Neveľké dužinaté listy v tvare srdiečok, zapichnuté v malých červených kvetináčoch, zaplavujú supermarkety a kvetinárstva už od začiatku februára. Ide o zaujímavý druh voskovky (Hoya obovata var. kerrii). Čím vás táto rastlina dokáže prekvapiť?

 

hoja uvod velka

 

Voskovka, alebo aj hoja, sa pýši netradičným tvarom listov. Je preto ideálnym valentínskym darčekom. Zároveň môže byť prekvapením aj pre milovníka izbových rastlín a botanických kuriozít. V interiéroch by jej malo patriť svetlé a teplejšie miesto. Nikdy nie to, kde dopadajú priame slnečné lúče zvonka.

 

Špecifikom tejto rastliny pochádzajúcej z Ázie a Austrálie je pomalý rast. Potrebná pri pestovaní je trpezlivosť. Niekedy trvá až rok, kým lístok v črepníku začne susediť s malou rastlinkou. Často sa to neudeje vôbec a v črepníku zostáva len jeden list. Ak sa však rastlina rozrastie, prekvapí vás časom aj svojimi bielo ružovými kvetmi, ktoré sú usporiadané v pekných súkvetiach. Vďaka pomalému rastu sa uplatní aj vo veľmi malých bytoch. 

 

hoja1

 

AKO MAŤ Z DARČEKA DLHODOBO RADOSŤ?

 

Aj táto voskovka, podobne ako ostatné, častejšie pestované druhy, je v prirodzenom prostredí popínavou lianou. Rastlinu zalievajte odstátou vodou, substrát v črepníku však nechajte medzi každou ďalšou zálievkou dobre preschnúť. Rastlina citlivo reaguje na premokrenie, skôr znesie sucho. Viac ako častá zálievka jej prospieva jemné rosenie listov. Od jari do konca leta je vhodné rastlinu prihnojovať hnojivom na kvitnúce izbové rastliny. Nepresádzajte ju, viac jej vyhovuje menší črepník. Nevyhnutný je priepustný a vzdušný substrát. Vyvarujte sa tiež častého striedania miesta, rastline to prekáža, rovnako tak aj pobyt vonku počas leta. Ak sa vám niekedy rastlina rozrastie a budete si ju chcieť rozmnožiť, zakorení vám list aj s kúskom stonky. Dávať zakoreniť len samotný list nie je najvhodnejšie pretože z neho nová rastlina nemusí vyrásť.

 

hoja2

 

ĎALŠIE DRUHY

 

Voskovky boli v minulosti súčasťou mnohých domov a patrili k rastlinám, ktoré sa s obľubou posúvali z generácie na generáciu. Je to rastlina, určená aj pre súčasné moderné byty a hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov. Má viacero druhov aj kultivarov. Najčastejšie sa však stretnete s voskovkou (hojou) nádhernou (Hoya bella) a voskovkou (hojou) voskovou (Hoya carnosa). Prvý, trochu chúlostivejší a kratšie žijúci druh, sa vyznačuje plazivým rastom a preto sa uplatní v závesných nádobách. Druhý druh, dlhoveký, má podobu pevnej popínavej rastliny a s obľubou sa ovíja okolo nainštalovanej opory. Oba druhy kvitnú v lete, súkvetia sú zložené z jemne pôsobiacich kvietkov. Sú bielo ružové s karmínovým stredom. Kvety nádherne sladko voňajú a pôsobia ako z vosku. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie rastliny. Súkvetí sa nesmiete dotýkať ani odstraňovať odkvitnuté kvety, neraz sa vytvoria začiatkom jesene ešte kvety ďalšie.

 

Ako z vosku pôsobia aj sukulentné listy, ktoré môžu byť u niektorých kultivarov zaujímavo panašované. Druhy s pestrejšími listami však nikdy nekvitnú tak bohato.

 

hoja3

 

TIP AUTORA
Staršie rastliny často vytvárajú dlhé bezlisté stonky. Aj keď pôsobia rušivo, neodstraňujte ich. Neskôr na nich vyrastú nové listy.

 

Rastlina, ak by nebola na opore, dorastie v bytoch až do dĺžky 150 cm. V zimných záhradách a vo vykurovaných skleníkoch až do dĺžky 5m. Vysadiť sa ju v tomto prípade vyplatí k rôznym stĺpom. Ak teda máte viac miesta, pokojne rastlinu nechajte popínať, inak je vhodnejšie pestovať ju napríklad na pevnej opore z tvrdšieho drôtu v tvare oblúka.

 

hoja4

 

ZÁLIEVKA, ROSENIE A NEPRESÁDZANIE

 

Ako už bolo spomenuté v úvode článku, voskovka potrebuje slnečné miesto. Vyhnúť sa však treba miestam s priamymi slnečnými lúčmi, najmä počas poludnia. Tie by mohli spôsobiť nepekné škvrny na listoch. V polotieni a tieni sa rastline veľmi nedarí a menej kvitne. Pokiaľ ide o teplotu, v zime môže byť nižšia – okolo 16˚C avšak nie menej, v lete je ideálna teplota vyššia – okolo 25 ˚C. Rastlinu teba zalievať menej, v lete raz za týždeň, v zime raz za dva týždne. Premokrenie substrátu je veľmi nebezpečné a spôsobuje hnilobu koreňov.

 

Prihnojovať rastlinu je vhodné len v období jar a leto a to raz za mesiac. Dôležité je postrekovať rastliny a najmä jednotlivé listy vlažnou odstátou vodou, tým zároveň očistíte jednotlivé listy od prachu. Lesky na listy sa pri tejto rastline používať nesmú. Voskovky sa príliš často nesmú presádzať, lepšie kvitnú ak majú ich korene obmedzenejší priestor. Ak sa pre ich presadenie po pár rokoch pestovania rozhodnete, uprednostnite hlinený črepník a hlinitý, prípadne rašelinový substrát. Voskovka by sa nemala ani obmedzovať v raste rezom. Odstraňovať môžete len jednotlivé poškodené listy. Tie napokon výrazne znižujú celkovú estetickú hodnotu rastliny. Pravidelne treba vyväzovať dlhé výhonky k opore.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: Shutterstock.com

 

Pin It