Pravdepodobne ste už túto rastlinu zazreli v kvetinárstve, možno s ňou máte aj vlastnú skúsenosť. Už na prvý pohľad ide o veľmi peknú, sviežo pôsobiacu a na dotyk príjemnú rastlinu. V byte sa z nej budete môcť tešiť dlhodobo, ale len ak jej doprajete to, čo nevyhnutne potrebuje.

 

plavunka velky perex

 

Plavúnka (Selaginella martensii) výborne porastie na mieste, kde je rozptýlené svetlo. Nedarí sa jej na priamom slnku, ani v úplnom tieni. Na miestach, kde dopadajú slnečné lúče zvonka jej blednú a usychajú listy. Ideálna je kúpeľňa, ale môže to byť napríklad aj kuchyňa, vždy ďalej od okna. Vyhnite sa miestam v prievane a v blízkosti sálajúceho tepla.

 

Plavúnka tiež obľubuje a nevyhnutne k svojej existencii potrebuje teplo. Preto, ak sa z nej chcete tešiť, doprajte jej teplotu aspoň 22°C. Nezabudnite, že pri nižšej teplote rastlina spomaľuje rast a živorí.

 

DOPRAJTE JEJ VLHKO

 

Len potom vám bude prosperovať a vy budete mať doma ukážkový exemplár. Substrát v črepníku, ktorý inak nemusí byť veľký, má byť stále vlhký a nesmie pravidelne úplne vysychať. Je vhodné postaviť črepník do misky s vodou. Zalievajte vždy len mäkkou a odstátou vodou izbovej teploty. Ak substrát na dlhšie preschne, zakrátko sa to na rastline prejaví. Začnú sa jej skrúcať listy a odumierajú jej stonky.

 

Rovnako doprajte plavúnke vyššiu vzdušnú vlhkosť, pretože pochádza z tropických vlhkých oblastí. Denne ju aspoň 3 krát postrekujte vlažnou vodou. Postrekovač majte stále pri rastline.

 

MÁTE NEPOUŽÍVANÉ AKVÁRIUM?

 

Osvedčilo sa pestovanie v uzatvorených priestoroch, v nepoužívaných akváriách, demižónoch a teráriách. Suchý vzduch jej veľmi škodí a v takomto prostredí sa jej nedarí. Rastline je vhodné dopĺňať aj živiny. Stačí ju prihnojiť polovičnou dávkou hnojiva na izbové rastliny okrasné listom, približne 4-6 x za sezónu a vo forme zálievky. Na prehnojenie citlivo reaguje, preto je potrebná striedmosť.

 

TIP AUTORA
Plavúnka vynikne v tradičnom aj modernom byte. Vždy pri dodržaných odporúčaniach uvádzaných v článku. Pestovať a starať sa o ňu môžu aj deti.

 

Na jar môžete príliš rozrastené rastliny rozdeliť a rozsadiť. Vždy však len do rašelinového substrátu s trochu rozdrveného dreveného uhlia. Mierne kyslý substrát podporuje rýchly rast. Jar je tiež ideálna doba na presadenie rastliny. Nezabudnite, že pestovať plavúnku je možné a aj najlepšie len v plytkejších a menších črepníkoch. dk

 

Pin It