Vianočná ruža, alebo vianočná hviezda, botanicky prýštec najkrajší, patrí k typickým rastlinám adventu, Vianoc a zimného obdobia. Hoci túto rastlinu dostanete kúpiť len počas dvoch mesiacov v roku, patrí spolu s orchideami k najpredávanejším izbovým rastlinám. Ako si vybrať čo najlepšie a ako sa o ňu správne postarať?

 

vianocna hviezda uvodne foto

 

Vianočné ruže sú vysoko reprezentatívne pôsobiace rastliny, ktoré výborne podtrhnú slávnostný charakter koncoročných sviatkov. Nepestujú sa zle a aspoň na pár dní vám spríjemnia tieto najobľúbenejšie sviatočné dni. Pri dodržaní niekoľkých pravidiel môžete získať dokonca aj trvácu ozdobu interiéru.

 

MENŠIA PODOBA PÔVODNÉHO KRA

 

Prýštec nádherný dorastá v pôvodnej domovine, v Mexiku, do výšky asi 5m, neraz je rastlina aj rovnako široká. V našich podmienkach ide len o menšiu rastlinu, s jedným, alebo viacerými výhonmi, miniatúrnu, alebo dokonca zapestovanú na kmienku. Ide o zaujímavý prínos šľachtenia, ktoré sa začalo v 50- tých rokoch minulého storočia. Druhým je to, že vyšľachtená rastlina znesie celkom dobre izbové podmienky a nie je až tak náročná na pestovanie.

 

vianocna hviezda poduvod

Dôkazom toho, že je rastlina v súčasnosti obľúbená prakticky po celom svete je aj skutočnosť, že doteraz bolo vyšľachtených viac než 150 rôznych kultivarov. Úsilie šľachtiteľov samozrejme stále nekončí, každoročne pribúdajú nové kultivary. Rastliny tak môžu prekvapovať aj rôzne tvarovanými listami a dokonca množstvom netypických farebných odtieňov.

 

Farebné spektrum kultivarov prýštca najkrajšieho siaha od rôznych odtieňov červenej, po oranžovú, smotanovú, tmavo a svetlo ružovú, bielu, lososovú, marhuľovú, škoricovú až po citrónovožltú. K tomu, ak by sme pridali dvojfarebné varianty s ich zaujímavým mramorovaním a žilkovaním, rovnako aj kultivary, ktoré majú rôzne tvary a veľkosť listov, či dokonca listy zvlnené, je jasné, že rastlina vyniká ohromnou až obdivuhodnou rozmanitosťou.

 

vianocna hviezda2

 

 

Hoci je ponuka skutočne široká, najžiadanejšie zostávajú jedince s výrazne červenými listeňmi v tvare hviezdy. Tie chránia nenápadnejšie žltkasté kvietky uprostred nich.

 

TIP AUTORA:
Znakom toho, že v rukách držíte kvalitnú rastlinu, ideálnu na ozdobenie bytu, alebo darovanie sú mierne rozkvitnuté žlté kvietky. Jedince s odkvitnutými a zoschnutými kvetmi už nekupujte. Uprednostnite tiež jedince husto olistené.

 

vianocna hviezda3

 

KDE RASTLINU UMIESTNIŤ?

 

Najlepšie na akékoľvek teplejšie a svetlé miesto, tam, kde nehrozí prievan, alebo nesála teplo z radiátora. Rastline vyhovuje teplota v rozmedzí 15-20 °C. V zimných mesiacoch uprednostní viac slnečné miesto. Vhodný je napríklad okenný parapet orientovaný na juh. Okenné tabule musia byť čisté, aby sa k rastline dostalo čo najviac svetla, nemali by byť tienené žalúziami. Jednotlivé listy rastliny sa nesmú dotýkať okenných tabúľ, na to rovnako dajte pozor.

 

Z priameho slnka nemusíte mať obavy, v našej zemepisnej šírke nie je pre prýštec v zimnom období žiadnym nebezpečenstvom. Na mieste v blízkosti okna rastlina naplno využije dostatok denného svetla, ktorého je počas zimy obvykle menej. Buďte však opatrní, pokiaľ budete vetrať, rastlinu vždy predtým premiestnite na chránené miesto. Studený vzduch zvonku by ju mohol nenávratne poškodiť. Rastlinám ubližuje aj suchší vzduch. Vyplatí sa ich preto denne jemne rosiť vlažnou vodou, alebo črepník postaviť na misku so zvlhčovacími kamienkami.

 

vianocna hviezda1

 

ZÁLIEVKA - TAJOMSTVO ÚSPECHU

 

Pestovanie prýštca nie je zložité a určite pre vás nebude žiadnou záťažou. Pozor si dajte najmä pri zalievaní rastliny. Dariť sa tejto krásnej izbovke bude len za predpokladu pravidelnej a skôr miernej zálievky. Platí osvedčené pravidlo, že menej je viac. Rastlina bez problémov znesie trochu sucha, vôbec však netoleruje prílišnú zálievku. Nikdy preto substrát nesmiete preliať, presnejšie dopustiť, aby bol dlhšie premáčaný. Všetku prebytočnú vodu v podmiske alebo obalovej nádobe preto treba po asi 15 minútach od zálievky vždy vyliať. Ideálne je samozrejme rastlinu zalievať až vtedy, keď substrát v črepníku preschne. Korene v strednej časti koreňového balu však musia byť neustále vo vlhku.

 

TIP AUTORA:
Pri štandardnej izbovej teplote by ste mali rastlinu zalievať asi raz za 3 dni. Ak je v miestnosti teplejšie, potrebné bude zalievať každý druhý deň. Miniatúrne jedince je nevyhnutné zavlažovať denne, substrát v malých črepníkoch vysychá veľmi rýchlo.

 

vianocna hviezda 6

 

Ideálne je prýštec zavlažovať zospodu, teda nie na povrch substrátu ako je to u iných izbových rastlín. Je niekoľko možností. Celú spodnú časť kvetináča stačí napríklad ponoriť na niekoľko minút do vedra s vodou. Koreňový bal dôkladne nasaje potrebnú vlhkosť a znakom toho bude, že z balu prestanú vychádzať vzduchové bubliny. Potreba vody bude potom ešte nižšia ako pri klasickom zavlažovaní zhora. Zalievajte vždy odstátou, nie studenou vodou. Vlahu je vhodné dávkovať postupne, nie naraz a veľa. Zálievka by mala zodpovedať podľa profesionálnych pestovateľov tejto rastliny asi desatine objemu črepníka. To značí 70-90 ml vody u rastlín v črepníkoch s priemerom 12cm a 100-130 ml u kvetináčov s priemerom 14 cm.

 

ČO AK OPADÁVA?

 

Veľakrát sa môžeme stretnúť s tým, že rastline opadávajú vo veľkom listy. Neraz aj krátko po tom, čo si ju prinesieme domov. Je to aj napriek tomu, že sa urobilo všetko najdôležitejšie. Dôvod je treba hľadať napríklad aj v predajni, kde ste si rastlinu zadovážili. Vždy sa zamerajte len na rastliny, ktoré v predajni nestáli v chlade a prievane. Nekupujte rastliny, ktoré boli umiestnené pri dverách či pred obchodom. Tieto rastliny by po prenesení domov stratili listy a už by sa nespamätali. Rovnako opad listov spôsobujú aj chyby pri zalievaní, preto je vhodné riadiť sa odporúčanými pravidlami.

 

vianocna hviezda8

 

Nezabudnite si rastlinu vždy po kúpe nechať na cestu domov zabaliť. Nerobí sa to a je to chyba. Pri výbere u obchodníka skontrolujte aj substrát. Nemal by byť príliš preschnutý ani premáčaný (tečie z neho voda). To je znak toho, že rastlina dlho nevydrží. Kvalitné rastliny majú tiež zdravo pôsobiace biele korene, čo zistíte jemným povytiahnutím koreňového balu z črepníka. Zdravá rastlina je tiež vždy bohato olistená a listy po jemnom potrasení rastlinou neopadávajú.

 

vianocna hviezda 7

 

POZOR NA DETI

 

Prýštcom si môžete ozdobiť akúkoľvek miestnosť v byte, pravda, najmenej sa im bdue dariť vo vstupných priestoroch kde príliš kolíše teplota vzduchu. Rovnako s výnimkou detských izieb, sem sa určite nehodí. Táto krásna izbová rastlina je totiž jedovatá. Ak rastlinu pri manipulácii poškodíte, z rán vyteká biela tekutina – latex, ktorá spôsobuje podráždenie pokožky, niekedy veľmi nepríjemné. Veľmi nebezpečné je aj chytať sa po manipulácii s rastlinou úst alebo očí.

 

Napriek tomuto všetkému môže byť rastlina zaujímavým dekoračným prvkom a tiež vkusným darčekom. V zahraničí sa bežne okrem črepníkových rastlín používa prýštec aj ako rezaný kvet. Tým si môžete ozdobiť interiér už podľa vlastných nápadov.

 

vianocna hviezda5

 

VEDELI STE?

 

V Mexiku má prýštec najkrajší pomenovanie Flores de Noche Buena, teda Kvetina svätej noci, a je oficiálnou vianočnou rastlinou. Zvláštnu moc rastline pripisovali už starí Aztékovia, ktorí ňou ozdobovali svoje chrámy. Boli to symboly nového života pre bojovníkov, ktoré padli v boji. Vládca Aztékov Montezuma veril, že červené sfarbenie listeňov pochádza z kvapiek krvi aztéckej bohyne, ktorá zomrela z nešťastnej lásky. Legenda sa neskôr rozšírila aj do Európy a zrejme sa stala inšpiráciou pre francúzske pomenovanie rastliny Etoile d´amour - Hviezda lásky.

 

Do Európy sa prýštec dostal prvýkrát v roku 1804 vďaka nemeckému prírodovedcovi Alexandrovi von Humboldtovi. Rastlina bola kategorizovaná v Berlíne a dostala názov Euphorbia pulcherrima. V roku 1828 priviezol prvý americký veľvyslanec v Mexiku Joel Roberts Poinsett vianočnú hviezdu do USA. Na jeho počesť dostala názov "poinsettia". V roku 1852 prehlásil Americký kongres 12.december, kedy Poinsett zomrel, celonárodným Dňom poinsettie. Počas tohto sviatku sa ľudia obdarovávajú vianočnou hviezdou a tento zvyk sa postupne presadzuje aj v Európe.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Stars for Europe

Pin It