Klívie si našli útočisko v nejednom byte. Ak je o tieto tradičné izbovky správne postarané, sú to vysoko dekoratívne a hodnotné rastliny. Nie každému sa však podarí docieliť ich každoročné bohaté kvitnutie.

 

klivia vedla


Tajomstvo úspechu, teda kvitnutia rastlín, ktoré pochádzajú z ďalekej Afriky, spočíva najmä v dodržaní obdobia vegetačného pokoja. Začať by sa malo už v týchto dňoch a pokračovať až do začiatku roka, prípadne do konca januára. Rastlinu v tomto období zalievajte len minimálne, snažte sa, aby substrát bol skôr suchý ako vlhký. Rastlinu v žiadnom prípade neprihnojujte. Vhodné je ju premiestniť ju do priestoru, kde je dostatok svetla, ale chladnejšie (10-18°C). Počas obdobia vegetačného pokoja s rastlinou čo najmenej hýbte, nepremiestňujte ju a ochraňujte od prievanu.

 

KÝM ROZKVITNE

 

Každoročné dodržanie obdobia vegetačného pokoja samozrejme nie je jedinou cestou ako rastlinu priviesť ku kvitnutiu. Počas celej sezóny sa o ňu treba náležite starať a nepochybiť. Najdôležitejšie je pravidelné prihnojovanie. Použiť môžete kvalitné hnojivo na kvitnúce izbové rastliny. Klíviu prihnojujte vo forme zálievky, raz týždenne, od odkvitnutia až do začiatku jesene. Nezabudnite ani na zavlažovanie, avšak pozor na premokrenie substrátu, takmer vždy to spôsobí odhnívanie koreňov. Rastlina takisto zle reaguje aj na dlhodobejšie preschnutie substrátu. Je preto nevyhnutné, určiť si istú pravidelnosť a medzi každou ďalšou zálievkou nechať substrát mierne preschnúť. Rastlinám pravidelne čistite listy od prachu. Je to síce prácne, ale v tomto prípade potrebné.

 

UMIESTNENIE

 

V byte sa jej bude dariť na reprezentatívnom mieste, ideálne na svetle. To by k nej malo prichádzať z viacerých strán. Polotieň klívii najmä cez zimu príliš neprospieva. Vyhnite sa miestam, kde dopadajú priame slnečné lúče. Rovnako aj blízkosti tepelných zdrojov a blízkosti často otváraných okien. Je to nebezpečné hlavne v zime, keď je mrazivo.V lete môžete rastlinu vyniesť do polotieňa na terase alebo v záhrade. Obvykle tu spevnie a vytvorí nové listy. 

 

KEĎ ROZKVITNE

 

Akonáhle sa začnú ukazovať medzi listami kvetné puky, začnite rastlinu zalievať teplejšou vodou. Urýchli to ich vývoj a rozkvitanie. V tomto období je potrebné rastlinu pravidelne rosiť, inak puky zasychajú. Niekedy sa stane, že zostanú skryté uprostred listov. Je to znak chýbajúcich živín, aj nízkej vzdušnej vlhkosti. S rastlinou počas kvitnutia nehýbte, ani nezapaľujte v jej blízkosti sviečky. Súkvetia klívie môžu byť klasicky oranžové alebo aj žlté.
Po odkvitnutí odstráňte zvyšky kvetov a ak je to potrebné, na jar môžete rastlinu presadiť. Rastlinu sa odporúča presádzať raz za 3-4roky. Použiť môžete kvalitný substrát pre kvitnúce izbové rastliny. Pridať doň sa vyplatí aj trochu piesku.

 

TIP AUTORA
Klíviám sa lepšie darí v hlinených črepníkoch ako plastových. Pri presádzaní na to nezabúdajte. Dbajte tiež na to, aby črepník bol pre rastlinu primeraný, nie veľmi malý.

 

ROZMNOŽOVANIE

 

Klívie sa dajú rozmnožiť veľmi jednoducho, delením starších a dobre rozrastených trsov. Najlepší čas na to je jar, ideálne počas presádzania. Nové rastliny sa rýchlo zakoreňujú a zakrátko aj zakvitnú.

 

Pri pestovaní rastliny nezabúdajte na pravidelné kontrolovanie rastliny. V zlých podmienkach, v miestnostiach kde je príliš teplo sú často ohrozované škodcami. Pri spozorovaní problému sa snažte čo najskôr zasiahnuť, aby ste predišli väčšiemu poškodeniu rastliny. dk

Pin It