchladnejšie mesiace v roku je potrebné včas, ale nie s príliš veľkým predstihom. Ak ste doteraz nestíhali, stále môžete zameškané napraviť.


Na zazimovanie rastlín môžete použiť viacero, dnes už bežne dostupných materiálov. Kúpiť si ich môžete v špecializovaných predajniach s potrebami do záhrady, v internetových obchodoch, v hobbymarketoch a záhradníctvach. Vyplatí sa zaobstarať si všetko potrebné na začiatku jesene, nevadí ak aj niečo zostane navyše. Vhodné je totiž mať niečo poruke, pre prípad potreby, aj počas zimných mesiacov.


K často používaným materiálom patria jutové tkaniny. Môžete ich použiť na obalenie kmeňov citlivejších mladších aj starších drevín, na zazimovanie stromčekovitých ruží a ochranu koreňových krčkov citlivejších rastlín. Týmto materiálom môžete obaliť aj črepníky s rastlinami, ktoré zostávajú na chránenom mieste vonku. Jutovina je dobre priepustný materiál, mierne priesvitný, rýchlo schne. Zohnať sa dnes dajú už aj farebné jutové tkaniny, ktoré pôsobia v exteriéri prívetivejšie a zaujímavejšie.


Rohože z kokosových vlákien, ďalší osvedčený a prirodzene pôsobiaci materiál, sa viac používajú v poslednej dobe. Často ich dostať kúpiť v tvare okrúhlej prikrývky, s rôznym priemerom. Použiť ich môžete na zakrytie pôdy a ochránenie podpovrchových koreňov u niektorých rastlín. Uplatniť tento materiál sa dá výborne pri ihličnanoch alebo vždyzelených drevinách, ktoré máte vysadené v črepníkoch. Pri ich inštalácii nezabudnite nechať medzeru na zalievanie.


Bežne dostupnú bublinkovú fóliu môžete využiť na obalenie stredne veľkých a väčších črepníkov s rastlinami. Nikdy ňou však neobaľujte samotné rastliny. Je to výborný materiál, ktorý chráni črepníky aj prekorenený substrát. Ten až tak rýchlo nepremŕza. Ak je to možné, priestor medzi stenami črepníka a fóliou vyplňte suchým lístím.


Rákosové rohože sú ďalším, hoci veľmi málo využívaným materiálom. Je to škoda pretože ide o výbornú a aj na pohľad vkusnú voľbu. Vytvoriť si z týchto rohoží môžete akýsi stan a ochrániť tak nielen rastliny v nádobách, ale aj na záhonoch. Rastliny budú schované pred mrazivým vetrom, silným zimným slnkom a aj vlhkosťou. Voda zasa stečie po rohožiach do pôdy, ďalej od rastlín. Nevyhnutné je však tieto rohože pevne inštalovať a dobre zviazať, aby sa počas zimy nerozpadávali.


Netkané textílie patria k najčastejšie vyhľadávaným materiálom na zazimovanie citlivejšej zelene. Pôsobia prirodzene, môžete si zvoliť napríklad hnedú farbu. Výborne chránia pred silným mrazom, vysušujúcim vetrom, zimným slnkom aj vlhkosťou. Ideálne je mať v zásobe viac tejto textílie pretože ju kedykoľvek môžete v zime využiť v prípade, že by boli veľmi silné mrazy. Rastliny, hlavne tie novo vysadené, to len uvítajú. Prednosťou tejto textílie je, že prepúšťa dostatok svetla. Ochrániť preto týmto materiálom môžete aj olistené rastliny.

 

bannerZO 2


K praktickým súčastiam pri zazimovávaní rastlín patrí aj polystyrén. Ten vám môžem vo forme pripravených hrubších doštičiek poslúžiť na podloženie črepníkov s rastlinami po tom, čo ich obalíte bublinkovou fóliou. Črepníky by totiž nikdy nemali v zime byť postavené priamo na chladnej dlažbe alebo pôde.


Pripravil: dk
Foto: archív redakcie

 

Pin It