Kvety slnečníc sa v tomto období môžu vynímať v záhrade aj v interiéri. Vytvorte si z nich nápadité kompozície alebo si len vložte do vázy jeden slnečnicový kvet.

 

slnecnice1

 

Kvety slnečníc sú neodmysliteľne spojené s letom a začiatkom jesene. Pôsobia už na pohľad veľmi príjemne, hrejivo a energicky. V interiéroch navodzujú atmosféru slnečných a teplých letných dní. Nie nadarmo je slnečnica pokladaná za kráľovnú letných kvetín. Inak vedeli ste, od čoho je odvodený latinský názov slnečnice Helianthus? Ide o kombinácia gréckych slov „helios“ (slnko) a „anthos“ (kvet).


Slnečnice pochádzajú zo Severnej a Južnej Ameriky. Domorodí Američania konzumovali zdravé semená slnečníc spolu s fazuľou, kukuricou a tekvicami. Slnečnice pestujú Američania od dávnych čias aj vo svojich záhradách, dnes dokonca aj v kvetináčoch. Najkrajšie polia rozkvitnutých slnečníc by ste takisto našli práve v Amerike. Postupne sa však slnečnice dostali aj k nám, svoje pevné miesto už majú v nejednej slovenskej záhrade. V posledných rokoch narástla aj obľuba rezaných slnečnicových kvetov, objavujú sa bežne v ponuke kvetinárstiev a to nielen v tomto období.

 

slnecnice3

 

Farby a tvary


Typický kvet slnečnice je známy asi každému, najčastejšie je žltý s tmavším stredom. No vďaka úsiliu šľachtiteľov sa dnes môžete potešiť aj kvetmi slnečníc, ktoré sú bordové alebo červené, oranžové, krémové, hnedé alebo takmer biele, jedno aj viacfarebné. Najobľúbenejšia však naďalej zostáva klasika.


Obdivuhodná je aj rozmanitosť kvetov pokiaľ ide o ich veľkosť. Do váz si môžete umiestniť obrovské, menšie aj veľmi malé kvety slnečníc, dokonca atraktívne plnokveté formy. Nech už si zvolíte akýkoľvek typ slnečnicového kvetu, zrejme každý vám pomôže navodiť v byte jedinečnú atmosféru ešte stále nekončiaceho sa leta.

 

slnecnice5

 

Ako ich udržať dlho svieže?


Než vložíte kvet slnečnice do vázy, bude dôležité ho správne ošetriť. Vďaka tomu sa potom zo slnečníc budete tešiť v byte oveľa dlhšie, približne týždeň. Začnite tým, že odstránite všetky listy v dolnej časti stonky, ktoré by boli inak ponorené vo vode vo váze. Ani v hornej časti stonky ale nenechávajte príliš veľa listov, najviac tri. Konce stoniek zrežte ostrým nožom, predtým opatrne ošúpte aj ich povrch. Najlepšie ak to urobíte tesne pred vložením kvetov do vázy. Odporúča sa tiež ponoriť najskôr konce stoniek na asi 5 minút do horúcej vody a až potom ich umiestniť do studenej. Môže to zabrániť neželanému ovísaniu slnečnicových kvetov vo váze.


Do vázy s vodou (ideálne je naplniť ju vodou viac) vždy pridajte aj výživu pre rezané kvety. Najdôležitejšie je to počas teplejších dní. Vodu pravidelne vymieňajte, pri slnečniciach je to mimoriadne dôležité. Kvety umiestnite na svetlé ale nie veľmi slnečné a teplé miesta. Vyhnite sa blízkosti mís s dozretým ovocím – môže urýchliť odkvitanie kvetov slnečníc. Nezabudnite, že slnečnice tým, že sú mohutnejšie, potrebujú pevnejšie a stabilnejšie vázy. Inak hrozí, že sa váza prevrhne. Ak ale skrátite slnečniciam stonky, môžete ich umiestniť aj do veľmi malých váz. Ďalšou možnosťou je napichať slnečnice do vlhkého florexu a vytvoriť si štýlové aranžmány. 

 

slnecnice6


Slnečnicové aranžmány sa uplatnia v moderných svetlých bytoch ale rovnako aj v tých tradičnejších. Slnečnicová kytica pôsobí kúzelne napríklad v chalupárskom interiéri. Hoci kvety slnečníc vyniknú najkrajšie osamote – jednotlivo alebo spolu niekoľko kusov, kombinovať ich môžete aj s inými kvetmi, ktoré sú typické pre leto alebo začínajúcu jeseň.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

 

Pin It