Jar je na sťahovanie izbových rastlín azda najideálnejším obdobím v roku. Rastliny, ak ich správne pripravíte, zmenu miesta prežijú bez väčšej ujmy.

 

stahovanie

 

Počas života môže kedykoľvek prísť k tomu, že budete meniť terajší domov za iný, nový. Sťahovanie nie je príjemná činnosť ale ani nie nezvládnuteľná. Popri všetkých sťahovacích starostiach neraz vznikne otázka, čo s izbovými rastlinami. Nechať ich novému majiteľovi alebo si ich zobrať so sebou?

 

Ideálne je ich samozrejme, ak je to možné, preniesť na nové miesto. Platí to o menších aj vzrastenejších jedincoch. Ak však zvolíte nesprávny spôsob alebo termín, rastlina môže utrpieť šok a uhynúť. Citlivejšie na prenos sú rastliny pred kvitnutím alebo v kvitnúcom stave. Poradíme vám ako čo najlepšie izbové rastliny presťahovať.


Záleží aj na maličkostiach


Buď si izbové rastliny presťahujete do nového bytu svojpomocne alebo využijete aj na ich prenos sťahovaciu službu. V oboch prípadoch je však dôležité rastliny na sťahovanie dôkladne pripraviť. Môžete sa vďaka tomu vyhnúť neskoršiemu sklamaniu.


Deň pred sťahovaním všetky rastliny dôkladne zalejte. Nie je totiž vhodné prenášať črepníky so sypkým substrátom a treba urobiť všetko preto, aby rastliny počas dopravy na nové miesto netrpeli nedostatkom vlahy. Zároveň bude dobré, ak z črepníkov ešte pred premiestňovaním odtečie prebytočná zálievková voda.


Sťahovanie rastlín je vhodné uskutočniť počas teplejších a vlhkých dní. Najlepšie v doobedňajších alebo neskorých poobedňajších hodinách, nie priamo na poludnie, kedy by silné slnečné lúče mohli poškodiť citlivejšie listy izbovej zelene. Nemalo by byť v ten deň ani veterno alebo príliš chladno.


Počas sťahovania bude potrebné postarať sa, aby sa z črepníkov pri manipulácii a prevoze nevysypal substrát. Stačí ak črepníky zabalíte do priestrannejších igelitových vreciek a tie pevne zaviažete v mieste vyrastania stonky z pôdy. Urastenejším a bohato olisteným jedincom bude treba opatrne zviazať špagátom smerom k sebe aj nadzemnú časť. Tým zabránite zbytočnému polámaniu alebo poškodeniu, ktoré by znížilo estetickú hodnotu rastliny. 

Odporúča sa tiež zabaliť nadzemnú časť rastlín do igelitu, baliaceho alebo novinového papiera a ten ešte zabezpečiť lepiacou páskou. Následne je vhodné všetky takto pripravené rastliny umiestniť do hlbšej plastovej prepravky. V nej budete môcť pohodlne a šetrne odniesť niekoľko rastlín. Nie je vhodné používať papierové škatule pretože by sa mohli vplyvom vlhkosti z črepníkov rozmočiť a rozpadnúť.


Na novom mieste


Rastliny opatrne rozbaľte, očistite a nechajte ich najskôr dva tri dni na polotienistom mieste aklimatizovať. Dajte pozor, aby črepníky nestáli v prievane. Následne môžete rastliny v novom byte rozmiestniť na vybrané miesta. Rastliny je tiež dobré predtým, než ich na novom mieste rozmiestnite, osprchovať jemným prúdom vody.

 

Napísal: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Pin It