strmcekcrepnikK Vianociam patrí aj vôňa ihličia, najlepšie ak sa šíri zo živého vianočného stromčeka. Trendom posledných rokov je využitie ihličnanov, ktoré sú vysadené vo vegetačných nádobách. 

 

Krásny, zdravý a hustý stromček vysadený vo vegetačnej nádobe, ktorá je umiestnená v dekoratívnom košíku. Je skvelá predstava a moderná voľba. Navyše ekologicky šetrnejšia a dnes už aj jednoducho zrealizovateľná. Tieto stromčeky si môžete v predstihu kúpiť v záhradníctvach, existuje dokonca služba ponúkajúca ich prenájom. Stromček si pred Vianocami vyberiete, prevezmete, po Vianociach zasa vrátite späť. Treba sa ale oň správne postarať, inak začne v prekúrenom interiéri opadávať a postupne uhynie. Investovať do kúpy vlastnej dreviny sa ale oplatí ešte o niečo viac.
Vianočný stromček v črepníku môžete využiť opakovane, dva - trikrát po sebe. Potom bude lepšie drevinu vysadiť do voľnej pôdy a skrášlite si ňou záhradu alebo dvor.

 

OSTRAŽITOSŤ PRI NÁKUPE


Základom je správny výber v záhradníctve, hobbymarkete alebo špecializovanej škôlke. Prednosť by mali dostať vitálne pôsobiace, zdravé a bohato rozvetvené jedince s pružnými konárikmi a sýto sfarbeným ihličím. Nemalo by byť žlté, ani bledozelené, pri potrasení nesmie masívne opadávať. Veľkú pozornosť venujte predovšetkým koreňom a črepníku. V predvianočnom období sú často v ponuke ihličnany, ktoré boli do vegetačných nádob necitlivo presadené tesne pred Vianocami. Tieto jedince dlho nevydržia a zakrátko uschnú.


Správnou voľbou sú stromčeky s pevným, kompaktným koreňovým balom, ktoré sa nekývu zo strany na stranu. Dobrým signálom je, ak jemné korienky dreviny prerastajú cez otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Zároveň aj to, ak stromček pri potiahnutí za kmeň ide veľmi ťažko von z nádoby vytiahnuť. Dobrým znamením je aj drobná burina či mach na povrchu substrátu, to značí, že drevina rastie v črepníku dlhšie. Ak sa pre stromček v nádobe rozhodnete, nakupujte ich u osvedčených predajcov, vždy len tie, ktoré sú umiestnené na vonkajšej ploche, nie vo vnútri.


VÝBER VHODNÝCH DRUHOV


V predaji je niekoľko druhov ihličnatých drevín v nádobách, ktoré môžete využiť aj ako vianočný stromček. Najčastejšie sa predáva smrek sivý (Picea glauca „Conica“). Táto drevina nemá tvar typického vianočného stromčeka, po ozdobení však môže byť veľmi zaujímavá. Tento druh smreka sa hodí aj na ozdobenie v exteriéri – na balkóne, terase či dvore. Rastie kompaktne, má krátke, sviežo pôsobiace ihličie a ide o nevysokú drevinu. Nezaberie veľa miesta, zvoliť si preto túto drevinu môžete vtedy, keď máte k dispozícii menej miesta. Je to pestovateľsky nenáročná drevina, ktorú si neskôr môžete presadiť do záhrady alebo predzáhradky, prípadne do väčšej skalky.


Nádherná je aj „strieborná jedlička“ teda smrek pichľavý (Picea pungens „Glauca“). Táto drevina má podobu typického vianočné stromčeka, nádherne, do strieborna sfarbené ihličie, ktoré však pichá. Nehodí sa preto tam, kde sú menšie deti alebo domáce zvieratá. Drevina pôsobí husto a už na pohľad príťažlivo. Viac ako v nádobe bude ale prosperovať neskôr vo voľnej pôde, na slnečnom mieste. Vďačnou voľbou je aj smrek omorikový (Picea omorika), ktorý má podobu typického vianočného stormčeka.


K najvyhľadávanejším živým vianočným stromčekom patria jedle. Okrem rezaných dostanete aj jedince vysadené v črepníkoch. Najčastejšie jedľu Normandovu (Abies normandiana). Zaujme nádherným kužeľovitým a kompaktným tvarom, hustým rastom, vodorovnými konármi, na dotyk príjemne mäkkým, tmavo zeleným ihličím. Ihličie nežltne, neopadáva ani nepichá čiže neohrozuje. Drevina je najviac citlivá na teplo a suchý vzduch v miestnosti.


Klasikou sú v našich končinách najmä borovice. V nádobách sa predáva tradičná borovica čierna (Pinus nigra). Má krásne dlhé ale pichľavé ihličie, drevina pôsobí husto, má peknú kôru a po prenesení do interiéru nádherne vonia. Nezvykne opadávať a potrebuje viac miesta. Borovice tolerujú suchší vzduch a teplo, avšak nie príliš prekúrený priestor.


PRED SVIATKAMI


Pre stromčeky je to, že sú vysadené v črepníku neprirodzené. Ešte horšie je to, ak si ich po kúpe umiestnite do prekúreného priestoru. Dôležité je stromček navykať na teplejšie prostredie postupne, iba tak to zvládne bez ujmy.


Po kúpe – ideálne aspoň mesiac pred Vianocami, ho nechajte aspoň týždeň vonku, následne ho premiestnite do viac svetlej a chladnej miestnosti (garáž, schodište). Opatrne ho zavlažujte pričom sa vyhnite prelievaniu substrátu. Ten nechajte vždy mierne preschnúť. Inak by mohlo dôjsť k hnilobe koreňov a rýchlemu žltnutiu a opadávaniu ihličia. Následne ho môžete premiestniť do ešte teplejšej svetlej miestnosti, napríklad chodby.


Tesne pred Vianocami stromček premiestnite do miestnosti kde si ho ozdobíte. Táto miestnosť by však nemala byť príliš prekúrená. Osvedčené je teplotné rozpätie 20-22°C. Vhodné je drevinu situovať ďalej od krbu, radiátora alebo iných tepelných zdrojov.


Počas pobytu v teplejšej miestnosti udržujte substrát mierne vlhký, nie premáčaný. Dajme pozor na dlhšie preschnutie zeminy. Sem tam môžeme drevinu orosiť, veľmi jej to prospeje. Hoci to láka, tieto dreviny nie je vhodné ozdobiť množstvom vianočných ozdôb.


Vo vykurovanej miestnosti nechajte stromček čo najkratšie, maximálne do novoročných sviatkov. Ak by ste ho nechali dlhšie, mohol by začať pučať, čo by nebolo vhodné pre jeho ďalšie pestovanie. Čím kratšie stromček necháte dnu, tým je väčšia šanca, že si ho zachováte vo výbornom stave do ďalších období. Postup vynášania von je podobný ako pred vnesením dnu, len opačný. Opäť je dôležité nepreniesť ho hneď z izby to mrazivého exteriéru, potrebné je postupné privykanie na teplotný šok.


ČO PO SVIATKOCH?


Vonku tejto drevine vyberte chránené miesto, najlepšie pri stene domu. Nezabudnite, že drevina by počas dní kedy nemrzne a je slnečno mala dostávať vlahu.


Ak sa rozhodnete drevinu presadiť do voľnej pôdy, urobte tak až skoro na jar. Dreviny vysaďte len s kompaktným koreňovým balom a na miesto, ktoré jej bude vyhovovať.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It