miniaturaV kvetinárskych predajniach a v hobbymarketoch sa celoročne môžete stretnúť 

 

Nie sú drahé a vybrať si môžete medzi kvitnúcimi druhmi, aj tými, ktoré sú okrasné listom či dokonca plodmi. Nezaberú veľa miesta a sú aj vhodným darčekom. Kde sa im v byte bude dobre dariť?

 

Pestovanie miniatúrnych rastlín sa v ničom neodlišuje od pestovania ich urastenejších foriem. To značí, že ak si napríklad zoženiete miniatúrne kalanchoe, umiestniť by ste ho mali na dostatočne svetlé a suchšie miesto. Tak, ako by ste to urobili aj s väčšou rastlinou. Hoci to neraz zvádza, neumiestňujte tieto rastliny kde kade po byte bez rozmyslenia. Sú malé a tak si poviete, že sa vojdú hocikde, na parapet, na skrinky, chladničky.... Iste, radosť vám urobia, dané miesto spestria, ale len na krátku dobu.

 

NEVYHNUTNÁ ZÁVLAHA

 

Základom úspechu pri pestovaní rastlinných miniatúr je zabezpečiť im dostatok vlahy. Substrát v menších črepníkoch totiž vysychá podstatne rýchlejšie a rastliny sú častejšie ohrozované suchom. Najlepšie takéto veľmi časté presychanie substrátu znášajú sukulenty. V ponuke miniatúrnych izboviek ich nájdete niekoľko a s ich pestovaním to nie je vôbec zložité. Najviac problematické sú papraďorasty alebo brečtan. Tu aj kratšie vyschnutie spôsobí škody, ktoré sa ťažko naprávajú.

 

TIP AUTORA:
Najlepším spôsobom ako zavlažiť rastlinné miniatúry je ponoriť koreňové baly vo vody. Po tom, čo z balu prestanú vychádzať vzduchové bubliny môžeme rastlinu vybrať a opäť vložiť do črepníka.

 

Zalievať však môžete aj klasickou formou – na substrát alebo do podmisky. Počítajte však s tým, že rastlinné miniatúry budete musieť zalievať častejšie, aj denne, možno aj viackrát denne ak máte suchší byt. Preto ak ste zaneprázdnenejší radšej sa týchto rastlín vzdajte. 

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Potrebné jej aj prihnojovanie, rovnako odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltnúcich a suchých či poškodených listov. Priebežne treba kontrolovať aj ich zdravotný stav. Tým, že sú menšie, sú aj viac náchylnejšie. Problém, ktorý sa zanebá sa v tomto prípade rieši oveľa zložitejšie a lepšu voľbou je likvidácia rastliny. Ak treba, drobné rastliny postrekujte denne vlažnou vodou. Obvykle to prispieva k ich sviežemu vzhľadu.

 

Miniatúrne rastliny môžete podľa potreby presadiť na jar aj do o niečo väčších črepníkov. Ak by ste ich nechali dlhodobo v tých menších, nemali by dlhú životnosť. Nezabudnite týmto rastlinkám zohnať aj vhodný obalový črepník, ktorý dotvorí celkový estetický dojem z nich. Ak uprednostníte kvitnúce druhy, zvoľte črepník vo farbe kvetov. Samozrejme výber črepníkov prispôsobte štýlu do akého rastliny plánujete priniesť. Jednotnosť, farebná aj materiálová je cestou k harmónii.

 

Rastlinné miniatúry sú ako stvorené pre kreatívnejších ľudí. Dajú sa pestovať samostatne, alebo v nápaditých skupinkách – napríklad na dekoratívnych podnosoch a dokonca v netradičných nádobách či vertikálnych výsadbách.

 

VÝBER DRUHOV

 

Ponuka je mimoriadne rozmanitá a lákavá. Najčastejšie je v ponuke kvitnúce kalanchoe (na obrázku), ktoré je aj najmenej náročné. Stretnúť sa však môžete aj s mini azalkami, mini ružami, senpóliami (aafrické fialky), antúriami, lopatkovcom, begóniami, mini orchideami, mini gerberami, rozmanitými papraďorastami, sukulentami, broméliami a ďalšími. Vždy je samozrejme vhodné vyberať podľa podmienok daného miesta a najlepšie nie len jeden druh. Ak ste majiteľom moderného bytu, vyberte si jeden druh a viacero kusov. Menšie a väčšie skupinky si môžete vytvoriť vo svojom byte na niekoľkých miestach.

 

Napísal: Daniel Košťál
Fotografia: Shutterstock.com

Pin It