Rýchlené hyacinty – typické jarné cibuľoviny, nájdete v predaji prakticky od začiatku roka. Ich kúpa je vždy veľmi dobrou voľbou. Ak sa o ne primerane postaráte, prinesú vám už teraz do bytu sviežosť jari, príjemnú farebnosť a podmanivú vôňu.

 

hyacint velky perex

 

Základom úspechu je už správny výber rastlín v predajni. Nakupujte len kvalitné, zdravé a vitálne jedince s dobre vyvinutým kvetným pukom, ideálne mierne rozkvitnuté. Rastliny musia byť bez známok chorôb a škodcov. Vyhnite sa aj jedincom, ktoré majú zaschnuté špičky listov. Zrejme neboli pestované v optimálnych podmienkach. Ak je rastlina malá a kvetný puk je medzi listami sotva vidieť, rastlinu takisto nekupujte.

 

Z už mierne rozkvitnutých hyacintov sa budete v byte tešiť oveľa dlhšie. Vhodné je vsadiť na modro, alebo ružovo kvitnúce jedince, ktoré sú výraznejšie a údajne majú najväčšiu schopnosť harmonizovať myseľ. Sviežo pôsobia bielo kvitnúce jedince.

 

Rozkvitnuté hyacinty jedinečne zapadnú do moderného, ale aj tradičného interiéru, hodia sa k rôznym bytovým doplnkom aj textíliám. Pestovať ich môžete samostatne, takto najlepšie vyniknú. Pokojne si preto nakúpte viacero rastlín a tie podľa vlastného zváženia použite. Ak túžite po romantickej atmosfére, zvoľte jednu farbu. Ak chcete vyvolať hravosť a veselú náladu, vysaďte si do jednej nádoby hyacinty rôznych farieb. Výsledok stojí za to.

 

hyacinty velke1

 

FAREBNÁ ZIMA

 

Hyacint pochádza z Ázie a je to typická záhradná cibuľovina. Nie je to bežná izbová rastlina, hoci by vám to niekto tvrdil. Počítajte preto s tým, že interiér vám ozdobí len na určitý čas. Aj za tú krátko dobu vás však dozaista očarí. Pestovateľsky to nie je náročná rastlina.
Umiestniť viaceré hyacinty môžete spolu s malými plastovými zakoreňovačmi, v ktorých ich zakúpite, do väčšej nádoby a povrch zamaskujete machom. Rovnako si ich môžete vysadiť s kompaktným koreňovým balom do priepustného substrátu a do dekoračného črepníka alebo misky. Druhá možnosť je vhodnejšia, substrát v menších črepníkoch totiž rýchlo vysychá a rastliny rýchlo vädnú. Ani zalievanie jednotlivých rastlín nie je v prvom prípade jednoduché.

 

hyacinty velke2

 

STAROSTLIVOSŤ

 

V byte je potrebné vytvoriť týmto narýchleným cibuľovinám ideálne podmienky. Ak sa budete chcieť tešiť z rýchlených hyacintov čo najdlhšie, umiestnite ich do chladnejšej a dostatočne svetlej miestnosti. Tu až tak rýchlo súkvetia hyacintov neodkvitnú. Pokiaľ možno, vyhnite sa prekúreným miestnostiam so suchým vzduchom. V takomto priestore by bola životnosť hyacintov krátka. Vyplatí sa pestovať ich v miestnosti s vyššou vlhkosťou. Vhodné pre umiestnenie výsadby z hyacintov sú vstupné priestory, verandy a zimné záhrady, najmenej vhodné kvôli intenzívnej vôni spálne.

 

hyacinty velke3

 

PO ODKVITNUTÍ

 

Dôležité bude udržiavať substrát stále mierne vlhký, nie premáčaný. Spôsobilo by to hnilobu cibule. Pozor na sucho, hlavne ak rastliny necháte v malých črepníkoch. Prihnojovanie nie je potrebné. Po odkvitnutí opatrne odstráňte hyacintom suché súkvetie, rastliny premiestnite na chladné a suchšie miesto. Nechajte zaschnúť listy, odtrhnite ich, cibule vyberte, označte a uskladnite. Inou možnosťou je ich na jar vysadiť do predzáhradky či záhrady aj so zasychajúcimi listami. dk

Pin It