Tohtoročné veľkonočné sviatky budeme tráviť najmä doma, na dvoroch, terasách alebo balkónoch. Chvíle s blízkymi nám na týchto miestach spríjemnia kvetinové kompozície.

 

velkanoc2020 uvod


Ak ste si nakúpili kvitnúce jarné rastliny v predstihu, môžete sa pustiť do nápaditého tvorenia a vysádzania. Ak nie, rozbehnite sa čo najskôr do záhradníctiev alebo supermarketov (aj v nich často kvitnúce jarné rastliny zoženiete) a zadovážte si všetko potrebné. Okrem rastlín nezabudnite na štýlové vegetačné nádoby, substráty a pekné veľkonočné ozdoby. Nekupujte ich veľa, dôležité je, aby vynikli rastliny, ich sviežosť a kvety. Výsadby preplnené množstvom ozdôb strácajú svoje čaro.


Z čoho si vybrať?


Odporúčam najmä z ponuky rôznych druhov prvosienok. Teraz už zoženiete aj iné druhy než tie, ktoré bežne poznáte. Napríklad krásne kvitnúcu prvosienku zubkatú (Primula denticulata). Vďačnou voľbou do veľkonočných kvetinových kompozícií sú aj rôzne druhy dvojročných rastlín – drobno alebo veľkokveté sirôtky, romanticky pôsobiace nezábudky, sedmokrásky a nádherne kvitnúci, stále málo známy horčičník (Erysimum). Pôsobivé sú v nádobách aj rozkvitnuté a mohutnejšie pôsobiace farebné iskerníky alebo veternice, z cibuľovín rôzne odrody narcisov, tulipánov, hyacinty, modrice, korunky a ďalšie.


Využite v tomto období aj kvitnúce trvalky, mnohé sa vyznačujú dlhším kvitnutím, tešiť sa z nich budete aj po sviatkoch. Vďačné sú zvončeky, kamzičníky, srdcovky, svieže mliečniky, niektoré druhy lomikameňov a ďalšie.


V priestrannejších vegetačných nádobách vám porastú aj vybrané kvitnúce kríky. Aspoň pár rokov takto môžete takto pestovať okrasnú mandľu, zlatovku, dulovec či dokonca niektoré druhy orgovánov. Do črepníka s nimi môžete pridať dokonca ďalšie kvitnúce, typicky jarné rastliny. V tomto prípade to môžu byť jarné trvalky.

 

velkonocne20


Čo sa k sebe hodí?


Výsledná podoba veľkonočnej výsadby je na vás. V rámci jednej nádoby si napríklad môžete vysadiť jeden druh a z neho využiť viac kusov rastlín (výsledný efekt je v dobe plného kvitnutia nádherný).
Druhou možnosťou je zostaviť si vkusné rastlinné kombinácie, pričom v rámci jednej nádoby odporúčam zoskupiť len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Vhodné je skombinovať rôzne rastové formy, výsledný efekt bude zaujímavejší. Kombinujte spolu dvojročné rastliny, prípadne tieto doplňte cibuľovinami. Trvalky odporúčam pestovať samostatne, po odkvitnutí ich môžete v črepníkoch ďalej ponechať.

Vysádzať vybrané rastliny môžete teraz viac nahusto, očakávaný efekt sa dostaví prakticky okamžite (ak si kúpite rozkvitnuté rastliny). Výsadby nakoniec doplňte menšou avšak nie veľmi nápadnou veľkonočnou dekoráciou. Vždy voľte takú, ktorá bude materiálovo aj štýlovo vhodná do vami ozeleňovaného priestoru.

 


Krok ku kráse


O vysadené rastliny (vysádzajte vždy len s neporučeným koreňovým balom) sa treba aj primerane postarať. Nie je to zložité ani časovo náročné. Stačí si dať záležať na tom, aby bol substrát v nádobe s rastlinami stále mierne vlhký. Pozor, nie premáčaný a nie dlhodobo preschnutý. Priebežne odstraňujte z rastlín odkvitnuté kvety a žltnúce, či suché listy, podporíte ich atraktívnejší vzhľad. Prihnojovanie nie je potrebné. Po odkvitnutí, čo môže byť aj koncom jari, rastliny vyhoďte, skompostujte a nádoby si vysaďte inými rastlinami, najlepšie letničkami. Trvalky samozrejme nevyhadzujte, buď ich pestujte naďalej v nádobe alebo si ich presaďte do voľnej pôdy v záhrade.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It