K Vianociam patrí kaktus vianočný a k Veľkej noci kaktus veľkonočný. Jeho kvety sú rovnako prekrásne, atraktívna je aj samotná rastlina. Výborne sa hodí do svetlého moderného bytu.

 

velkonocny v


Veľkonočný kaktus, odborne nazývaný hatiora (Hatiora gaertneri), alebo ripsalka (Rhipsalidopsis gaertneri), pochádza z Brazílie, rovnako ako aj známejší vianočný kaktus. Od tohto sa odlišuje predovšetkým kvitnutím v jarnom období, širšími a dlhšími, prevísajúcimi, plochými listovými článkami, vždy so zaobleným okrajom. Veľkonočný kaktus má veľmi pôvabné kvety, pripomínajú hviezdičky, alebo netradičné zvončeky. Na starších rastlinách je ich každoročne veľké množstvo. Kvety majú špicaté okvetné lístky, najčastejšie sú ružové, červené, alebo jemne fialové. Vyvíjajú sa na konci dužinatých listových článkov.

 

UMIESTNENIE, KTORÉ PODPORUJE KVITNUTIE

 

Rastlinu si v tomto období bežne kúpite v kvetinárstve. Po prinesení domov ju umiestnite na viditeľné svetlé miesto, vyhnite sa okenným parapetom, na ktoré dopadajú priame slnečné lúče. Ideálne sú okenné parapety situované na sever. Nádherne pôsobí táto rastlina aj v závesnej nádobe.

 

TIP AUTORA
Veľkonočný kaktus premiestňujte z miesta na miesto len v období, kedy nemá vyvinuté kvetné puky. Neskoršia manipulácia môže byť príčinou náhleho opadania pukov aj kvetov.

 

Ideálna teplota pre rastlinu sa pohybuje v rozmedzí od 16-18°C. Pri vyššej teplote a v prostredí s veľmi suchým vzduchom rastline opadávajú kvetné puky a kvety. Často dochádza aj k nepeknému zvrásneniu listov. Pri výbere vhodného stanovišťa sa vyhnite miestam so sálajúcim teplom a blízkosti často otváraných okien a dverí. Počas leta môžete veľkonočný kaktus úspešne pestovať na polotienistom mieste na balkóne, terase, či v záhrade. Aj v tomto období sa vyhnite stanovištiam, kde dopadajú priame slnečné lúče.

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Ak sa o kvitnúci veľkonočný kaktus dobre postaráte, bude vašim dlhoročným spoločníkom. Je to vďačná a pestovateľsky nenáročná rastlina, ktorá sa hodí aj pre pestovateľov začiatočníkov. Okrem vhodného umiestnenia nezabudnite na jej zalievanie. V čase kvitnutia zalievajte viac, aspoň raz-dvakrát týždenne, mimo obdobia kvitnutia stačí raz za dva týždne. Pozor na premokrenie substrátu a prebytočnú zálievkovú vodu v podmiske. Rastlina na preliatie a častejšie zalievanie reaguje takmer vždy hnilobou koreňov. Zalievajte odstátou vodou, ktorá má izbovú teplotu. Nemala by obsahovať vápnik.

 

Minimálne v období kvitnutia je vhodné rastlinu prihnojovať. Použite bežné hnojivo na kaktusy, podľa odporúčaného dávkovania. Keďže rastlina pochádza z tropických oblastí južnej Ameriky, znesie a vyžaduje vyššiu vlhkosť vzduchu. Na rozdiel od iných kaktusov je veľkonočný kaktus vhodné postrekovať vodou a to denne, najmä v čase kvitnutia.

 

PO ODKVITNUTÍ

 

Ak sa chcete potešiť kvetmi aj v ďalších obdobiach, po odkvitnutí dodržte odporúčané. Rastlinu pestujte naďalej v miestnosti, alebo neskôr v lete vonku, znížte však jej zálievku. Prihnojovať ju môžete až do polovice leta. Po odkvitnutí ju môžete bez obáv aj presadiť. Nie každý rok, stačí raz za 3 roky. Nezabudnite, že rastlina uprednostňuje kyslejší substrát, teda nie bežný na pestovanie kaktusov. Stačí do substrátu pre kaktusy pridať podiel čistej rašeliny, k tomu aj za hrsť perlitu.

 

Počas asi troch mesiacov v zime (november- január) je potrebné dodržať obdobie vegetačného pokoja. Nevyhnutné je hlavne umiestnenie v chladnom a svetlom priestore a pestovanie za veľmi minimálnej alebo takmer žiadnej zálievky. Inak rastlina bohato nerozkvitne. Postupne sa začnú vytvárať kvetné puky, následne mierne zvýšte teplotu, začnite viac zalievať a postrekovať celú rastlinu vodou. S rastlinou hýbte veľmi málo, nepremiestňujte ju. Kvetov sa dočkáte od konca zimy do apríla až začiatku mája.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It