gloxiniaGloxínia je pozoruhodnou rastlinou, ktorá púta nápadnými väčšími zvončekovitými kvetmi. Patrí medzi obľúbené darčeky a tak sa môže objaviť aj u vás.


Gloxínia (Sinningia speciosa), ktorá inak pochádza z Brazílie nepatrí k dlhovekým rastlinám. Je však veľmi pôvabná a pôsobí kompaktne. Rastliny, ktoré sú v predaji sú určené na sezónne a krátkodobé pestovanie. Obvykle sa pestujú z výsevov semien alebo z odrezkov. Väčšinou sa im nestihne dobre vyvinúť hľuza, ktorá by umožnila rastline prečkať obdobie vegetačného pokoja a následne opäť vykvitnúť. Rastliny tak často po odkvitnutí hynú.

 

TIP AUTORA:
Ak sa chcete pokúsiť opätovne dopestovať kvitnúcu gloxíniu, hneď po tom, čo sa objaví vo vašom byte sa usilujte pravidelne ju zalievať a raz týždenne aj prihnojovať. Použite bežné hnojivo na kvitnúce izbovky. Posilníte tým vitalitu a rast, no najmä zväčšenie hľuzy.

 

Po odkvitnutí rastlinu menej zalievajte až úplne prestaňte. Rastlina postupne zatiahne, suché listy odstráňte a črepník s hľuzou umiestnite do chladnejšej miestnosti (chodba, veranda a pod.). Tu môže zostať počas celej zimy. Na jar preneste črepník do svetlej a teplejšej miestnosti. Substrát viac zavlažujte. Hľuza začne opäť pučať, vytvorí ružicu listov a je veľká šanca, že zakrátko aj vykvitne. Ideálne, ale nie nevyhnutné je presadiť hľuzu na jar aj do nového substrátu.

 

PODMIENKY

 

Hoci rastlina pôsobí exoticky a netradične, nie je jej pestovanie zložité. Doprajte jej svetlé, prípadne polotienisté a teplejšie miesto, pozor na veľmi slnečné okenné parapety. Na takomto mieste hrozí popálenie listov. Rastlina citlivo reaguje aj na kolísanie teplôt, napríklad pri prievane.

 

Zálievka nemusí byť výdatná, stačí mierna a vždy odstátou, nie veľmi studenou vodou. Treba sa vyvarovať dlhodobejšieho premokrenia substrátu. Môže to mať za následok hnitie hľuzy. Kontrolovať preto treba pravidelne podmisky aj obaľové črepníky, nesmie sa v nich hromadiť prebytočná zálievková voda. Zalievajte ideálne priamo ku koreňom, avšak nie do listovej ružice ani na kvety.

 

Rastlinám sa lepšie darí v prostredí s vlhkejším vzduchom – najlepšie ich bude postrekovať. V miestnostiach so suchším vzduchom rastú zle. Rastliny sú častým cieľom škodcov, preto ich pravidelne kontrolujte. Ak nájdete napadnutú rastlinu, radšej ju vymeňte za novú. Je to často lacnejšia voľba ako kupovať a aplikovať postreky. dk

Pin It