Svieže listy, jedinečné tvary kvetov a nádherné farby. To všetko ponúkajú tulipány, ktorých popularita neustále rastie. Ako sa postarať o to, aby ich kvety vydržali čo najdlhšie?

 

tulipany2019uuvod

 

Tulipány, ktoré si dnes už bežne a viac menej celoročne kúpite v kvetinárstvach, pochádzajú zo skleníkov veľkopestovateľov. Tí musia cibuľkám v správny čas navodiť pocit zimy, inak by nerozkvitli. Získať nádherné kvety tulipánov hoci aj počas zimy tak nie je jednoduché.


Odkiaľ pochádzajú?


Málokto by povedal, že až z ďalekého Iránu, Afganistanu a Kazachstanu. Kočovníci z týchto krajín cibuľky priniesli do Turecka, kde sa mimochodom tešia veľkej popularite dodnes. Osmanskí sultáni nosili kedysi dokonca tulipán ako symbol na svojich turbanoch. Slovo tulipán je napokon odvodené z perzského slova „tulipan“, čo znamená „turban“. Dnes si väčšina ľudí spája tulipány najmä s Holandskom. Táto krajina je dnes najväčším pestovateľom a dodávateľom tulipánov a tulipánových cibuliek na trh.


Fascinujúci sortiment


Znie to možno neuveriteľne, tulipány sa pýšia už viac ako 600 kultivarmi. Výber je obrovský a každoročne pribúdajú ďalšie novinky. Kvety tulipánov môžu byť rôzne veľké, jednofarebné alebo viacfarebné. Tulipány sa medzi sebou líšia aj tvarmi kvetov. Bežne dostanete kúpiť ľaliovité alebo papagájovité tulipány, prípadne netradičné plnokveté tulipány, ktoré sa podobajú na kvety pivónií.

 

tulipany2019uvod

 

Do vázy si môžete umiestniť jeden kvet, ak zoženiete netradičný kultivar alebo väčšiu kyticu. Hoci tulipány vynikajú najviac samostatne a vždy skôr vo väčšom množstve, skombinovať ich v jednej váze môžete napríklad s narcismi alebo aj iskerníkmi. Pekné je aj umiestnenie jednotlivých tulipánov v štýlových ale nie veľmi nápadných vázach v rôznych častiach bytu, napríklad pri oslavách veľkonočných sviatkov.


Trendom tohto roku sú tradičné alebo naopak veľmi moderné tulipánové aranžmány. Ak sa rozhodnete pre tradičný štýl, vytvorte si pomocou tulipánových kvetov vkusné a romantikou naplnené zátišia. Využite staré džbány alebo kovové nádoby. Ak ste skôr zástancom moderného štýlu, vložte tulipány do rôznych ampúl, skúmaviek, váz v tvare žiarovky alebo do tmavej nepriehľadnej vázy, pričom z vázy bude vystrčený len samotný kvet. Stonka zbavená listov bude ukrytá vo vnútri vázy. A vedľa seba môžete umiestniť aj tri rovnaké vázy, každú s iným kultivarom tulipánu. Možností je obrovské množstvo!

 

tulipanova2


Opatrnosť pri nákupe


Keď si budete kupovať rezané tulipány, vyberajte len tie, ktoré sú zdravé, nepoškodené. Často nájdete v zväzkoch jedince, ktorých stonky sú napadnuté plesňou. Nekupujte ich, nevydržali by vám dlho. Pozor tiež na zlomené stonky alebo puky vo zväzkoch. Tulipány si môžete kupovať aj priamo z ulice, chladné prostredie im neublíži, skôr prospeje. Ak ich po prenesení domov nebudete hneď chcieť použiť, až do výsledného naaranžovania ich umiestnite na chladnom mieste.

 

tulipany floristika

 

Ako ich udržať svieže?


Z kytice tulipánov sa môžete tešiť dlho, len treba vedieť ako sa o ňu postarať. Tulipánom doprajte im vždy vyššiu vázu, ideálne jednofarebnú, ktorá nebude odpútavať pozornosť od samotných kvetov. Váza by mala byť zvnútra čistá. Naplňte ju studenou vodou, nie však do plna a pridajte výživu pre rezané cibuľoviny. Z jednotlivých stoniek odstráňte najspodnejšie listy (listy nesmú byť ponorené vo vode), konce stoniek šikmo zrežte. Vždy si dajte záležať, aby ste odstránili biele konce stoniek. Vázu s tulipánmi umiestnite na svetlé a vždy chladnejšie miesto.

 

tulipanova kytica

 

Najčastejšou chybou a príčinou, prečo tulipány rýchlo odkvitajú je umiestnenie na príliš teplom mieste so suchším vzduchom. Vyhnite sa preto miestam, kde dopadajú priame slnečné lúče a blízkosti vykurovacích telies. Kytica tulipánov by nemala byť vystavená ani v blízkosti dozrievajúceho ovocia, vylučujúci sa etylén urýchľuje odkvitanie. Vodu vo váze pravidelne dolievajte, ak je to potrebné vymeňte ju a vždy pridajte výživu pre rezané kvety.
Ak vám začínajú tulipány vädnúť, vyberte ich z vázy, odstrihnite konce stoniek, napevno ich zabaľte do novinového papiera a takto ich nechajte minimálne hodinu, najlepšie však počas celej noci. Po rozbalení budú tulipány opäť krásne a vzpriamené.


Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It