stapelia uvodnaV minulosti boli stapélie obľúbenou a často pestovanou izbovou rastlinou. Na mnohých okenných parapetoch táto netradičná kráska nechýbala a neraz putovala z domácnosti do domácnosti. Stačilo kúsok darovanej stonky a rastlina sa zakorenila v novom domove.


Stapélie pochádzajú z južnej Afriky a začínajú byť v poslednej dobe viac vyhľadávané. Je to najmä pre ich nevšedné hviezdicovité kvety a pestovateľskú nenáročnosť. Kto niekedy vyskúša túto rastlinu pestovať, obvykle rýchlo podľahne jej čaru a začne zbierať ďalšie druhy a kultivary. Tie však dostať najmä na špecializovaných výstavách. Ponuka je rozmanitá a hoci na prvý pohľad sú všetky druhy a kultivary rovnaké, kvetmi sa predsa len výrazne navzájom odlišujú. Pestovať je ich najlepšie na okenných parapetoch, v moderných aj tradičných priestoroch. Vyplatí sa venovať im aj pekné črepníky.

 

stapelia2

 

PODIVUHODNÉ KVETY

 

Charakteristické päťcípe symetrické kvety stapélií sú rôzne veľké – pestujú sa najviac veľkokveté druhy, rôzne sfarbené a majú pri detailnejšom pohľade fascinujúcu štruktúru. Čo ich najviac charakterizuje a upriamuje na ne pozornosť, je špecifická vôňa. V tomto prípade je to však skôr zápach, pripomínajúci hnijúce mäso. Ak kvitne jedna rastlina, zápach si príliš neuvedomíte, kým samozrejme ku kvetu neprivoniate. Ak ich kvitne viac naraz, v miestnosti sa zápach rozšíri. Napriek tomu sú to krásne a obdivované rastliny, ktorým patrí rozhodne pozornosť.

 

stapelia1

 

Samotná rastlina je nižšia a bohato odnožujúca. Kvety stapélií vyrastajú na najmladších výhonkoch, bezlistých štvorhranných a poliehavých. Často aj mierne prevísajúcich. Stonky rýchlo starnú a tak je vhodné rastlinu priebežne zmladzovať a tým ju podporovať v kvitnutí. V čase, keď rastliny nekvitnú, sú menej nápadné až fádne. Stále sú však zaujímavým zeleným doplnkom interiérov, ak je im zároveň vybraná vhodná vegetačná nádoba. Mnohé zdroje uvádzajú potrebu pestovať ich v nádobách plytkejších, rastlinám sa však lepšie darí v nádobách hlbší, cez ktorých steny môžu ich výhonky prevísať.

 

stapelia4

 

POŽIADAVKY NA MIESTO

 

Stapélie sú typické sukulentné rastliny, ktoré potrebujú dostatok svetla, ideálne zo všetkých strán. Potom rastú rovnomerne a nevyťahujú sa do niektorej zo strán. Priame slnko alebo úpal im vadia, na takomto mieste získavajú stonky neprirodzenú hnedastú až fialovú farbu. Ak sa k tomu pridáva sucho, rastliny sa nepekne zvrašťujú, niekedy dokonca zvyknú uhynúť. Vhodnejšie ich bude pestovať v polotieni, ale v tieni už nie. Dostatok svetla by mali mať rastliny celoročne, najmä v zime. V najchladnejších mesiacoch v roku ich treba pestovať pri nižšej teplote – asi 15°C .Citlivé sú na prudkejšie výkyvy teplôt, preto by nemali rásť na miestach kde sa príliš často otvárajú okná.

 

stapelia3

 

Rastlina má vyššie požiadavky na vlahu, zalievať treba o niečo viac ako ostatné sukulenty, ale neznesie premokrenie. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Pridať do zálievky môžete občas aj hnojivo na sukulenty, podporí to tvorbu kvetov. Skúsenejší pestovatelia však stapélie neprihnojujú.

 

TIP AUTORA
Počas leta môžete stapélie pestovať vonku, ideálne na chránenom a polotienistom mieste.

 

ROZMNOŽOVANIE

 

Rastliny si môžete rozmnožiť celkom jednoducho výsevom semien alebo ešte jednoduchšie stonkovými odrezkami. Tak sa to robilo bežne aj v minulosti. Stonky oddeľte v najužšom mieste, ranu nechajte aspoň dva dni zaschnúť a odrezok zapichnite do zmesi rašeliny a perlitu, alebo ho naň len položte. V teple a vlhku vám pomerne rýchlo zakorení a vy zakrátko môžete nové rastliny porozsádzať do menších črepníkov. dk

Pin It