Zažeňte pochmúrnosť zimy a pripravte si balkóny, terasy a vstupné priestory domu na prvé kvitnúce rastliny. Aké si vybrať tento rok? Vyskúšajte cibuľoviny s modrými kvetmi.
Z modro kvitnúcich druhov zoženiete v prvých týždňoch roka rýchlené krókusy, hyacinty alebo modrice. Atraktívne a zatiaľ malo využívané sú však aj nízke kosatčeky sieťkované (Iris reticulata). Dostanete ich kúpiť v menších črepníkoch, kde sú sústredené spolu vždy minimálne tri- štyri tieto rastliny.
Častejšie ako v črepníkoch sa s nimi v skorom jarnom období stretnete v skalkách, kvetinových múrikoch alebo štrkových záhonoch. Ich sýto modré kvety nádherne žiaria počas slnečných dní.
Samostatne alebo v kombinácii
Rýchlené kosatčeky sú v záhradníctvách a hobbymarketoch v predaji od začiatku roka. Je to ideálna príležitosť zaobstarať si ich a ozdobiť si nimi byt. V teplejšom prostredí však rýchlo odkvitajú a trvanlivosť rastlín je krátka. Vhodnejšie bude vysadiť si do nie veľmi hlbokej nádoby niekoľko rastlín a celú kompozíciu umiestniť koncom februára do exteriéru. V chladnejšom prostredí vydržia kosatčeky dlhšie, chlad im neublíži.
Pri kúpe uprednostnite jedince s náznakom vyfarbených pukov, budete sa z nich tešiť dlhšie. Zaobstarajte si ich viac, krajšie totiž pôsobí veľa kvitnúcich rastlín v skupine. Nezabudnite, že vegetačná nádoba by mala štýlovo, materiálovo aj farebne harmonizovať s priestorom, v ktorom bude umiestnená. Kosatčeky vyniknú samostatne alebo s inými rýchlenými cibulovinami – s narcismi, krókusmi alebo snežienkami. Celkovú zaujímavosť výsadby zvýšite machom, ktorým zakryjete povrch pôdy okolo vysadených cibuľovín. Atraktívne je aj spojenie kvitnúcich kosatčekov a nízkej, striebristej kostravy (Festuca glauca).
Zásady pestovania
Kosatček sieťkovaný je odolná cibuľovina, prirodzene rastúca na Kaukaze. Má 15 cm vysoké kvetné stvoly, listy, ktoré sa vyvíjajú v čase kvitnutia alebo po ňom sú vyššie. Rastlina ponúka veľa krásnych kultivarov, tie sa vyznačujú kvetmi v rôznych odtieňoch modrej, modrobielej, purpurovej alebo fialovej, vždy s typickou žltou škvrnou a oranžovým pásikom.
Kvety príjemne voňajú, pôsobia sviežo a energicky. Hlavné obdobie kvitnutia, ak rastú vonku, je v marci, rýchlené (rozkvitnuté) rastliny sú v predaji od začiatku roka.
Kosatčeky obľubujú chlad, dostatok svetla a mierne vlhký (nie premáčaný) substrát. Počas kvitnutia sa osvedčilo prihnojovanie hnojivom, ktoré je určené na cibuľoviny. Po odkvitnutí a zaschnutí listov odporúčam cibule z pôdy vybrať a uskladniť na suchom a teplejšom mieste.
https://www.zahradnymagazin.sk/balkon-a-terasa/zelen/887-modro-biely-kvetinovy-zazitok#sigProIdd7ebe28a9a
Do vegetačnej nádoby so slabo alkalickou a piesočnatou pôdou a nevyhnutnou drenážnou vrstvou na dne (štrk) si ich budete môcť opäť vysadiť od septembra do začiatku novembra. Cibule treba vysádzať do hĺbky 10-15 cm a uprednostniť je lepšie tie, ktorých obvod je aspoň 5 cm. Z nich vyrastú najväčšie kvety. Po výsadbe stačí nádobu s cibuľkami, ktorá musí byť odolná voči mrazu, umiestniť bližšie k domu na chránené miesto. Na povrch pôdy treba nasypať suchšie lístie a to zakryť ihličnatou chvojkou. V čase kedy skoro na jar začnú kosatčeky vyrastať z pôdy je potrebné dopriať im dostatok vlahy. Ak chcete aby vám rozkvitli skôr, premiestnite nádobu do teplejšej a svetlej miestnosti s vyššou vlhkosťou vzduchu.
Napísal: Daniel Košťál
Foto: Kvetinovecibulky.info