V kvetinárstvach a hobbymarketoch ste možno zahliadli lákavo vyzerajúce pestrofarebné miniatúrne izbové rastliny. Najčastejšie ide o hypoest, fitóniu, popínavý figovník, kryptant, pileu a ďalšie. Týmto rastlinám sa v byte, napríklad na okennom parapete, dariť príliš nebude. Využiť ich môžete oveľa lepšie.
Izbové skleníčky a rôzne priehľadné nádoby so zeleňou vo vnútri boli obľúbené už vo viktoriánskom období v Anglicku. Dodnes sa vo Veľkej Británii ale aj v Holandsku tešia veľkej obľube. Prostredie izbových skleníkov umožňuje vytvoriť rastlinám pôvodom z trópov ideálne podmienky na rast, najviac podobné ich prirodzenému prostrediu. Výsledok sa dostaví zakrátko. Rastliny sa rýchlo rozrastú, mnohé dokonca prekvapia kvetmi.
Izbové skleníčky aké sú súčasťou mnohých interiérov vo Veľkej Británii síce u nás nezoženiete, využiť však môžete rôzne odložené sklenené banky, čiastočne zakryté prázdne akváriá, priestranné nádoby, širšie fľaše či dokonca demižóny. Dôležité je aby tieto nádoby mali neporušené steny a umožňovali čo najlepší prienik svetla k rastlinám, ktoré porastú vo vnútri.
VOĽBA ZELENE
Základom úspechu – netradičnej tropickej záhradky v sklenenej nádobe je vybrať správne rastliny. Nie všetkým rastlinám bude polootvorené alebo úplne uzatvorené prostredie sklenenej nádoby s vysokou vlhkosťou vyhovovať. Hoci sa to často prezentuje v zahraničných časopisoch a katalógoch, do takéhoto prostredia sa vyslovene nehodia kaktusy a sukulenty. Ani žiadne iné suchomilné rastliny. Je totiž predpoklad, že v prostredí nádoby bude vyššia vzdušná vlhkosť . Tú toleruje úplne iná skupina rastlín. Podľa veľkosti nádoby si sem môžete vysadiť figovník popínavý (Ficus pumila), pieprovce (Peperomia), nefrolepky (Nephrolepis exaltata), plavúnky (Selaginela), hypoest (Hypoestes phyllostachya), pileu (Pilea cadierei), fitóniu (Fittonia verschaffeltii), miniatúrne orchidey aj begónie, prípadne mäsožravé rastliny. Do menších nádob nie je dobré sadiť príliš veľa druhov. Rastliny sa obvykle rýchlo rozrastú a navzájom by si prekážali. Pri kúpe sa zamerajte na menšie a mladé rastliny, vyberajte aj podľa tvarov a farby listov, výsledok bude oveľa zaujímavejší. Nezabudnite, že vyššie druhy patria do stredu, nikdy ich nesaďte k okrajom.
Tip autora: Ideálne na výsadbu sklených nádob, prázdnych akvárií a terárií sú jarné mesiace. Výsadbu si však vždy dobre naplánujte a pripravte si vopred zoznam rastlín.
VÝSADBA A PESTOVANIE
Rastliny vysaďte s neporušeným koreňovým balom a v optimálnych rozstupoch do kvalitného substrátu určeného pre izbové rastliny, ktoré sú okrasné listom. Na dno nádoby nikdy nezabudnite dať v dostatočnej, aspoň 5cm yvsokej vrstve drenážnu časť – keramzit alebo riečny štrk. Na to sa osvedčilo dať aj trochu dreveného uhlia, ktoré môže znížiť riziko tvorby plesní. Ak ho nemáte, túto vrstvu vynechajte. Potom už môžete nasypať v primeranej výške pestovateľský substrát.
Ak budete vysádzať akvárium s jednoduchým prístupom zhora, nemal by to byť problém. Výsadbu zvládnete pomerne rýchlo. Komplikovanejšia je výsadba sklenenej fľaše či demižóna s užším hrdlom. Na to budete musieť využiť dlhé pinzety a ďalšie špeciálnejšie pomôcky. Ti si však môžete vyrobiť aj svojpomocne. Dôležité bude pripraviť ich tak, aby vám umožnili vysadiť a zároveň neskôr ošetrovať rastliny.
Po výsadbe rastliny dôkladne zalejte nie príliš studenou vodou. Zanedlho vznikne vo vnútri nádoby potrebná mikroklíma a vďaka nej bude zeleň dnu každým dňom krajšia. Sem tam rastliny zalejte, vody sa následne vyzráža na sklenených stenách a zasa stečie na substrát. Priebežne nádobu otvorte, vyvetrajte, nenechávajte ju dlhodobo uzatvorenú. Prihnojovanie potrebné nie je, rastliny by sa príliš rozrastali. Priebežne treba redukovať príliš rozrastené jedince, likvidovať alebo vymieňať treba tie choré. Približne raz za 3-4 roky treba záhradku kompletne zrevitalizovať a rastliny porozsádzať. Ideálne na to sú jarné mesiace, vtedy sa rastliny aj rýchlejšie zakorenia. Základom úspechu je aj správne umiestnenie v byte. Malo by ísť o dostatočne svetlé (bez priameho slnečného svetla) a teplejšie miesto.
Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com