prazdninyIzbové prostredie nie je pre mnohé rastliny pôvodom z trópov a subtrópov úplne ideálne. Vplyvom nedostatku svetla sú vytiahnuté, málo olistené, slabé, farba ich listov a kvetov je nevýrazná. Pomôže im letný pobyt v exteriéri. S letnením izboviek môžete začať už v polovici mája a ukončiť ho treba v septembri.

 

Pobyt vonku predstavuje pre izbové rastliny rýchle zotavenie z menej vyhovujúcich podmienok typických pre väčšinu súčasných bytov. Efekt letnenia izbových rastlín sa dostaví prekvapivo rýchlo. Rastliny zakrátko po prenesení von začínajú ožívať, vyháňajú nové listy, majú bohatší a kompaktnejší rast, ich olistenie je sýtozelené a nevidieť usedený prach. Prejaví sa to aj na tvorbe kvetných pukov, dokonca u druhov, ktoré kvitnúť dlhé roky odmietali. Keď takúto rastlinu budete opäť prenášať na jeseň do bytu, môže byť zmenená takmer na nepoznanie.

 

Ideálna zeleň

 

Izbové rastliny môžu prečkať letné mesiace a načerpať novú rastovú energiu na krytom balkóne, lodžii, terase, v átriu, na schodištiach pri vstupe do domu, alebo priamo v záhrade. Pobyt vonku vyhovuje predovšetkým rastlinám, ktoré bezproblémovo znášajú aj nižšie nočné teploty. Ide o juky, rôzne druhy paliem, figovníky, lopatkovce, šefleru, monsteru, begónie, papraďorasty, voskovky, figovníky, zelenec, cisus, antúrie, citrusy, kaktusy a sukulenty a ďalšie. Aj pre črepníkové rastliny okrasné kvetom (azalky, kamélie, vianočné hviezdy, vianočné kaktusy, cyklámeny) je pobyt vonku mimoriadne prospešný, pomôže im bohatšie kvitnúť. Podobne aj pre ibištek čínsky (Hibiscus rosa – chinensis), klívie alebo vianočné kaktusy.

 

Opatrnosť vyžaduje letnenie dracén, difenbachií alebo kordyliniek, ktoré citlivo reagujú na pokles teplôt v nočných hodinách a najmä na silné slnečné lúče. Tie spôsobujú poškodenia rastlín, najmä ich listov, pri extrémnom pôsobení slnka dokonca dochádza k postupnému úhynu rastliny.

 

letnenie izbovky

 

Izbové rastliny môžete vyniesť do exteriéru na jar, akonáhle nehrozí pokles teploty na nulu. Obvykle je to v polovici mája, alebo priebežne tak môžete urobiť aj počas celého leta. Záleží aj od charakteristík daného regiónu a nadmorskej výšky. Ideálne na vynesenie črepníkov s týmito rastlinami je ráno, najlepšie ak je zamračené. Ak totiž svieti slnko, okamžitá zmena svetelných podmienok a silné lúče slnka môžu spôsobiť popálenie listov a vznik neestetických hnedých škvŕn. Veľmi nebezpečné je najmä poludňajšie slnko. Najskôr treba rastliny umiestniť do polotieňa a postupne ich na viac svetla privykať. Väčšine druhov aj napriek tomu bude počas leta vyhovovať práve polotieň. Nájdete ho pod vysokými stromami alebo krami, prípadne v tieni budov. Len niekoľko pár druhov svetlomilných rastlín znesie počas leta aj priame celodenné slnko (kaktusy,sukulenty, bugenvilea).

 

Vhodné miesto musí byť zároveň chránené pred vetrom, inak bude hroziť poškodenie rastlín pri silnejšom prúdení vzduchu. Väčšina letnených izbových rastlín neznáša dlhšie trvajúce vlhko a preto by mali byť chránené aj pred dažďom a blízkosťou odkvapových rúr. Ak sú nádoby s rastlinami umiestnené pod prístreškom, mali by mať aj misku na prebytočnú zálievkovú vodu, v prípade, že sú položené voľne na terase alebo balkóne, misku im netreba dávať. Hromadenie vody by totiž v tomto prípade mohlo spôsobiť odhnívanie koreňov a následne úhyn rastliny.

 

Na letnenie kaktusov, sukulentov a orchideí je vhodnejší záhradný skleník. V ňom sú rastliny dostatočne chránené pred vlhkosťou (napríklad počas dlhotrvajúceho dažďa), navyše tu môžu mať ešte oveľa lepšie mikroklimatické podmienky ako vonku. Skleník by mal byť vždy tienený.

 

Nie na malom balkóne

 

V záhrade môžete izbové rastliny aj s črepníkmi buď ľubovolne porozmiestňovať, zoskupiť alebo aj zapustiť priamo do záhonov.. Ak ide o vzrastenejšie izbové rastliny treba ich po zapustení do pôdy aj zabezpečiť proti vyvráteniu, napríklad priviazaním o oporu. Letnenie izboviek môže prebiehať aj na balkóne, ten by však nemal byť príliš malý ani veterný a veľmi slnečný.

 

letnenie2

 

Zálievka aj prihnojovanie

 

Ošetrovaniu izbových rastlín v exteriéri počas letných mesiacov treba venovať náležitú pozornosť. Najdôležitejšia je zálievka. Druhy s veľkými listami a aj druhy s menšími listami spotrebujú počas horúcich letných dní množstvo vody a je preto potrebné pravidelne zalievať. Dbajte však na to, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát mierne preschol. Nenechajte ho premáčaný. Najlepšie je zalievať v ranných hodinách a tak, aby ste sa vyhli listom. Ideálne priamo na pôdu. Na zálievku použite vždy mäkkú, odstátu a na slnku zohriatu vodu. Rastliny je potrebné aj prihnojovať. Vyberte si hnojivá, ktoré sú určené pre dané izbové rastliny a prihnojujte vždy len podľa odporúčania výrobcu. Pravidelne a dôkladne tiež kontrolujte všetky rastliny z bytu, v prípade výskytu chorôb a škodcov okamžite zasiahnite. V exteriéri, niekde bokom, môžete aplikovať chemické či biologické postreky prakticky bez obáv. Nezabudnite na odstraňovanie suchých, zožltnutých a poškodených listov a kvetov. Priebežne tiež kyprite substrát v črepníku, aby sa ku koreňom dostalo dostatok vzduchu. V septembri ukončite prihnojovanie rastlín a pripravte ich na presun do interiérov.

 

Daniel Košťál
Ilustračné foto: autor

Pin It