africka fialkaPríčinou môže byť nevhodné umiestnenie v byte, alebo nedostatočná starostlivosť. Senpólia, ako sa odborne africká fialka nazýva, je viacročná, vďačná a bohato kvitnúca izbová rastlina. Vynikne samostatne alebo v menšej skupinke, prípadne vysadená v kvetinových žardiniérach.


Pochádza z Afriky a pestuje sa po celom svete, s obľubou aj v našich končinách. Málokto vie, že s našimi fialkami nemá senpólia vôbec nič spoločné. Mnohým práve jej kvety pripomínajú kvety známych lesných fialiek. Okrem klasiky – fialových kvetov sa môžete stretnúť aj so senpóliami s kvetmi bielymi, ružovými, bledo aj tmavo modrými, bielo modrými či purpurovými. Kvety môžu byť jednoduché aj plné, niekedy majú jemne skučeravené okvetné lupienky. V ponuke sú v súčasnosti stovky zaujímavých kultivarov, senpólia je dokonca predmetom zberateľských vášní. V mnohých krajinách sa zberatelia kultivarov senpólií aj pravidelne stretávajú. Pôvabné sú aj zakrpatené africké fialky zo skupiny Fairy. Vyznačujú sa miniatúrnymi listami aj kvetmi, ideálne sú pre detských pestovateľov.

 

Fialky si môžete kúpiť celoročne. Najlepšie je však vyhliadnuť si zdravo pôsobiace, vitálne a jemne nakvitnuté rastliny. Vyhnúť sa treba jedincom v cenových akciách, nekvitnúcim a tým, čo majú zvädnuté listy. Môžu byť totiž napadnuté hubovým ochorením. Nie je dobré kupovať africké fialky počas mrazivých dní, kedy by nemusel dobre dopadnúť ich prenos domov.

 

Okenné parapety aj stolíky

 

V interiéroch sa bude africkým fialkám dobre dariť najmä na okenných parapetoch. Osvedčené sú severné, severovýchodné, čiastočne aj východné okná, nevhodné naopak okná južné. Dôležité je, aby miesto bolo svetlé, najlepšie s rozptýleným svetlom, nie priame slnko. Príliš slnečné miesta na okenných parapetoch, hlavne v lete treba zatieňovať. Nadmerné slnko totiž spôsobuje v spojení s okennou tabuľou nepekné a nápadné hnedé škvrny na listoch a blednutie listov. Pestovať senpólie môžete úspešne aj na polotienistých miestach, tienisté sú ale už nevhodné. Okrem okenných parapetov sa bude tejto kráske z Afriky dobre dariť aj na poličkách, stolíkoch a skrinkách, ideálne umiestnených čo najbližšie k oknu.

 

Pozor pri zalievaní

 

Senpólie k tomu, aby bohato kvitli, potrebujú stálu teplotu v rozmedzí od 20- 25°C (najlepšie ak teplo prichádza zospodu). V zime môže byť teplota v mieste pestovania aj nižšia, v rozmedzí 16-20°C. Podľa možnosti rastlinu často nepremiestňujte. Zalievajte vždy mäkkou, odstátou vodou (okolo 20 °C), vždy len do misky. Raz za dva mesiace môžete poliať rastlinu aj na substrát, tým ho prepláchnete. Nikdy sa zálievková voda nesmie dostať priamo na listy, vznikajú potom na nich nepekné hnedé škvrny. Ideálne je zavlažovať tieto rastliny raz, dvakrát za týždeň. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť, dlhodobejšie a časté presychanie ale rastline škodí. Premokrenie táto rastlina takisto neznáša. Nezabúdajte na vylievanie prebytočnej zálievkovej vody z podmisky.

 

Podporiť tvorbu kvetov môže aj pravidelné prihnojovenie, najlepšie dvakrát mesačne vo forme hnojivej zálievky. Použiť môžete špeciálne hnojivo na senpólie (s vyšším obsahom draslíka a fosforu), prípadne iné, určené na kvitnúce izbové rastliny. Rastlinu priebežne kontrolujte, odstraňujte odkvitnuté kvety, žltnúce, poškodené a suché listy. Len veľmi jemne po povrchu môžete občas prekypriť substrát. Listy treba tiež zbavovať prachu, poslúži na to plochý suchý štetec. Po odkvitnutí treba rastline dopriať asi mesiac pokoj, obmedzenejšiu zálievku a žiadne prihnojovanie.

 

Na okenných parapetoch často vidno malé črepníky s nahustenými listami a množstvom kvetov. Pri senpólii platí, že čím menší má črepník, tým lepšie kvitne. Preto sa príliš neponáhľajte s presádzaním rastliny, ak je jej už viditeľne tesno v črepníku. Presádzať stačí raz za dva – tri roky, vždy na jar. Použiť však treba len o niečo väčší, najlepšie plastový črepník. Substrát sa hodí ten, ktorý je určený na pestovanie izbových rastlín. Na dno črepníka treba vždy dať drenážnu vrstvu. Ak sa rozhodnete pre vlastnoručné namiešanie substrátu, obsahovať by mal listovku, rašelinu a piesok, pridať sa vyplatí aj trochu perlitu.

 

Pri pestovaní tejto rastliny si dajte pozor aj na vyššiu vzdušnú vlhkosť, môže byť príčinou rozvoja plesní. Prevenciou je častejšie vetranie priestoru, i keď to zasa spôsobuje rýchlejšie odkvitanie. Neodporúča sa africké fialky pestovať hydroponickým spôsobom. Nie je tiež vhodné mať ich v lete vonku. Ak, tak výlučne len na chránenom mieste v polotieni.

 

Rozmnožovanie

Najčastejšie sa využívajú na rozmnožovanie senpólie listové odrezky. Tie sa odoberajú zo zdravých rastlín. Zakorenia pomerne rýchlo v substráte určenom na rozmnožovanie alebo v pohári s vodou. Po asi dvoch mesiacoch potom možno nové rastliny vysadiť do menších črepníčkov a ďalej pestovať. Zhruba o rok rastlina začína aj kvitnúť. 

 

 

Daniel Košťál
Foto: autor, galéria: Floradania

Pin It