Počas jesene sú záhradníctva plné rozkvitnutých vresov. Ak nemáte záhradu, na ich pestovanie vám postačí aj balkón alebo terasa. Ak už vresy máte, tip máme aj pre vás.

 

vresy azerca uvod

 Vresy sú typickou súčasťou jesene. V rozkvitnutom stave ich možno obdivovať až do novembra, niekedy aj dlhšie. Potom ich vystriedajú vresovce, ktoré začínajú byť, ešte nerozkvitnuté, v predaji koncom jesene.


Počas neskorej jesene je vhodné zostať len pri pestovaní vresov v nádobách, ich výsadba do voľnej pôdy by už nebola úspešná. Nestihli by sa dostatočne zakoreniť. Na to je ideálna skorá jeseň alebo jar. V tomto období stačí ak budete vresy priebežne zavlažovať, substrát v črepníku by nikdy nemal na dlhšiu dobu úplne preschnúť. Dajte však pozor aj na prílišný prísun vlahy, ten by spôsobil hnilobu koreňov. Prihnojovanie potrebné nie je.

Rastliny s nádobami počas silnejších mrazov sústreďte na viac chránené miesta. Zavlažujte aj v zime, ale len v dňoch keď je slnečno a nemrzne. Takto si budete môcť udržať vresy svieže až do jarných mesiacov. Rozhodne ich po odkvitnutí nevyhadzujte.

vresy azerca4

Relax a vresy

Vytvorte si jesennej záhrade miesto, kde budete oddychovať, prípadne si vypijete kávu alebo čaj. Miesto kde si oddýchnete počas nevyhnutných jesenných prác a vystavíte sa posledným slnečným lúčom. Sem si môžeme priniesť malý stolík a na ten postaviť dekoračné nádoby a košíky s bohato rozvetvenými kvitnúcimi vresmi.

 

vresy azerca5

Stolovanie s vresmi

Počas slnečných jesenných dní si možno zvyknete posedieť spolu s rodinou, priateľmi či susedmi pri záhradnom stole. Ozdobte si ho a doplňte menšími črepníkmi s rôznymi druhmi vresov a vresoviskových rastlín. Pridajte sklené svietniky s čajovými sviečkami a vychutnávajte atmosféru.

 

vresy azerca3Vresy a retro štýl
Vresy sa predávajú v menších plastových črepníkoch, ktoré nie sú na pohľad príliš vábne. To však môžete celkom jednoducho vyriešiť, najmä ak ste na chalupe. Stačí v pivnici či na povale pohľad staré kuchynské nádoby, riady a dózy. Do nich povkladáte jednotlivé črepníky s vresmi a vysadené nádoby si umiestnite na viditeľné a slnečné miesto.

 

vresy azerca2

Tam, kde je miesto
Dostali ste vresy alebo vresovce ako dar? Možno práve pre ne nemáte miesto, ale nič sa nestane ak ich umiestnite do dekoračných obalových nádob a umiestnite jednoducho tam, kde sa vám to najlepšie hodí. Pokojne tam, kde práve máte voľné miesto a hneď vás to napadne ako prvé. Ideálne tak, aby to bolo vidno. Nezabudnite na zálievku.

 

vresy azerca1Kreativita a vresy
Ak máte v záhrade bohato rozrastené vresovisko a množstvo rozkvitnutých vresov, ostrihajte zopár najdlhších vetvičiek a využite ich na výrobu jesenného venca na dvere. Pridajte ďalšie prírodniny zo záhrady, posledné pozberané ovocie, dotvorte si dielo podľa vlastného vkusu, dozdobte a popri tom nezabudnite, že v jednoduchosti je krása. Nakoniec si veniec postavte do výklenkov alebo zaveste na dvere či stenu.

 

Pripravil: dk
Foto: Azerca

Pin It