Množstvom kvetov vás počas niekoľkých týždňov potešia na balkónoch, terasách alebo na okenných parapetoch. Dostanete ich kúpiť v záhradníctvach, aj v supermarketoch.
Pri kúpe fialiek sirôtkových (Viola x witrockiana) sa vyhnite tým, ktoré sú vytiahnuté, slabé a bez kvetov. Potrebné je tiež rastliny dobre skontrolovať a nekupovať tie, ktoré majú listy, či stonky potiahnuté bielou plesňou alebo na nich vidno stopy škodcov. Odporúčam ostražitosť pri akciových ponukách.
V predaji je každoročne množstvo starších aj novších kultivarov, s kvetmi rôznych farieb a farebných kombinácií. Okrem veľkokvetých, či tých, ktoré majú netradične zriasené okraje kvetov, sa vyplatí sústrediť aj na drobnokveté sirôtky, ktoré prinášajú viac kvetov. Zaujímavá je aj fialka ostrohatá (Viola cornuta). Má malé kvety a vyznačuje sa dlhým kvitnutím a trvácnosťou.
Už zakrátko po výsadbe sa sirôtky bohato rozrastú a postupne začnú prekvapovať ohromnou záplavou kvetov. Ak sa o rastliny primerane postaráte, kvitnúť budú až do konca jari, potom ich môžete nahradiť letničkami. Pestovanie sirôtok pritom nie je zložité.
Najdôležitejší je dostatok vlahy...
potrebné je dopriať ju hlavne novo vysadeným rastlinám. Zalievajte podľa potreby, najlepšie ráno a priamo ku koreňom. Po zálievke by mali listy čo najrýchlejšie obschnúť. Sirôtky obľubujú vlhkejší substrát aj po dobrom zakorenení, sucho zastavuje tvorbu kvetov a spôsobuje žltnutie listov. Na nedostatok vlahy rastliny reagujú vädnutím, po zaliatí sa však opäť rýchlo vzpriamia. Potrebné je si však dať pozor, aby nedochádzalo k dlhšie trvajúcemu preschnutiu substrátu.
Rovnako dajte pozor aj na veľké premokrenie substrátu, rastliny môžu zareagovať hnilobou koreňov. Ideálnym riešením je použitie drenážnej vrstvy – napríklad keramzitu, ktorý umiestnite na dno nádoby pri výsadbe. Keramzitová vrstva by mala byť vysoká aspoň 5cm. Vo všeobecnosti aj tu platí, že medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát v nádobe preschnúť.
Sirôtkam sa najlepšie darí na slnečných miestach, ktoré sú chránené pred vetrom. V polotieni a tieni kvitnú menej a sú slabšie olistené. Príliš teplé a suché, teda úpalové miesta takisto nie sú vhodné, rastliny tu vädnú a zasychajú.
Zopár drobností pre dlhé kvitnutie
Okrem pravidelného prísunu vlahy odporúčam priebežne odstraňovať odkvitnuté kvety, čím podporíte tvorbu ďalších. Nezaberie vám to veľa času a zapojiť do tejto činnosti môžete aj deti. Môžete súčasne zastrihnúť príliš vysoké stonky, približne v polovici. Rastliny vyženú nové výhonky a prinesú ďalšie kvety. Hoci prihnojovanie sirôtok nie je až tak potrebné, môžete im predsa len výživu dopriať a podporíte tým ich bohatšie kvitnutie. Použite hnojivo určené na prihnojovanie kvitnúcich balkónových rastlín.
Po odkvitnutí sirôtky zlikvidujte, môžete ich skompostovať, ak nie sú napadnuté chorobami. Ak si však budete chcieť vypestovať pre budúcu jar vlastné sadenice, nechajte na rastlinách zopár odkvitnutých kvetov, z nich sa vytvoria plody a následne semená. Tie si včas pozbierajte a začiatkom leta vysejte do čerstvého substrátu v hrantíku.
Využitie a kombinovanie farieb
Nádherne kvitnúce sirôtky sa uplatnia vo vegetačných nádobách - hrantíkoch, prútených aj drôtených košíkoch, závesných nádobách, dizajnových a moderných nádobách, napríklad aj kovových. Tieto môžu stáť na vybranom mieste samostatne (ak ide o väčšiu nádobu) alebo je zaujímavé vytvoriť skupinku rôzne veľkých vegetačných nádob, ktoré sú vysadené jednofarebnými alebo aj rôznofarebnými sirôtkami. Dôležité je, aby každá vybraná nádoba mala na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Dariť sa týmto jarným kráskam bude v kyprom, priepustnom a výživnom substráte. Nepoužívajte starší substrát, ani ten, ktorý je určený na pestovanie izbových rastlín.
Sirôtky sa hodia do tradičného vidieckeho a aj do moderného mestského prostredia. Kým na vidieku môže mať výsadba pestrejší charakter (žltá, oranžová, biela, bordová), v mestskom prostredí sa môžete zamerať len na jednu farbu – modrú, bielu alebo fialovú. Farebnosť kvetov môžete zladiť s farebnosťou fasády, vegetačných nádob alebo iných kvitnúcich rastlín v danom priestore.
Vyniknú samostatne (vhodná je hustejšia výsadba), skombinovať ich môžete v nádobách aj s inými dvojročnými rastlinami (nezábudky, sedmokrásky), s jarnými cibuľovinami alebo kvitnúcimi trvalkami (prvosienky).
Napísal: Daniel Košťál
Foto: Florensis