frezie uvodFrézie patria k najvoňavejším a typicky jarným rezaným kvetom. Pochádzajú z Afriky a ich kvety si môžete v tomto období kúpiť v širokej palete farieb. Najčastejšou a najobľúbenejšou je u frézií žltá. Pekné sú však aj kultivary s kvetmi bielymi, fialovými, bordovými, ružovými či oranžovými.

 

Rozkvitnuté kvety frézií vnesú do bytu energiu a sviežosť nastupujúcej jari. Interiér príjemne rozvoňajú a vnesú doň hravú farebnosť. Zo súkvetí kvetov frézií si môžete vytvoriť nápadité kvetinové dekorácie. Postačí aj to, ak si vložíte niekoľko stoniek s rozkvitnutými kvetmi do sklenej vázy s vodou. Vázu umeistnite na dobre viditeľné miesto, najlepšie tam, kde trávite viac času. Nemala by to byť spálňa, keďže ide o kvety s prenikavejšou vôňou. 

 

frezie3

 

Tak, ako vynikne zväzok viacerých stoniek – napríklad aspoň 5-6, upútať môže aj jedna stonka s mierne rozkvitnutými kvetmi, umiestnená vo vyššej a štíhlej váze. Zaujímavé je však aj zoskupenie niekoľkých váz v ktorých sú umiestnné kvety rôznych farieb. Frézie upútajú aj v rôznych netradičných, retro vázach, fľašiach a nádobách či pohároch. Rozhodne sa netreba báť experimentovať. Možno aj vďaka tomuto si frézie ešte viac obľúbite. Nádoby ešte môžete decentne dozdobiť kúskom motúza či stuhy. 

 

frezie1

 

Tieto na pohľad krehké a pritom pevné kvety sa hodia do svetlých moderných, rovnako aj starších interiérov. Najlepšie bude s farebnosťou kvetov zladiť aj nádobu – vázu, aranžovaciu misku. Výsledkom bude príjemný harmonicky pôsobiaci celok. Frézie môžu mať kvety plné alebo jednoduché, na stonke ich môže vykvitať postupne rôzne množstvo. Obvykle vykvitajú postupne od stonky. V kvetinárstvach si vyberajte mierne rozkvitnuté kvety, minimálne prvý kvet na stonke by mal byť už úplne rozvinutý. Dajte pritom pozor, aby puky neboli poškodené. Pozor aj pri manipulácii, puky sú krehké a veľmi ľahko sa zlomia.

 

frezie4

 

Frézie, ktoré kúpite v kvetinárstvach pochádzajú zrejme z rýchlenia vo vykurovaných skleníkoch. Ak tieto kvety obľubujete, môžete ich pestovať počas letných mesiacov aj vo voľnej pôde v záhrade. V našich podmienkach však nevytvoria súkvetia, aké by ste očakávali.

 

frezie5

 

Súkvetia frézií vydržia vo váze s vodou svieže veľmi dlho. Často aj dva týždne, ale treba im pravidelne vymieňať vodu. Pred vložením do vázy, alebo aranžovaním stonky šikmo zrežte ostrým nožom. Vhodné bude urobiť do stonky aj hlbší priečny zárez ostrým nožom. Toto sa usilujte robiť pri každej výmene vody. Frézie ukladajte vždy do vázy s väčším množstvom čerstvej vody, stonky musia byť čo najviac ponorené. Do vody vo váze nezabudnite pridať aj výživu na rezané kvety. Tým trvácnosť kvetov zasa o niečo predĺžite.

 

frezie2

 

Kvety frézií môžete upravovať aj inými spôsobmi, nielen vložením do vázy. Dajú sa aranžovať vypichovaním do aranžovacej hmoty florex, pričom stonky bude vhodné viac skrátiť. Vtedy vydržia dlhšie svieže. Vyniknú samostatne, ale aj s inými rezanými kvetmi. Zaujímavé je ich spojenie s ružami, prípadne s tulipánmi, alebo aj s konárikmi rýchlených jarných krov, napríklad s orgovánom. Aranžmány z frézií bude najlepšie umiestňovať na svetlé a skôr chladnejšie miesto, ďalej od tepelného zdroja. Sviežosť kvetov podporíte aj občasným jemným orosením kvetov.

 

Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It