nakup rastlinNielen tej exteriérovej ale aj interiérovej. Zeleň vnesie po zime do bytu príjemný pocit sviežosti a nastupujúcej jari. Výber je skutočne bohatý, zvoliť si môžete rastliny kvitnúce aj nekvitnúce- okrasné listom, plodmi, miniatúrne aj vo formáte XXL.


Za nákupom izbových rastlín sa môžete vybrať do kvetinárstiev, hobbymarketov, supermarketov, na výstavy, priamo k pestovateľom, prípadne na trhoviská, čo je však najmenej vhodná voľna. Práve na týchto miestach totiž môže ľahko prísť skoro na jar k podchladeniu rastlín čo sa neskôr prejaví aj na ich vzhľade. V kvetinárstvach a hobbymarketoch je šanca, že natrafíte na kvalifikovaný personál, ktorý vám môže s výberom pomôcť.

 

ZVAŽUJTE, NESKLAMETE SA

 

Pri kúpe izbových rastlín do svojho bytu sa riaďte niekoľkými pravidlami, predídete tak sklamaniu a v konečnom dôsledku aj zbytočne vynaloženým peniazom. V prvom rade nakupujte podľa podmienok, ktoré rastlinám môže ponúknuť váš byt. Nemá zmysel kupovať niečo, čomu sa u vás dariť nebude. Ak máte tmavý byt, bolo by chybou doň kupovať svetlomilné rastliny. Takisto ak nemáte dostatok času na starostlivosť, nevyberajte si druhy vyžadujúce viac pozornosti, časté strihanie, prihnojovanie a ďalšie špecifickejšie zásahy. Posúďte svetelné aj tepelné charakteristiky bytu. 

 

Množstvo rastlín je ako stvorených pre začiatočníkov, potom sú tie, ktoré zvládnu aj občasné zanedbanie starostlivosti. Vždy preto zvlažte či budete mať ozaj dostatok času sa o rastliny starať. Najmenej náročné sú kaktusy a sukulenty.

 

Tip autora:
V žiadnom prípade sa pri kúpe izbových rastlín nedajte zlákať atraktívnym vzhľadom zelene alebo mimoriadne výhodou, akciovou cenou. Môže to byť veľmi zlá voľba.

 

Rastliny nakupujte aj s prihliadnutím na veľkosť a celkový štýl v akom sa nesie ozeleňovaný interiér. Tiež si dajte pozor na to, aby ste miestnosti rastlinami neprepĺňali. Priestor by mali vhodne doplniť, osviežiť, nie ho zaplniť alebo dokonca preplniť. Nezabudnite, že každá rastlina na to, aby sa ukázala v plnej nádhere potrebuje dostatok miesta a svetla, najlepšie zo všetkých strán.

 


Zvoľte podľa možností priestoru jednu väčšiu rastlinu, ideálne dlhovekú, zopár menších a potom aj rastliny sezónneho charakteru. Aspoň zopár, sú vždy príjemnou zmenou pre interiér. Podľa chuti si ich môžete zaujímavo obmieňať. Hoci je ich životnosť obvykle krátka, dokážu veľmi potešiť. Ak máte doma malé deti či domáce zvieratá vyhnite sa rozhodne jedovatým a inak nebezpečným druhom. Veľa rastlín má tŕne, ktoré môžu nepríjemne ublížiť.

 

Nakupujte len zdravé, vitálne pôsobiace a označené rastliny s listami bez škvrń. Kvitnúce druhy by mali mať pevné a len mierne rozvinuté puky. Všímajte si pozorne aj listy, pozrite sa na spodok listov. Vyhnite sa rastlinám so známkami chorôb a škodcov, so žltými a zaschnutými listami, prípadne len ich okrajmi. Ich kúpa by bola zbytočná.

 

Nekupujte ani rastliny zvädnuté, najmä ak majú aj premokrený substrát. Pozor dajte aj pri nákupe väčších a starších jedincov. Adaptácia takejto zelene v nových podmienkach býva zvyčajne horšia ako u jedincov mladších. Pri výbere izboviek do bytu skontrolujte aj povrch substrátu. Nemali byť na ňom plesne, buriny ani povlaky. Dôkladne prezrite aj rastliny ktoré sú zabalené vo fólií. Tu sa pleseň na povrchu substrátu vyskytuje veľmi často.

 

Tip autora:
Pri kúpe narábajte veľmi opatrne najmä s kvitnúcimi jedincami. Kvety aj kvetné puky totiž môžu opadať. Na ďalšie potom budete čakať dlhšie.

 

Pri zariaďovaní bytov zeleňou sa posnažte, aby ste využili aj prednosti niektorých druhov. Mnohé izbovky majú jedinečné schopnosti čistiť vzduch od chemických škodlivín, iné pomáhajú zvlhčovať vzduch, alebo prospejú k očiste vzduchu ak sa napríklad v danom priestore fajčí. Ďalšie zasa ocenia obyvatelia bytu alergici. Zaujímajte sa teda aj o pridanú hodnotu rastlín, nielen estetické vyžarovanie. Vyplatí sa spísať si zoznam a podľa neho hľadať konkrétne rastliny.
Spolu s rastlinou si zakúpte aj vhodné obalové nádoby – celkový dojem z rastliny bude skutočne dokonalý.

 

PRENESENIE DO BYTU

 

Izbovú zeleň nakupujte v dňoch, keď je slnečno a teplejšie, nie je veterno ani mrazivo. Najlepšie na poludnie. Ak je chladno, mrazivo a vy sa predsa len rozhodnete nakupovať izbovky, po kúpe požiadajte personál, aby vám vybrané rastliny dôkladne zabalil. Najlepšie aj do viacerých vrstiev papiera. Budete mať istotu, že chlad rastlinám neublíži. V hobbymarketoch si rastliny môžete zabaliť sami. Rastlinu si z predajne odneste vždy v hlbšej taške a minimalizujte pôsobenie nízkej teploty na ňu.

 

Keď si domov prinesiete zabalenú izbovú rastlinu z predajne, nikdy ju hneď neumiestnite do vykúrenej miestnosti. Nechajte ju chvíľu aklimatizovať, prospeje jej to. Najskôr ju nechajte zabalenú v chladnejšej miestnosti, stačí dva tri dni a potom ju odbaľte a umiestnite na želané miesto v byte. U kvitnúcich druhov by rýchle umiestnenie do tepla a sucha zrejme vyvolalo opadávanie pukov aj kvetov. Rastlinu potom zalejte. Vždy vodou izbovej teploty, jemne skyprite aj povrch substrátu. Zatiaľ neprihnojujte, ani nestrihajte.. Počkajte kým sa rastlina trochu "udomácni".

 

Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It