Chcete mať na jar terasu plnú nádherne rozkvitnutých jarných cibuľovín? S prípravami začnite už teraz. Vyskúšajte napríklad netradičný štýl výsadby s názvom Lasagne.

 

lasagneschema

 

Vedeli ste, že kvetinové cibuľky môžete vysádzať aj do vrstiev v rôznych úrovniach? Výsledok bude počas jarných mesiacov ohromujúci a potrvá dlho. Aj preto sa vyplatí tento štýl spoznať a vyskúšať. Nepremeškajte vhodnú príležitosť a do výsadby sa pustite čím skôr. Teraz je ideálne obdobie. Ako na to?


Postupné kvitnutie


Tulipány, narcisy, hyacinty a šafrany, modrice... Každý z týchto dobre známych druhov je nepochybne perfektným farebným zvestovateľom jari. Každá z týchto rastlín ale kvitne v inom období a nie je jednoduché ani prirodzené urobiť to tak, aby kvitli všetky naraz. Ak si ale vysadíte cibuľky do vrstiev v rôznych úrovniach, objavia sa najskôr tie, ktoré kvitnú prirodzene ako prvé v roku, napríklad šafrany alebo snežienky. Po nich budú nasledovať druhy, ktoré rozkvitajú neskôr a následne tie najneskôr kvitnúce, takmer na konci jari.


Postupné kvitnutie vám zaručí dlho trvajúci zážitok nielen z nádherne farebných ale často aj príjemne voňavých kvetov. Z kvitnutia cibuľovín sa vďaka uplatneniu tohto štýlu budete môcť na svojej terase alebo balkóne tešiť od skorej jari až do konca mája.


Čo je základom úspechu?


Ak si vysadíte cibuľky na jar kvitnúcich druhov počas jesene – najneskôr do novembra a necháte nádoby s nimi vonku, vystavíte ich chladnému zimnému obdobiu. Presne to potrebujú na to, aby pekne rozkvitli. Akonáhle sa začne skoro na jar teplota vzduchu zvyšovať, cibuľky sa prebudia a začnú pučať, intenzívne a rásť a postupne vykvitnú.


Tento princíp môžete využiť a uplatniť nielen na záhradných záhonoch, ale aj v rôznych nádobách a hrantíkoch, na menších aj väčších terasách alebo balkónoch, v átriách a na dvoroch. Pohľad na črepníky s rozkvitnutými cibuľovinami bude pre vás na jar obrovskou odmenou za trochu času, ktorý tomuto na jeseň budete venovať a pravdepodobne aj silnou motiváciou skúšať rôzne ďalšie kombinácie a najmä farebné varianty.


Ako na to?


Výsadba cibuľovín do vrstiev nie je zložitá a nezaberie vám ani veľa času. Stačí osem krokov a potom už len nezostáva nič iné len sa vyzbrojiť trpezlivosťou.

Vyberte si dostatočne veľké a mrazuvzdorné nádoby, ktoré sa budú materiálovo, štýlovo aj farebne hodiť na váš balkón alebo terasu. Nádoby, ktoré si vyberiete, by vždy mali mať na dne otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Je to veľmi dôležité, cibuľoviny citlivo reagujú na dlhodobo premáčaný substrát.


Na dno každej nádoby dajte najskôr asi 5 cm vysokú drenážnu vrstvu keramzitu. Na tú nasypte asi 10 cm vysokú vrstvu záhradníckeho substrátu alebo kvalitného preosiateho kompostu. Do tejto vrstvy poukladajte prvé a najväčšie cibule, napríklad tulipány. Jednotlivé cibule vysádzajte tesnejšie k sebe aby výsledok pôsobil na jar bohatšie. Prvú vrstvu cibúľ zakryte asi 5 cm vrstvou zeminy. Na povrch tejto vrstvy vysaďte ďalšie cibuľoviny, napríklad narcisy a hyacinty, opäť ich zasypte zeminou a takto vytvorte ešte aspoň ďalšie dve vrstvy. Spolu by mohli byť štyri. Do vrchnej vrstvy vysaďte nahusto najmenšie cibuľoviny a hľuznaté rastliny - snežienky, šafrany, veternice, ladoňky, scily, kosatčeky a pod.

 

Nakoniec nasypte na poslednú vrstvu zvyšný substrát, jemne a pritom dôkladne ho utlačte a zavlažte. Cibuľkám takto dodáte prvú potrebnú vlahu, onedlho sa aj vďaka príjemnému jesennému počasiu začnú zakoreňovať.
Ďalšie zavlažovanie bude potrebné až niekedy vo februári, počas dní kedy nebude mrznúť a bude slnečno. Cibuľkám vďaka tomuto nebude hroziť úplné vyschnutie, začnú sa pripravovať na jarný štart.
Po jesennej výsadbe umiestnite nádoby s cibuľkami na chránené miesto, ideálne k stene domu. Dajte pozor, aby sa do nich nedostávalo v zime veľa vody.

 

lasagnevysledok

 

Dôležité pravidlo


Na výsadbu do vrstiev môžete využiť rôzne druhy bežne predávaných na jar kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín. Dajte si ale pozor na obdobie kvitnutia jednotlivých druhov alebo kultivarov a urobte to tak, aby vám vo vegetačnej nádobe vykvitali postupne. Vo všeobecnosti platí, že cibule, ktoré budú rozkvitať najneskôr treba vysadiť najnižšie. Tie, ktoré kvitnú najskôr v roku naopak vysaďte najvyššie.

 

Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

 

Pin It