Kaktusy sú zvláštnou skupinou izboviek. Hoci pichajú, sú príťažlivé. Svedčí im to najmä v svetlých moderných interiéroch. Ale nie celoročne...

 

zimoviskokaktusy

 

Ak sa chcete popýšiť krásnymi kaktusmi a docieliť ich pravidelné kvitnutie, mali by ste sa o ne vhodne postarať. Nielen sem tam, kedy máte čas, ale pravidelnejšie počas celého roka. K dôležitým činnostiam, avšak často zanedbávaným, patrí správne zazimovanie. Názory na konkrétne spôsoby sa ale pri tejto skupine rastlín rozchádzajú. Čo sa najviac osvedčilo?


Nie všetky v teple


Často môžeme vidieť kaktusy, ktoré sú celoročne umiestnené v bytoch na jednom mieste, najčastejšie na najdlhšom okennom parapete. Nie je to ideálne. Pre tieto miesta je veľakrát typická prítomnosť tepelného zdroja a dochádza tu ku kolísaniu teploty.  Výsledkom takejto podoby zimovania je veľmi slabé alebo žiadne kvitnutie a mierne zaostávanie v raste. Takéto kaktusy sú menej vitálne, navyše ohrozenejšie chorobami a škodcami. Optimálne podmienky na prezimovanie ale môže kaktusom poskytnúť priestor medzi dvoma okennými tabuľami, kde je chladnejšie. Treba len dať pozor, aby sa takto umiestnené rastliny nedotýkali okenných tabúľ.


V súčasnosti je známych obrovské množstvo druhov a kultivarov kaktusov. Niektorým vyhovuje zimovanie v chlade, iným naopak v teple. Napríklad obľúbený vianočný kaktus – šlumbergera žiada v zime teplejšiu a svetlú miestnosť. Do tej ho môžete preniesť v čase, keď vytvorí náznaky kvetných pukov. Počas zimných mesiacov vianočný kaktus rozkvitá. Okrem neho existuje ešte niekoľko ďalších druhov, ktoré potrebujú prezimovanie v teple. Ide o druhy Melocactus, Discocactus a jedince vrúbľované na Pereskiopsisy a Hylocereusy. Aj z tohto dôvodu je praktické vedieť, aké kaktusy pestujete.


Pozor na chlad a vlhko


Väčšina kaktusov bude povďačná, ak ich pred zimou (október/november) umiestnite do suchších a chladnejších priestorov. Ideálne tam, kde nemrzne a teplota nevystúpi nad 12 °C. Môžu to byť verandy, zasklené balkóny, chodby, nevykurované zimné záhrady, pivnice alebo schodištia. Nevhodné sú tmavé a vlhké pivnice, kde dochádza k hnilobe kaktusov a ich rýchlemu uhynutiu.


Často chybou je aj zalievanie kaktusov tesne pred zazimovaním. Na zimoviská treba prenášať kaktusy vždy len s preschnutým substrátom. Naposledy ich treba zaliať v októbri. Od decembra do konca januára by ste kaktusy nemali na zimovisku zalievať vôbec. Prvý prísun vlahy doprajte týmto rastlinám až počas februára.


Pozor treba dať aj na nedostatok svetla na zimoviskách. Rastliny sa následne nepekne vyťahujú, deformujú, vytvárajú typickú bledú špičku a ich estetická hodnota sa stráca.
Zazimované kaktusy priebežne kontrolujte, miestnosť s nimi počas slnečných a teplejších zimných dní občas vyvetrajte. Dajte pozor, aby ste nevetrali počas noci alebo skoro ráno kedy je najchladnejšie. Priebežne kontrolujte zdravotný stav zimovaných kaktusov a ak nájdete chorobami alebo škodcami napadnuté jedince, zlikvidujte ich. V zime kaktusy neprihnojujte, nepostrekujte vodou z postrekovača, nepresádzajte ani nevyťahujte z črepníkov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It