Elegantné kvety s tromi prevísajúcimi a tromi vzpriamenými kvetnými lupienkami posúvajú kosatce medzi najočarujúcejšie jarné rastliny. Ako predĺžiť ich životnosť vo váze?

 

irisuvod

 

Už jeden mierne rozvinutý kvetný puk kosatca pôsobí vznešene a kráľovsky. Z naplno rozkvitnutého kvetu vyžaruje prirodzenosť a v spojení s trávovitými listami skvele korešponduje so súčasným trendom čistých línií. Tak, ako vynikne vo váze len jeden kvet, zaujme aj celá kytica kosatcových kvetov, dokonca skupinka niekoľkých váz s kosatcovými kvetmi. Môže to byť jeden zo spôsobov, ako si priniesť domov sviežosť a farebnosť jari alebo osláviť veľkonočné sviatky.


Kosatce môžete využiť aj na prípravu rôznych jarných aranžmánov – nižších aj vyšších a výborne sa kombinujú s inými reznými kvetmi, prípadne s rozkvitnutými konárikmi drevín, napríklad so zlatovkou. Pestovatelia navyše poskytujú týmto rastlinám špeciálnu starostlivosť, vďaka ktorej sa za posledné roky významne predĺžila ich životnosť vo váze. 


Vo voľnej prírode a záhrade


Kosatec sa síce na rez kvetov pestuje v skleníkoch, avšak túto rastlinu nájdete aj vo voľnej prírode. Voľne sa vyskytuje až okolo 300 druhov, najviac v severných klimatických zónach. Nadzemná časť v tomto prípade vyrastá nie z hľúz alebo z cibuliek, ktoré majú veľmi dobrú schopnosť prežiť v suchých, chladných aj vlhkých oblastiach. Populárne kultivary kosatcov, ktorých kvety si môžete kúpiť rezané v kvetinárstvach, pochádzajú z cibuliek vyšľachtených v Španielsku, Portugalsku a severnej Afrike. Kosatce, ktoré majú v pôde cibule, sa dnes už aj bežne pestujú v záhradách a dokonca v nádobách na balkónoch a terasách. Cibule je však potrebné vysadiť do pôdy na jeseň.

 

iris1

 

Viac farieb


Kosatce vynikajú štíhlou a elegantne pôsobiacou stonkou, trávovitými, jemne oinovatelými listami a krehko pôsobiacim kvetom, ktorý môže byť v rôznych odtieňoch modrej, vo fialovej, bielej alebo žltej farbe. Dostupné sú aj kosatce s dvojfarebnými kvetmi. Keďže rezaných modrých rezaných kvetov nie je v kvetinárstvach veľa, kosatce patria k hodnotnej a nevšednej voľbe, najmä pre moderný interiér.

 

iris2

 

 Starostlivosť


Pri kúpe uprednostnite jedince so zdravými, pevnými a len veľmi mierne roztvorenými pukmi. Zvädnuté, zaschnuté alebo zošúverené kvety kosatcov, prípadne poškodené, nekupujte. Kvety by nemali mať ani známky chorôb alebo škodcov.


Po kúpe a prinesení domov konce stoniek šikmo zrežte ostrým nožom a kosatce následne umiestnite do váz s čistou vodou. Pridajte prípravok na predĺženie trvanlivosti rezaných kvetov cibuľovín. Vďaka tomu sa budete k kosatcových kvetov tešiť dlhšiu dobu. Vázu s kvetmi kosatcov umiestnite na viditeľné ale nie veľmi teplé miesto. Vyhnite sa miestam, kde dopadajú priame slnečné lúče a tiež blízkosti misky dozrievajúcim ovocím. Najdlhšie vám kytica kosatcov vydrží na chladnejšom a svetlom mieste. Nezabúdajte na pravidelnú výmenu vody vo váze a tiež na to, že vo vode by nemali byť ponorené listy kosatcov.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It