potos uvodPotosovec je pre mnohých nezaujímavá a príliš tradičná rastlina. Nie je to však celkom tak. Vyplatí sa ho spoznať viac a objaviť zaujímavé spôsoby jeho využitia.

 

Rastlina patrí k vďačným a rýchlo rastúcim izbovkám a hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov. Dokáže ambiciózne rásť do všetkých smerov, vyniká často až hodvábne jemnými listami v tvare srdca, niekedy so striebornými, svetlozelenými, inokedy so žltými alebo belavými bodkami. Vybrané druhy prekvapia  listami s jedinečnými vzormi.

 

Rastlina môže byť skvelou súčasťou moderného bytu, hoci sa skôr spája s tradičným interiérom. Ak sa o ňu dobre postaráte, bude aj jeho dlhoročnou súčasťou. Dokonca aj vo vyššom veku prekvapí záplavou krásnych sviežo pôsobiacich listov. Čím bude rastlina viac olistená, tým bude prospešnejšia pre vaše zdravie. Podľa štúdie NASA, ktorá bola venovaná kvalite ovzdušia, je totiž potosovec jednou z rastlín, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu ovzdušia v interiéri.

 

potosovec listy

 

Potosovec sa uplatní v menšom aj väčšom interiéri, v obývacej izbe alebo jedálni. Ideálne je si z rastlín vytvoriť skupinku zloženú z viacerých atraktívnych druhov či kultivarov. Alebo len z niekoľkých kusov jedného druhu, či kultivaru. Výhonky potosovca tiež môžete nechať visieť voľne z výšky nadol, môžu sa popínať po pevnej opore alebo plaziť po podlahe. Aj v tomto spočíva jedinečnom rastliny. Potosovec môžete využiť aj na rozdelenie priestoru, či už vo forme netradičných závesov alebo zelených stien.

 

KDE RASTIE V PRÍRODE?

 

Našli by ste ho na viacerých miestach sveta. Napríklad v Juhovýchodnej Ázii, Indonézii a na Šalamúnových ostrovoch. V tropických dažďových pralesoch ide o prekrásnu rastlinu, ktorá sa s obľubou popína po stromoch, neraz do závratnej výšky.

 

TIPY PRED NÁKUPOM

 

Potosovec sa bežne predáva vo viacerých druhov, kultivaroch a formách. Napríklad ako prevísajúca alebo popínavá rastlina. Výška a šírka predávanej rastliny závisí od konkrétneho druhu a kultivaru, prípadne veku rastliny.

 

potos1vyska


Ak si budete potosovec v predajni vyberať, mal by byť husto a rovnomerne olistený, najlepšie do všetkých strán. Uprednostnite sviežo pôsobiace jedince bez poškodených listov. 

 

Pozor na hnedé škvrny na listoch. Signalizujú problém, napríklad dlhodobú a prílišnú vlhkosť substrátu alebo vzduchu, často v spojení s chladom. Veľakrát sa to stane počas prepravy alebo skladovania v predajni. Takéto rastliny nekupujte. Pozor tiež na rastliny ponúkané za akciové ceny. 

Počas prepravy a skladovania má rastlina mala mať teplotu minimálne 12 stupňov alebo viac. Pri nižších teplotách by mal byť potosovec chránený zabalením do papiera. Inak hrozí jeho poškodenie. Z tohto dôvodu nie je vhodné kupovať rastlinu počas mrazivých zimných dní.

 

potosovec3

 

PRAVIDLÁ STAROSTLIVOSTI

Potosovec obľubuje v byte svetlé miesto, nie však priame slnko. Znesie aj polotieň ale na takomto mieste nebude bohato olistený. Vo všeobecnosti platí, že čím má daný kultivar svetlejšie listy, tým viac svetla potrebuje.

Substrát v črepníku by mal byť stále mierne vlhký, dajte však pozor na premokrenie. Rastlina je naň citlivá, reaguje hnilobou koreńou. Skôr ako prebytok vody znesie sucho. Aj pri tejto rastline platí, že medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát v črepníku mierne preschnúť. 

 

potosovec2

 

 Rastlina sa dá výborne pestovať aj hydroponickým spôsobom, dokonca potom pôsobí vitálnejšie a rozbujnene. Pravidelné prihnojovanie hnojivom určeným pre izbové rastliny okrasné listom ešte podporí bohatosť olistenia. Vhodné je tiež rastline dopriať celoročne vyššiu vlhkosť vzduchu alebo ju denne rosiť jemným vodným popraškom.

Rastlinu je vhodné priebežne obmedzovať v raste. Nežiadúce výhonky môžete ostrihať, ideálne na jar. Zdravé výhonky následne môžete nechať zakoreniť v pohári s vodou. Hneď tak budete mať k dispozícii zaujímavú rastlinu na podarovanie.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It