Je to vzácna izbová rastlina. Čím je staršia tým je krajšia a jej pôvab znásobí pekný črepník. Nie všade sa ale tejto kráske darí dobre. Čo urobiť preto, aby bola šperkom interiéru?

 

cykas 2021

Cykas japonský (Cycas revoluta) púta atraktívnymi tuhšími perovitými listami, jednotlivé lístky sú na konci mierne skrútené. Hoci pripomína palmu, má bližšie k papraďorastom. Pochádza, ako už názov napovedá, až z ďalekého Japonska.


Potrebuje najmä dostatok tepla a svetla. Dôležité je, aby svetlo prichádzalo z viacerých strán, napríklad aj zhora. Pri jeho nedostatku rastlina trpí, tvorí nepekné, dlhé a riedke listy, ktoré je lepšie odstrániť. Počas letných dní však môžu priame slnečné lúče môžu popáliť a znehodnotiť listy.


Najlepšie rastie pri dennej teplote 20-23°C, v noci znesie aj nižšiu teplotu. Nevhodné je umiestnenie v blízkosti tepelných zdrojov alebo pri často otváraných oknách. V zime, čiže v období vegetačného pokoja, je lepšie cykas umiestniť do svetlej a chladnej miestnosti, s teplotou 12- 15°C, kde pri obmedzenej zálievke bezproblémovo prezimuje. Hoci v lete môžete cykas pestovať aj vonku, napríklad na terase alebo dvore, vhodnejšie bude s rastlinou nehýbať, nepremiestňovať ju a nechať ju v interiéri.

 

cycas 21a


Zopár dôležitostí


Okrem dostatku svetla doprajte cykasu pravidelnú zálievku. Medzi každým zaliatím však musí substrát dobre preschnúť. Rastlina totiž citlivo reaguje na premokrenie, žltnú jej potom listy a zastavuje sa rast. Dôležité je dbať na pravidelnosť zalievania a to od jari do jesene, vždy približne rovnakými dávkami vody. Rastline vyhovuje mierne vlhký až suchší substrát. Obľubuje aj vyššiu vzdušnú vlhkosť, orosené listy však musia do nočných hodín obschnúť. Ak je v miestnosti, kde cykas pestujete, suchší vzduch, rastline začnú postupne zasychať konce listov. Pomôže zvýšenie vlhkosti alebo pravidelnejšie rosenie. Pri ošetrovaní rastliny nepoužívajte lesky na listy.
Cykasy nie sú náročné na pravidelný prísun živín, napriek tomu im aspoň raz či dvakrát počas sezóny doprajte viaczložkové tyčinkové hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.


Črepníky a substrát


Pre svoj bezproblémový rast potrebujú tieto rastliny užšie a vyššie črepníky s ľahším a priepustným substrátom, ktorý obsahuje hrubozrnný piesok a trochu rašeliny. Na dne črepníka musí byť vždy drenážna vrstva, osvedčené je použitie keramzitu (vrstva vysoká asi 5 cm).


Cykasy neznášajú presádzanie, hlavne staršie jedince. Pristúpiť k presadeniu mladšej rastliny môžete len vtedy, keď korene úplne prekorenili substrát. Je to za približne 5-6 rokov. Ideálnou dobou je potom jar. Pri presádzaní nesmie dôjsť k poškodeniu koreňov, nie je dokonca vhodné sa ich ani dotýkať. Presadenej rastline trvá určitý čas kým opäť začne rásť.


Inak nie je starostlivosť o cykasy zložitá. Priebežne ich kontrolujte, pri nevhodných pestovateľských podmienkach môžu byť napádané niektorými škodcami. Vyskytujú sa štítničky, strapky alebo červce. Pri zistení problému je nevyhnutné bezodkladne zasiahnuť, najskôr prípravkom na ekologickej báze.

 

cycas 21b


Umiestnenie

 

Bohato olistené exempláre sa nádherne vynímajú na kvetinových stolíkoch a podstavcoch, v obývacích izbách, jedálňach a v zimných záhradách, vždy v najviac reprezentatívnych častiach bytu alebo domu. Dôležité je pestovať ich tam, kde budú mať dostatok miesta na rozložité listy. Neodporúčam ich do interiérov, kde sa pohybujú menšie deti, listy sú ostro zakončené a pichajú.


Ak je rastlina menšia, do skupiny si umiestnite aspoň dva či tri kusy, staršie exempláre naopak vyniknú samostatne. V rámci jednej nádoby nie je vhodné kombinovať cykasy s inými izbovými rastlinami.
Cykas je vysoko reprezentatívna a už na prvý pohľad nevšedná rastlina, ktorá je za predpokladu dobrej starostlivosti dlhoročnou súčasťou interiéru. Rastie pomaly, za rok vytvorí jeden nanajvýš dva dlhé listy. Hoci v botanických záhradách môžete vidieť aj kvitnúce cykasy, v bytových podmienkach sa to nestáva.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Flower Council of Holland

 

Pin It