Počas leta obvykle nie je problém čerstvé bylinky zohnať. Na jeseň a v zime je to horšie, zostáva jediná možnosť, spoľahnúť sa na bylinky zo supermarketov. 

velikanske bylinky

 

Dôležité je si uvedomiť, že bylinky z regálov supermarketov dlhú životnosť v domácnostiach nemajú. Sú určené na okamžitú spotrebu a po čase je lepšie vymeniť ich za nové jedince.

 

AKO NA NE?

 

Ak budete chcieť, aby bylinky prežili dlhšie, vysaďte si na jeseň do črepníkov mladé rastliny zo záhrady. Najskôr ich aklimatizujte, v žiadnom prípade ich hneď nenoste do interiéru. Staršie bylinky sa na to už nehodia. Vypestovať si tiež bylinky môžete aj zo semien, ktoré bežne dostanete kúpiť.

 

TIP AUTORA
V interiéri môžete dočasne pri splnení niekoľkých podmienok pestovať bazalku, kôpor, majorán, petržlen, pažítku, pamajorán (oregano), tymián aj mätu.

 

Bylinkám najlepšie svedčí okenný parapet, najlepšie kuchynský. Tu budú vždy poruke. Osvedčili sa okná orientované na juh alebo východ. Najmenej vhodné sú okná severné. Nepestujte ich na parapetoch, pod ktorým je radiátor. Sálajúce teplo a suchý vzduch by vytvorili prostredie, kde by sa bylinkám nedarilo. Prosperovať budú na chodbe, verande alebo v zimnej záhrade. Praktické je pestovanie byliniek v hlinených črepníkoch, tie plastové sú najmenej vhodné pretože hrozí riziko premokrenia. Na pestovanie byliniek a korenín sa hodí kvalitný priepustný substrát a na dne každého črepníka musí byť drenážna vrstva.

 

PODMIENKY

 

Bylinkám, ktoré sa rozhodnete pestovať vo vnútri, doprajte hlavne veľa svetla. Najlepšie ak svetlo prichádza k rastlinám z viacerých strán a majú ho k dispozícii aspoň päť hodín denne. V takomto prostredí budú husto a rovnomerne olistené, ich listy budú navyše príjemne aromatické. Dôležité je dopriať týmto rastlinám aj dostatok čerstvého vzduchu. Priebežne počas zimy preto treba miestnosť s nimi vetrať, najlepšie v dňoch keď je slnečno. Viac ako prekúrená miestnosť im vyhovuje miestnosť chladnejšia, taká, kde sa aspoň v noci nekúri. Ideálne je tieto rastliny pestovať pri teplote od 15-17°C. Nezabudnite na zálievku, ale nezalievajte príliš veľa. Medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát dôkladne preschnúť. Ak máte bylinky v dekoratívnych obalových nádobách, kontrolujte ich a vylievajte prebytočnú zálievkovú vodu. Prihnojovať bylinky v črepníkoch počas jesene a zimy nemusíte. Priebežne však zberajte vňať- ideálne vrcholčeky a jednotlivé lístky. Rastlina sa bude zahusťovať a poskytne vám zakrátko novú vňať. dk

Pin It