Cyklámem, tradičná kvitnúca izbová rastlina, bola kedysi jednou z najvyhľadávanejších. Záujem o ňu opäť ožíva, v predaji sa objavujú aj odolnejšie, miniatúrne kultivary.

 

cyklamen2020 uvod

V súčasnosti tak už kúpite tri veľkosti cyklámenov, avšak platí, že najviac náročné na pestovanie sú tie s najväčšími kvetmi. Šľachtenie týchto rastlín, ktoré prirodzene rastú najmä v oblasti Stredomoria, prinieslo aj jedince s dvojfarebnými, či dokonca plnými kvetmi alebo také, ktoré sú na okraji zriasnené. Výber je obrovský a okrem toho, že si túto rastlinu prinesiete domov, môže byť aj milým darčekom.


Rozmanitosť kvetov


V ponuke kvetinárstiev nájdete cyklámen perzský (Cyclamen persicum) najmä v zime a skoro na jar. Upúta množstvom nápadných farebných kvetov a krehko pôsobiacimi listami s typickou kresbou. Kvety môžu byť rôzne veľké, biele, ružové, lososové, fialové, červené alebo bordové. Jedno aj viacfarebné. Typické pre kvety cyklámenov je často tmavšie očko. Kvety cyklámenov aj príjemne voňajú, môžete si niektoré z rastliny odrezať a umiestniť v malej váze.

 

cyclamenyB clanok


Použitie v interiéroch


Cyklámeny sa uplatnia v svetlých, tradičných alebo moderných interiéroch. Prekážajú im slnečné lúče zvonka, preto sa vždy pri ich umiestňovaní vyhnite miestam, kam zvonka dopadajú. Určitou nevýhodou tejto izbovky je, že sa jej darí len v chladnejších miestnostiach, na chodbách, verandách, v zimných záhradách. V teplejších miestnostiach so suchým vzduchom chradne, nepekne sa vyťahuje, rýchlo vädne a zasychajú jej kvetné puky.

 

 

„ Cyklámeny sú často umiestňované na okenné parapety pod ktorými je umiestnený tepelný zdroj. Takéto miesto je nevhodné. Lepší je priestor medzi dvoma okennými tabuľami.  “

 

  

Osvedčená pri pestovaní tejto rastliny je teplota okolo 10°C, vtedy kvitne veľmi dlho. Ideálna horná hranica je 15°C. Pri teplotách 25°C a viac dochádza k zastavovaniu kvitnutia. Počas určitých príležitostí rastlinu na kratšiu dobu môžete umiestniť aj v menej vyhovujúcich podmienkach a na noc ju opäť premiestnite do chladu. Vzhľadom na to, že rastlina patrí medzi jedovaté druhy, neodporúčam jej pestovanie v interiéroch s deťmi.


Cyklámeny vyniknú samostatne, alebo v skupine (miniatúrne kultivary), prípadne v kombinácii s inými izbovými rastlinami, s ktorými majú zhodné pestovateľské požiadavky. Rastline vyberte aj pekný obalový črepník, ideálne menej výrazný, aby príliš neodpútaval pozornosť od krásnych kvetov.

 


Vlaha a pravidelné čistenie


Okrem svetla a chladu je dôležité dopriať cyklámenom aj vyššiu vzdušnú vlhkosť a najmä dostatok vlahy. Zalievajte ich len mäkkou vodu, vždy do podmisky alebo obalovej nádoby. Dajte pozor, aby neprišlo k dlhodobému premáčaniu substrátu, hľuza, z ktorej vyrastajú kvety a listy by potom mohla začať zahnívať. Hrozí to aj pri zalievaní zvrchu na hľuzu, často sa to robieva. Dôležité je po zaliatí skontrolovať podmisku a vyliať prebytočnú zálievkovú vodu. V období kvitnutia môžete cyklámeny prihnojiť hnojivom na kvitnúce izbové rastliny.


V rámci ďalšej starostlivosti je potrebné rastlinu pravidelne čistiť od žltnúcich listov a odkvitnutých kvetov a to opatrným vykrúteným z hľuzy. Odkvitnuté kvety nie je dobré strihať. Po takomto zásahu zostávajú kúsky stopiek, ktoré zahnívajú.


Po odkvitnutí sa väčšinou táto rastlina vyhadzuje. Jej kvitnutie v nasledujúcich rokoch je totiž slabšie. Ak sa pre jej pestovanie rozhodnete, v lete jej doprajte pobyt na polotienistom mieste na balkóne, terase alebo v záhrade, doprajte jej vlahu a dostatok živín.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Floradania

 

Pin It