tilandsia uvodS tilandsiami ste sa zrejme už niekedy stretli. Pestujú sa v botanických záhradách, často sa predávajú na záhradníckych veľtrhoch a výstavách exotických rastlín. Nájdete ich aj v ponuke kvetinárstiev a hobbymarketov. Kúpa niektorého pekného druhu môže byť prvým krokom k nevšednej zberateľskej vášni.


Tilandsii je v súčasnosti už veľké množstvo druhov. Väčšina pochádza z teplejších oblastí Ameriky. Ide o epifytické rastliny, ktoré v pôvodnej domovine nájdete prichytené na kmeňoch a konároch stromov alebo na skalách.

 

Už na prvý pohľad sú to zvláštne rastliny, moderne pôsobiace. Azda najväčšou zaujímavosťou týchto rastlín je, že svoje korene na život nepotrebujú. Slúžia im len na to, aby sa pevne prichytili o podklad. To sa najlepšie deje v prírode. Vlhkosť a živiny tak tilandsie čerpajú len zo vzduchu.

 

tilandsia1

 

Hoci sa môže zdať, že ide o náročné rastliny, pravdou je opak. Tilandsiám sa bude dobre dariť aj v bytoch, ideálne modernejších a ich pestovanie nie je príliš zložité. Vedia sa veľmi pekne rozrásť a niekedy aj vykvitnú. Kvety sú prekrásne a hodnotné.

 

PO KÚPE

 

Ak si niektorú z tilandsií kúpite, najlepšie jej bude hneď nájsť v byte miesto. To by malo byť čo najviac viditeľné – ide predsa o netradičný typ zelene. Miesto vyberte dostatočne svetlé. Nevhodné je pre tieto rastliny priame slnečné svetlo – napríklad na okenných parapetoch, rovnako sa im nebude dariť v polotieni ani tieni. Na takýchto miestach je pestovanie takmer vždy neúspešné. Prospešné je svetlo rozptýlené, ideálne ak je dostatok svetla okolo celej rastliny. Svetlo by mali mať tieto rastliny celoročne, v zime je preto treba tilandsie premiestniť čo najviac k oknu.

 

tilandsia2

 

Vybrať si určite je z čoho, rastliny je preto dobré nakupovať u pestovateľov špecialistov. Pestovať môžete jeden druh, alebo si vytvoriť zaujímavú skupinku či mini krajinku zloženú z niekoľkých, vzrastovo rôzne veľkých druhov. To je však najlepšie až po tom, čo si pestovanie rastlín vyskúšate a nadobudnete presvedčenie, že zvládnete aj ďalšie druhy.

 

TIP AUTORA:
Ak v byte pestujete orchidey a bromélie, tilandsie budú výbornou spoločnosťou pre tieto rastliny. Na rozdiel od nich však neznesú príliš pestovanie v uzatvorených izbových skleníkoch. Potrebné je zabezpečiť im dobré prúdenie čerstvého vzduchu.

 

tilandsia3

 

Vyniknú v obývacích izbách, kúpeľniach aj v rôznych vstupných halách bez rizika prievanu. Pestovať vo svojich izbách ich môžu aj deti, zaujme ich zrejme hlavne nevšedný vzhľad tilandsií.

 

Tilandsie bude najlepšie umiestniť si už na začiatku na vhodný podklad. Môžu to byť konáre alebo kmene stromov s kôrou, záleží na tom, ako veľké miesto máte k dispozícii. Epifytický kmeň v byte pôsobí samozrejme vysoko atraktívne, ale miesto preň sa nájde málokedy. Vystavovať tilandsie môžete aj v rôznych nádobách, mušliach, miskách, alebo na kúsku dreva, v starých rámoch po obrazoch a pod. Výsadba do črepníkov je v tomto prípade nepotrebná, rastliny totiž koreň k životu takmer nepotrebujú. Na rôzne kmene a kusy dreva ich umiestnite rastliny pomocou špeciálneho lepidla, miesto prilepenia je následne vhodné zakryť machom.

 

Tilandsie neobľubujú rôzne kvetinové vitríny alebo miniskleníky, uprednostnia voľný, vzdušný priestor s kvalitným prúdením vzduchu.

 

tilandsia4

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Ak sa budete chcieť tešiť z ukážkových tilandsií, budete im musieť dopriať predovšetkým teplo (ideálne je teplotné rozmedzie 18-22°C) a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Zabezpečíte ju celkom jednoducho - pravidelným rosením, Ak je to možné ráno aj večer, alebo aspoň raz denne. Vodu, ktorú budete mať na tento účel v rozprašovači vždy pripravenú, by mala byť mäkká, najlepšie prevarená a vlažná, nie príliš studená. Ak máte suchší byt, tilandsiám sa u vás nebude dariť najlepšie, ale keďže sú pomerne životaschopné vždy sa celkom rýchlo zregenerujú. Ak rastlina trpela dlhšie suchom, bude vhodnejšie namočiť ju na polhodinu do vlažnej vody. Nedostatok vody sa prejavuje nápadným skrúcaním listov. V zásade platí, že druhy so striebristými listami znesú aj suchší vzduch – ale len krátkodobo, druhy s listami sýtejšie zelenými potrebujú vyššiu vlhkosť.

 

tilandsia5

 

Priebežne je tiež potrebné pridať do rozprašovača aj hnojivo. Hnojivým roztokom potom rastliny treba približne raz týždenne a počas vegetačného obdobia postriekať. Je to záslužná činnosť, pretože ak prihnojovanie nezanedbáte, časom vás prekvapia rastliny kvitnutím. Tilandsie kvitnú obvykle raz za život.

 

TIP AUTORA:
Vhodné na dopĺňanie živín je použiť hnojivo, ktoré máte k dispozícii na prihnojovanie orchideí. Potrebné je ale využiť len polovičnú dávku. Počas zimy tilandsie neprihnojujte vôbec, alebo len asi raz mesačne.

 

Ak budú mať rastliny vo vašom byte ideálne podmienky, zakrátko sa rozrastú. Vytvoria nové odnože a tie si budete môcť oddeliť a buď podarovať alebo ďalej pestovať.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It