Moderné bývanie sa nezaobíde bez atraktívnej zelene. Vhodne zvolená skladba rastlín dotvorí štýl, aký charakterizuje vaše obydlie a pomôže vám navodiť v ňom príjemnú atmosféru.

 

zelenzariadovanie2019

 

Kupovať prvé rastliny, ktoré zbadáte nie je celkom vhodné. Rovnako neodporúčam riadiť sa tým, čo vám poradia známy alebo susedia. Nemusia mať v byte také podmienky ako vy. Vyhráte, ak si vyberiete izbové rastliny, ktorým budú vyhovovať podmienky vášho bytu a súčasne sa o ne zvládnete postarať. Aspoň minimálnu starostlivosť totiž vyžaduje úplne každá izbová rastlina. Ak patríte k večným nestíhačom, ideálnou voľbou môže byť pre vás hydroponicky pestovaná zeleň...


Vhodných rastlín pre váš byt môže byť celkom dosť, len zrejme neviete, ako sa v širokej ponuke správne orientovať. Najlepšie bude pripraviť si vopred zoznam druhov, ktoré sa vám páčia, hodili by sa do podmienok vášho bytu, dajú sa zohnať a nie sú príliš náročné. Vychádzajte z odbornej literatúry, tipov pestovateľov v televízii ale aj  kvalitných informácií na internete. Až potom sa môžete, ideálne so zaplneným zoznamom, vybrať na nákupy.


Svetlo alebo tieň?


Dôležité je si uvedomiť, že niektoré rastliny sa hodia do svetlého bytu, iné do tmavšieho. Nemá zmysel vystavovať na miestach, kde je nedostatok svetla druhy, ktoré ho potrebujú o niečo viac. Rastliny by tu živorili, nekvitli, boli by náchylnejšie na napadnutie škodcami a chorobami. Nie je tiež celkom vhodné všetky zakúpené rastliny vystaviť na okenné parapety. Chce to predsa len väčšiu kreativitu, aj keď zopár vhodným rastlín sem dať môžete. 


Vyberať treba aj podľa veľkosti danej miestnosti. Momentálne sú trendové urastenejšie rastliny, tie sa ale hodia skôr do väčších bytov. Ak ste majiteľom menšieho bytu nemusíte zostať ukrátení o atraktívnu zeleň. Len sa budete musieť poobzerať po pomaly rastúcich druhov s kompaktnejším rastom. Obozretnosť je potrebná pri ozeleňovaní bytov, v ktorých sa pohybujú domáce zvieratá alebo behajú menšie deti. Tu su bude treba dať pozor a vyhnúť sa zeleni, ktorá môže ohrozovať, napríklad tŕňmi alebo pichliačmi.

 

zariadovaniezelen2

 

Lepšie postupne ako naraz


Doplniť byt zeleňou nie je zložité, len treba všetko dobre naplánovať. Nakupovať rastliny môžete aj postupne, vždy ale trvajte na tom, čo ste si s pomocou získaných odborných informácií naplánovali a spísali. Najhorším a aj veľmi častým riešením je nakupovanie podľa príťažlivého vzhľadu rastlín, prípadne na základe akciových cien. Takáto zeleň má väčšinou obmedzenú trvácnosť a bude to pre vás zbytočná investícia. Je viac než isté, že zakrátko budete zháňať náhradu. Ideálne je voliť menej druhov zelene, najmä do menších bytov a skôr urastenejšie jedince, ktoré hneď upútajú. Príliš veľa malých rastlín v rôznych črepníkoch pôsobí skôr chaoticky...
Súčasne s rastlinami si zaobstarajte aj vkusné obalové nádoby na črepníky. Materiálovo, štýlovo aj farebne by mali vždy dokonale ladiť s interiérom. Vhodne zvolené obalové črepníky súčasne prispievajú k celkovej atraktivite izbových rastlín, neodporúčam ich výber preto podceniť.


Kvety aj listy


Takisto si treba uvedomiť, že existuje zeleň krátkodobá (sezónna) a dlhodobá. Krátkodobá zeleň (napríklad kvitnúce cyklámeny, kalanchoe, ekzakum, prýštec a pod.) zatraktívni byt svojimi kvetmi len na určitý čas a pod odkvitnutí je ich lepšie ju zlikvidovať. Ďalšie kvitnutie týchto rastlín je v domácich podmienkach väčšinou zložité docieliť. Pri týchto izbovkách až tak nemusíte dbať na podmienky, aké nevyhnutné vyžadujú. Ale platí, že v menej vyhovujúcich podmienkach bude ich životnosť ešte nižšia.


Naopak zeleň dlhodobejšieho charakteru (juky, dracény, figovníky, monstery, palmy, cykasy, šeflery, pandanusy a pod. ) bude vašim atraktívnym a dlhoročným spoločníkom, často aj veľmi užitočným. Mnohé druhy týchto izboviek majú totiž unikátnu schopnosť čistiť vzduch od chemických škodlivín. Obvykle ide aj o rastliny s jasným architektonickým efektom a vyššou hodnotou. Do tejto zelene je preto vhodné viac investovať, zakrátko vás môže aj reprezentovať.


Najlepšie je skombinovať v rámci interiéru zástupcov oboch kategórií, pričom zeleň dlhodobejšieho charakteru by mala jednoznačne prevažovať. Prednosťou sezónnej zelene je aj to, že ju môžete podľa potreby obmieňať, možností je veľmi veľa.

 

ozelenovanie3

 


Pri výbere vhodnej zelene je tiež lepšie na začiatok vybrať druhy najmenej náročné – teda vhodné aj pre pestovateľov začiatočníkov a nesnažiť sa vytvoriť v byte za každú cenu väčšie botanické zbierky. Existuje veľké množstvo krásnych a nenáročných rastlín, ale časom môžete zájsť ďalej a vyskúšať aj niečo nové, zaujímavejšie a napríklad aj viac náročnejšie. Aj na našom trhu sa už ponúka veľa izboviek – rarít. Môžu byť prostriedkom, ako svoj interiér odlíšite od iných. Ak zvažujete mať vo svojom byte v nasledujúcich obdobiach peknú zeleň, teraz je aj ideálna doba na nákup a prenášanie rastlín z predajne do bytu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Flower Council Holland

Pin It