Dôležité je si vybrať vhodný druh rastliny. Nie všetky, ktoré sa pod označením bonsaj predávajú, sú zároveň vhodné na pestovanie v interiéri. Máme pre vás jeden osvedčený tip.

 

ficus mocro velky perex

 

Figovník, často označovaný aj ako fikus, je nenáročnou a obľúbenou izbovou rastlinou. Známych je už viac ako 2000 druhov a kultivarov. V poslednej dobe sa aj k nám dostali veľmi zaujímavé formy tejto tradičnej rastliny. Tie môžu zaujať toho, kto hľadá niečo nevšedné a málo rozšírené.

 

Figovník maloplodý (Ficus microcarpa „Ginseng“) sa napríklad dá pestovať aj v tvare miniatúrnych stromčekov, bonsajov. Rastlina upúta drsným a robustnejším vzhľadom, nápadne zhrubnutou bázou, niekedy aj množstvom vzdušných koreňov a najmä drobnými kožovitými a nápadne lesklými listami. Rastlina sa ponúka na obdivovanie, pôsobí unikátne a originálne, je úplne odlišná od inej, tradičnej interiérovej zelene.

 

VHODNÝ VÝBER

 

Vybrať si môžete menšie, strednej veľké, aj veľmi veľké exempláre. Každodenný pohľad na rastlinu je vždy príjemný, nabije vás energiou a harmóniou.

 

ficus micro2

 

Pôvodne rastie tento druh figovníka v niektorých častiach Ázie. Na prirodzených stanovištiach dosahuje výšku až 20 m. V byte sa tohto extrému obávať nemusíte. V Európe sa malé rastliny na predaj pestujú vo veľkom v Holandsku. Sem sú však prinesené z Ázie, z nich záhradníci dopestujú atraktívne stromčeky v podobe bonsajov. Rastlina rastie pomaly, dožíva sa dokonca veľmi vysokého veku a bude vašim oddaným spoločníkom. V Ázii, ktorá je už po stáročia svetovým centrom pestovania bonsajov by ste našli aj veľmi krásne exempláre práve tohto figovníka.

 

ficus micro1

 

Figovník v podobe bonsajového stromčeka, bude najlepšie umiestniť v byte na dobre viditeľné miesto, samozrejme záleží od veľkosti rastliny. Väčšie priestory privítajú aj väčšie exempláre, zaujímavé sú rovnako aj menšie jedince, ktoré nie je vhodné miešať v skupinách s inými izbovkami.

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Figovníku maloplodému plne vyhovuje prostredie súčasných moderných bytov, počas leta  dokonca aj pobyt vonku, na terase, či v záhrade. Nezabudnite, že v lete obľubuje teplo, uprednostní však polotieň pred priamym slnkom. Ak by ste tento bonsaj vystavili na priame slnko, zrejme by prišlo k popáleniu tuhých listov. Rastline by následne trvalo dlhšie, kým by sa opäť zregenerovala.

 

V zime je vhodné pestovať rastlinu v svetlom a chladnejšom priestore. Odporúčaná teplota je od 12-15°C. Umiestnenie v prekúrenej miestnosti a so suchším vzduchom je dlhodobo nevhodné najmä pre menšie rastliny. Väčšinou však po aklimatizovaní tieto rastliny dobre tolerujú aj suchý vzduch. Inak je to pri vhodnej starostlivosti dlhoveká a pestovateľsky nenáročná rastlina.

 

TIPY AKO ZALIEVAŤ

 

Nevyhnutné je dopriať rastline pravidelnú zálievku, stačí približne dva krát týždenne. Medzi každým zaliatím musí substrát v črepníku dôkladne preschnúť. Korene tohto figovníka neznášajú premokrenie, hneď začínajú zahnívať a súčasne sa pridruží aj opadávanie listov. V lete zalievajte viac, v zime menej. Nezabudnite kontrolovať podmisky. Môže sa v nich hromadiť zálievková voda, ktorú treba vylievať. Priebežne môžete, ak máte v byte suchší vzduch, rastliny postrekovať odstátou vodou. Viditeľne jej to prospeje rovnako ako pravidelné prihnojovanie. Prihnojovať treba v čase intenzívneho rastu raz za týždeň, v zime raz za dva, či štyri týždne.

 

ficus micro3

 

Figovník samozrejme môžete priebežne zastrihovať (za druhým a tretím listom) a tým ho postupne tvarovať. Korunka pekne zhustne a rastlina bude pôsobiť ešte atraktívnejšie a bdue mať podobu bonsaju.

 

Priebežne je potrebné myslieť aj na presádzanie. Ideálny na presadenie je marec, stačí tak urobiť raz za tri roky. Pri presádzaní je vhodné mierne skrátiť aj korene. Rastlina na to celkom dobre reaguje.

 

ficus micro4

 

ČO JEJ PREKÁŽA?

 

Podobne, ako ostatné druhy, aj tento figovník citlivo reaguje na prievan, blízkosť tepelného zdroja aj časté premiestňovanie. Zareaguje opadávaním lístia, alebo ich zasychaním. Netreba sa však obávať. Opad listov nebýva masívny a ani netrvá dlho. Zakrátko si rastlina na nové miesto zvykne. Mať takýto typ interiérovej rastliny, z ďalekých trópov, sa v modernom byte určite vyplatí.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Pin It