Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), často nazývaný aj ako vianočná ruža, sa už začína objavovať v kvetinárstvach. Ako si túto rastlinu správne vybrať a ako ju pestovať?

 

poinsettiaUVOD

 

Vedeli ste, že z krásy vianočnej ruže sa budete tešiť dlhšie, ak sa o ňu vhodne postaráte už počas cesty domov zo záhradného centra alebo kvetinárstva? Kvalitnú rastlinu spoznáte podľa toho, že jej skutočné kvety – na začiatku drobné žlté puky, ukryté medzi nápadnými farebnými listeňmi - pôsobia ešte pevne. Ideálne ak sú mierne otvorené.

 


Ďalšou známkou zdravej rastliny sú neporušené farebné listene. Pozornosť venujte aj tomu, či rastlina nie je umiestnená hneď pri vstupe do predajne. Na týchto miestach býva často prievan a jeho dôsledky nemusia byť na rastline vidieť hneď. Prievan alebo teploty nižšie než 12 °C môžu rastlinu nenávratne poškodiť. Prejaví sa to aj tak, že krátko po prinesení domov z rastliny začnú intenzívne opadávať listy. Na cestu domov si preto vždy nechajte vianočnú ružu dôkladne zabaliť do papiera, ideálne aj do niekoľkých vrstiev.


Rastlina s tradíciou

 

Od päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa nemeckým šľachtiteľom podarilo vypestovať prvú vianočnú ružu, ktorej sa dobre darilo aj vo vykúrených izbách, je vianočná ruža neodmysliteľnou súčasťou adventného obdobia a Vianoc. Táto kráľovná medzi zimnými kvitnúcimi rastlinami s prekrásne sfarbenými listeňmi sprevádza ľudí po celom svete v najkrajšom období v roku, pokiaľ sa riadia základnými radami….

 

Ideálne miesto


Svetlo je pre túto typickú vianočnú rastlinu elixírom života. Vhodné miesto pre prýštec najkrajší nájdete pri okne, v našich zemepisných šírkach jej ale počas zimy nevadí ani plné slnko. Ideálna teplota sa pohybuje v rozmedzí 15 – 22 ° C. Pri vetraní miestnosti dbajte na to, aby sa k rastline nedostal studený prúd vzduchu zvonka. Kým je okno otvorené, mala by byť vianočná ruža umiestnená v bezpečnom kúte. Ak chcete vianočnú ružu udržať v skvelej forme, majte ju umiestnenú na teplom, svetlom mieste, chránenom pred prievanom.


Voda izbovej teploty


Zavlažovanie vianočných ruží vyžaduje citlivý prístup. Žiaľ často je práve tento pestovateľský krok kameň úrazu. Je lepšie, ak bude substrát v črepníku s rastlinou suchší, než by bol príliš vlhký. Vždy sa vyvarujte toho, aby došlo k dlhodobejšiemu premokreniu substrátu, nadbytočná vlaha spôsobuje odhnívanie koreňov. Medzi každou ďalšou zálievkou preto musí substrát v črepníku preschnúť. Nadbytočnú vodu z podmisky vylejte najneskôr 15 minút po zaliatí.


Pri zavlažovanie vianočných ruží neexistuje žiadne zlaté pravidlo. Ak je vzduch v miestnosti suchší alebo ak je rastlina umiestnená blízko vykurovacieho telesa, treba zalievať aj každý deň. Obvykle ale stačí použiť krhlu vždy po dvoch až troch dňoch. Menšie rastliny môžete zalievať tak, že črepník so substrátom ponoríte do vedra s vodou. Ak bude koreňový bal ponorený vo vode niekoľko minút, nebude rastlina potrebovať zálievku dlhšiu dobu.

Frekvencia zálievky závisí aj od veľkosť kvetináča. V malom črepníku je potrebné rastlinu zalievať častejšie než vo väčšom. Miniatúrne vianočné ruže kontrolujte denne. Zodvihnutím črepníka zistíte, ako vlhký je substrát. Ak sa vám zdá byť kvetináč ľahký, rastlina pravdepodobne potrebuje zálievku. Nezabudnite aj na to, že vianočné ruže potrebujú vždy vodu izbovej teploty.

 

 


redakcia

Zdroj a foto: Stars for Europe

 

Pin It