Súčasťou mnohých bytov sú dnes domáce zvieratá. Najčastejšie mačky, psy, zajace alebo exotické vtáky. Je možné v takomto interiéri pestovať aj izbové rastliny?

pet rastliny uvod

 

Áno, ale nie všetky. Vyhnúť sa treba hlavne jedovatým a inak nebezpečným druhom. Aj zvieratá, ktoré žijú v bytoch totiž občas dostanú chuť na niečo zelené. K rastlinám, ktoré môžete vo svojom byte bez obáv pestovať a neublížia vašim zvieratám patrí napríklad zelenec (Cholophytum comosum), šáchor (Cyperus alternifolius), jačmeň (Hordeum vulgare), nolina (Beaucarnea recurvata ) a bambus (Bambusa vulgaris). Za povšimnutie samozrejme tieto rastliny stoja aj vtedy, ak nemáte domáce zvieratá.


Všetky tieto rastliny sú bežne dostupné či už v hobbymarketoch alebo kvetinárstvach. Ideálne je kupovať jedince, ktorých nadzemná časť je proporčne primeraná k veľkosti vegetačnej nádoby. Vybrať si môžete rastliny vysadené vo vyšších črepníkoch, tie nebudú až tak trpieť poškodzovaním zo strany zvierat. Okraje listov týchto rastlín by nemali byť hnedé ani poškodené. Rastliny nesmú byť ošetrené chemickými látkami, nemali by mať príznaky chorôb alebo škodcov. Ideálne je, ak je zemina v črepníku mierne vlhká.

 

pet rastliny2

 

Šachor má viacero druhov a kultivarov. Do bytov so zvieratami je najviac vhodný kultivar Zumula. Táto impozantná rastlina obľubuje vlhko, teplo a viac vody. Výborne sa jej darí aj v kúpeľni.

Nolina upúta mohutnou stonkou s listami, ktoré sa zaujímavo ohýbajú smerom dozadu. Kmeň a hľuza výborne odolajú aj ostrým mačacím pazúrikom. Mačky si totiž často myslia, že ide o stĺp na škrabanie. Mačkovité šelmy navyše pokladajú listy tejto rastliny za neodolateľné. Z vymenovaných rastlín má táto najnižšie nároky na vlahu a pozornosť.

Zelenec so svojimi pestrofarebnými listami ponúka niekoľko veľmi zaujímavých kultivarov. Je to rastlina ako stvorená do moderného svetlého bytu. Hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov. Pestovať ju môžete viacerými spôsobmi. Najbežnejším kultivarom je Variegatum. Nechajte rastlinu sa bohato rozrásť a vytvoriť výhonky s mladými rastlinami na koncoch.

Izbový bambus nepatrí síce k tak často pestovaným izbovým rastlinám, ale výborne sa hodí do moderných interiérov. Vytvára krásny trs a rýchlo rastie. Domáce zvieratá túto rastlinu milujú. Potrebuje svetlé miesto, dostatok miesta a výdatnejšie zavlažovanie. Najviac vynikne v obývacej izbe.

Jačmeň (mačacia tráva) môžete pestovať v širokom črepníku alebo miske. Rastie rovnomerne smerom nahor, priebežne zásobuje domáce mačky kyselinou listovou a vyzerá ako typický tmavozelený vysoký trávnik. Nemá však dlhú životnosť. V bytoch s mačkami je táto rastlina nenahraditeľná. Osivo mačacej trávy bežne dostať kúpiť, priebežne ho treba vysievať na nízku vrstvu substrátu.

 

rastliny pet3

 

Všetky rastliny priateľské ku zvieratám obľubujú v byte slnečné miesto až polotieň, bez priameho slnečného žiarenia. Tieň nie je vhodný, rastliny sú v takomto prostredí málo olistené. Všetky vymenované rastliny si žiadajú intenzívnejší prísun vlahy – pozor na premokrenie, substrát v črepníku by nikdy nemal na dlhšiu dobu úplne preschnúť. Zalievajte odstátou vodou, približne raz za mesiac rastliny prihnojte, ideálne prípravkom na biologickej báze. Rastliny budú bohatšie olistené, zdravé a pevné.

Ak sa stane, že zvieratko obžerie listy, tieto stačí jednoducho odstrániť. Rastliny sa vyznačujú silnou adaptačnou schopnosťou, vyženú čoskoro nové výhonky a listy. Až na jačmeň, ten bude lepšie nahradiť novou rastlinou. Počas letných mesiacov môžete tieto rastliny pestovať vonku – v polotieni na balkóne či terase. Budú pôsobiť vitálnejšie a bohato sa za pár týždňov letnenia olistia. Počas zimných mesiacov z toho môžete profitovať.
Nezabudnite týmto rastlinám dať aj dekoračné nádoby, v súlade so štýlom, v akom je zariadený váš interiér. Pomôže to odpútať pozornosť v čase, kedy sú rastliny zvieratami viac poškodené.


Pripravil: dk
Zdroj: Flower Council Holland

 

 

Pin It